Moje dziecko chrapie - 5 najczęstszych przyczyn

Z dziecięcego pokoju dobiegają niepokojące dźwięki? Chrapanie zdarza się także dziecku. To znak, że w drogach oddechowych jest jakaś przeszkoda utrudniająca mu oddychanie.

Najczęstsze przyczyny chrapania u dzieci

Jeżeli chrapanie utrzymuje się, warto pójść z dzieckiem do lekarza, by wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje. Powody kłopotów z oddychaniem w nocy mogą bowiem być różne.

Przeziębienie u dziecka. Jeżeli dziecko ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie ustanie, gdy dziecko wyzdrowieje.

Powiększony migdałek. To najczęstsza u dzieci przyczyna chrapania. Laryngolog dokładnie obejrzy dziecku gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe dziecka specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie.
Czytaj też: Angina u dzieci - przyczyny, objawy i leczenie.

Wiotkie tkanki krtani. Charakterystyczne jest to, że dziecko ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości się nie leczy. Trzeba poczekać (zwykle do końca 2. roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”.

Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu obrzęk śluzówek nosa. Skrzywioną przegrodę leczy się operacyjnie po skończeniu przez dziecko 7. roku. W niektórych przypadkach przeprowadza się ją wcześniej (około 4. roku życia).

Alergia u dziecka. Alergiczne dziecko ma obrzęknięte śluzówki nosa. Konieczna jest wizyta u alergologa, który postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Chrapanie a zmęczenie w dzień

Nawykowego chrapania nie lekceważ. Może ono bowiem mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, przede wszystkim dlatego, że przeszkadza mu w pełni wypocząć w czasie snu. W konsekwencji dziecku rano trudno się obudzić, jest niewyspane i zmęczone. W ciągu dnia zaś maluszek często bywa senny, apatyczny, ma też problemy z koncentracją uwagi i nauką.

W Niemczech przeprowadzono badania wśród dzieci szkolnych. Okazało się, że te, które chrapały, miały niższe oceny z matematyki, ortografii i nauk przyrodniczych. Najprawdopodobniej we śnie dochodzi do częściowego niedotlenienia mózgu. A poza tym notorycznie niedospane dzieci nie miały możliwości skoncentrowania się na lekcjach i nie uważały. Warto tym kłopotom szkolnym wcześniej zapobiec!

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem