chrapanie u dziecka
fot. Adobe Stock

Chrapanie u dzieci oznacza zatkany nos. Ale nie tylko! Jak pomóc?

Chrapanie u dziecka zdarza się wtedy, gdy w drogach oddechowych jest jakaś przeszkoda utrudniająca mu oddychanie. Zatkany nos i chrapanie podczas snu może mieć poważne konsekwencje, w tym bezdech i trudności z koncentracją.
chrapanie u dziecka
fot. Adobe Stock

Jeżeli chrapanie u dziecka utrzymuje się długo, warto pójść do lekarza, by wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje, bo przyczyny chrapania bywają różne. Dzieci najczęściej chrapią podczas snu, ale zdarza się, że chrapanie, trudności w oddychaniu i świszczący oddech pojawiają się także w dzień. Zlekceważenie chrapania u dziecka może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia.

Spis treści:

Przyczyny chrapania u dzieci

Chrapanie dziecka może być spowodowane przez:
  • Przeziębienie u dziecka. Jeżeli ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie ustanie, gdy dziecko wyzdrowieje.
  • Powiększony migdałek. To najczęstsza u dzieci przyczyna chrapania. Laryngolog dokładnie obejrzy dziecku gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe dziecka specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie.
  • Wiotkie tkanki krtani. Charakterystyczne jest to, że dziecko ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości się nie leczy. Trzeba poczekać (zwykle do końca 2. roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”.
  • Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie i powodować chrapanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu obrzęk śluzówek nosa. Skrzywioną przegrodę leczy się operacyjnie po skończeniu przez dziecko 7. roku. W niektórych przypadkach przeprowadza się ją wcześniej (około 4. roku życia).
  • Alergia u dziecka. Alergiczne dziecko ma obrzęknięte śluzówki nosa i chrapie. Konieczna jest wizyta u alergologa, który postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!

Skutki chrapania u dziecka

Nie lekceważ nawykowego chrapania u dziecka. Może ono bowiem mieć negatywny wpływ na jego zdrowie, przede wszystkim dlatego, że przeszkadza mu w pełni wypocząć w czasie snu. W konsekwencji dziecku rano trudno się obudzić, jest niewyspane i zmęczone. W ciągu dnia zaś często bywa senne, apatyczne, ma też problemy z koncentracją uwagi i nauką.

W Niemczech przeprowadzono badania wśród dzieci szkolnych. Okazało się, że te, które chrapały, miały niższe oceny z matematyki, ortografii i nauk przyrodniczych. Najprawdopodobniej we śnie dochodzi do częściowego niedotlenienia mózgu. A poza tym notorycznie niedospane dzieci nie miały możliwości skoncentrowania się na lekcjach i nie uważały. Warto tym kłopotom szkolnym wcześniej zapobiec!

Chrapanie u dziecka a bezdech

Chrapanie u dziecka może też doprowadzić do bezdechów sennych, czyli powtarzających się w czasie snu zatrzymań oddechu. Przyczyną bezdechu najczęściej jest fizjologiczna „miękkość podniebienia”, ale może on być także spowodowany skrzywieniem przegrody nosowej, przerośniętym trzecim migdałkiem, alergią, otyłością. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kiedy błona śluzowa jest obrzęknięta a drogi oddechowe mocno zwężone, w trakcie wdechu miękkie i elastyczne części dróg oddechowych są zasysane pod taką siłą, że co pewien czas drogi oddechowe zatykają się na wiele sekund (niebezpieczny jest bezdech trwający ponad 15 sekund).

Chrapanie u dziecka - kiedy do lekarza?

Jeśli dziecko często chrapie, posłuchaj, czy w czasie snu nie przestaje na moment oddychać. Ważne jest, czy pojawiające się przerwy w oddychaniu nie trwają dłużej niż 15 sekund. Jeśli tak się dzieje, powiedz o tym lekarzowi. Może to bowiem świadczyć o tzw. obturacyjnym bezdechu sennym. Zdarza się, że powoduje on niedotlenienie krwi i tkanek. Jeśli lekarz będzie go podejrzewać, skieruje dziecko na specjalistyczne badania.

Jeśli nawet bezdechy nie występują, ale dziecko chrapie co noc, konieczna jest wizyta u laryngologa.

Konsultacja: dr n. med. Marzanna Radziszewska-Konopka, otolaryngolog, Centrum Zdrowia Dziecka

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy