GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Chrapanie


Zdrowe niemowlę zazwyczaj śpi spokojnie. Zdarza się jednak, że niemowlęta w czasie snu mają sapkę, a nawet pochrapują. Czy to niebezpieczne?

Przyczyny
Przyczyną chrapania jest często katar, stan zapalny nosa albo gardła. Wydzielina zatyka przewody nosowe, które u dziecka są bardzo wąskie. Utrudnia to przepływ powietrza. Malec głośno oddycha, zwłaszcza w czasie snu.
Infekcje górnych dróg oddechowych mogą być groźne dla niemowlęcia. Do trzeciego-czwartego miesiąca życia nie potrafi ono jeszcze oddychać przez usta. Dziecko z zatkanym noskiem dusi się podczas ssania, odpycha się od piersi, płacze i pręży. Nie może spać. Pochrapuje usiłując złapać powietrze.

Co robić?
Jeżeli malec ma katar, często przepłukuj mu nosek solą fizjologiczną. Główkę dziecka należy ułożyć nieco wyżej, na przykład podkładając podstawki pod nogi łóżeczka. Zapewnij mu dostęp świeżego powietrza. Na kaloryfery warto położyć wilgotne ręczniki, aby odpowiednio nawilżyć mieszkanie. Możesz też pokropić piżamkę maluszka kilkoma kropelkami olejku aromatycznego albo zrobić mu inhalację. Do miseczki z wodą wlej kilka kropelek olejku, pozostaw naczynie w pokoju malca. W trakcie snu będzie wdychał lecznicze aromaty.

Powiększone migdałki
Jeśli podczas snu chrapie starsze dziecko, może to oznaczać, że ma duże rozrosty błony śluzowej w przewodach nosowych utrudniające przepływ powietrza. U młodszych dzieci często chrapanie jest spowodowane przyczynami anatomicznymi, jak zbyt duży język, jego zapadanie się, niedorozwój żuchwy, przerost języczka. Niekiedy konieczne jest wówczas leczenie operacyjne.
Chrapanie może być też spowodowane przerostem migdałków podniebiennych. Powiększone migdałki są oznaką tworzenia się przeciwciał w celu obrony organizmu przed infekcją. Niekiedy jednak migdałki osiągają takie rozmiary, że przeszkadzają w oddychaniu przez nos. Maluch oddycha tylko przez usta, a w nocy chrapie. Migdałki mogą również zamknąć kanały wentylacyjne między uchem środkowym a jamą nosową. W uchu środkowym gromadzi się wówczas wydzielina. Dziecko cierpi na ból uszu i źle słyszy. W takich przypadkach, jeżeli zawodzą inne próby leczenia, laryngolog zaleca usunięcie migdałków.

Kiedy do lekarza?
W każdym przypadku z chrapiącym maluszkiem należy bezwzględnie udać się do laryngologa, który zdiagnozuje przyczynę. Chrapania nie można lekceważyć, gdyż w przypadku małych dzieci jest ono zawsze niepożądane. Jeśli spowodowane jest zwężeniem lub niedrożnością dróg oddechowych, może stać się jedną z przyczyn zespołu bezdechów podczas snu, który niekiedy doprowadza do tak zwanej śmierci łóżeczkowej.

Zobacz także:
Katar
Gardło
Infekcje
Migdałki
Śmierć łóżeczkowa

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Zobacz także artykuł: Moje dziecko chrapie