Czy wiesz, jakie są objawy chorób wenerycznych?

Ponad połowa powikłań, które występują w ginekologii i położnictwie, jest wynikiem chorób przenoszonych drogą płciową. Na całym świecie dochodzi do ponad 300 milionów nowych zachorowań rocznie! Każda z chorób wenerycznych może szkodzić płodności.
Joanna Karwat
Choroby weneryczne, bezpłodność, kobieta, mężczyzna, bielizna, seks
fot. Fotolia
Choroby przenoszone drogą płciową mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Zarazić można się tylko podczas tradycyjnego stosunku, lecz także podczas kontaktów oralnych i analnych. Pierwszymi objawami chorób wenerycznych, które powinny wzbudzić twoją czujność są: wydzielina z pochwy lub penisa o nieprzyjemnym zapachu, inny niż dotąd kolor upławów oraz ich gęstość, bolące wrzody, świąd oraz ból i pieczenie w okolicach narządów intymnych.
Warto wiedzieć, jak rozpoznać u siebie każdą z chorób wenerycznych.

Mnie to nie dotyczy! Czyżby?

Wiele osób uważa, że ten problem ich nie dotyczy, tymczasem choroby weneryczne w opinii ekspertów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przybrały charakter ogólnoświatowej epidemii. Większość z nas, myśląc o grzybicy, rzeżączce czy AIDS jest przekonana, że przypadki zachorowań są bardzo rzadkie. Niestety, tego typu choroby są nie tylko częste, ale i wyjątkowo groźne w skutkach (gdy nie są leczone). Niektóre mogą doprowadzić do niepłodności lub śmierci!
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Chlamydioza a niepłodność

Chlamydioza to bakteryjna infekcja narządów płciowych. Nieleczona może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych w obrębie miednicy, a nawet do niepłodności (u obojga płci). Chorobę można wykryć podczas badania cytologicznego u ginekologa. Dostępne też są domowe testy pomagające wykryć chlamydiozę. Warto także zwrócić uwagę na:
 • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • upławy, ból w podbrzuszu u kobiety,
 • dłuższe miesiączki,
 • gorączkę,
 • ból przy stosunku,
 • u mężczyzny wydzielina śluzowo-ropna z cewki moczowej,
 • parcie na pęcherz
Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Terapię stosuje się u obojga partnerów, szczególnie groźna jest chlamydia u kobiet.

Niebezpieczna kąpiel w basenie 

Rzęsistkowica to zapalenie obejmujące narządy płciowe, cewkę moczową i pęcherz. Kobiety mogą zachorować w wyniku kontaktu płciowego z zakażoną osobą, ale także przez używanie wspólnych ręczników, kąpiel w basenie czy pobyt w saunie. Szczególnie groźna jest rzęsistkowica w ciąży. Mężczyźni natomiast zarażają się tylko przez kontakt płciowy.
Objawy choroby to:
 • upławy o żółtawym lub zielonkawym kolorze i przykrym zapach,
 • uczucie świądu,
 • pieczenie,
 • czasem ból
 • u mężczyzn choroba może przebiegać bezobjawowo.
Obojgu lekarz przepisuje leki doustne.

Swędzenie i ból

Kłykciny kończyste to kalafiorowate wykwity i brodawki, które występują wokół narządów płciowych. Zmiany wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Partnerzy seksualni mogą przenosić wirusa zarówno poprzez stosunki seksualne, jak i przez dotykanie zainfekowanych miejsc. Jeśli kłykciny kończyste pojawiły się na zewnętrznych narządach płciowych, z pewnością je zauważysz. Inne objawy to: swędzenie i lekki ból. Często jednak bywa tak, że rozwijają się wewnątrz, np. w pochwie. Wówczas wykryje je ginekolog podczas kontrolnego badania. Z reguły w terapii stosuje się miejscowo działające maści i kremy.

Jak wygląda opryszczka narządów rodnych?

Są dwa typy wirusa Herpes, który wywołuje opryszczkę. Typ HSV-1 przenosi się przez pocałunki i odpowiada za opryszczkę na ustach i twarzy, natomiast HSV-2 przenosi się przez współżycie i wywołuje opryszczkę narządów płciowych, która jest chorobą weneryczną. Bo rzecz w tym, że jeśli uprawiacie miłość francuską, typ pierwszy może przejść w drugi przez pocałunki miejsc intymnych. Wtedy na prąciu lub wargach sromowych czy wejściu do pochwy pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem. Pomagają doustne leki przeciwwirusowe.

Czy to rzeżączka?

Rzeżączka to bakteryjne zakażenie dróg moczowo-płciowych. Nieleczona może doprowadzić do niepłodności u obojga płci.
Niepokojące objawy: u kobiety – choroba często przebiega bezobjawowo, więc trudno ją wykryć. Bywa, że trwa w ukryciu nawet trzy tygodnie, nim pojawią się niepokojące objawy:
 • upławy z pochwy (mają postać wodnistego śluzu w kolorze żółtym lub zielonkawym),
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • ropna wydzielina z prącia u mężczyzn
 • ból przy oddawaniu moczu.
Przy tej chorobie wenerycznej konieczna jest antybiotykoterapia.

Kiła może być śmiertelnie niebezpieczna

Inaczej syfilis. Infekcja narządów płciowych wywołana przez bakterie. Nieleczona może prowadzić do poważnych uszkodzeń serca, mózgu, układu nerwowego, a w konsekwencji nawet do śmierci! Jak się objawia choroba?
 • bezbolesne owrzodzenia w pochwie lub na główce penisa w pierwszym etapie choroby Z reguły znikają same po kilku tygodniach. Drugi etap choroby (po 2-6 miesiącach od zakażenia):
 • wysypka,
 • podwyższona temperatura, jak przy grypie.
Trzeci etap choroby wenerycznej może wystąpić nawet kilka lat po zakażeniu i są to poważne zaburzenia, np. w pracy serca czy układu nerwowego. Konieczna jest antybiotykoterapia.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne