Chrapanie u niemowlaka
fot. StockAdobe

Niemowlę chrapie? Możesz temu zaradzić!

Problem chrapania często dotyczy niemowląt i z reguły nie wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, ale jest uciążliwy. Jak pomóc dziecku, które ma ciągle zatkany nosek? Sprawdź nasze wskazówki!
Milena Oszczepalińska
Chrapanie u niemowlaka
fot. StockAdobe
Młode mamy często martwią się, że ich dzieci mają zatkany nosek i wiążą to z przeziębieniem. Nie zawsze jednak właśnie ono jest przyczyną tego problemu. Przyczyn chrapania u noworodków może być wiele. Nie zawsze muszą one stwarzać poważne zagrożenie dla dziecka, ale warto jednak skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Chrapanie może bowiem powodować bezdech, czyli chwilowe zatrzymanie oddychania, które jest niebezpieczne i jest częstą przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej czyli SIDS (z ang. sudden infant death syndrome).

Dlaczego niemowlę chrapie?

Przyczyn chrapania u małych dzieci może być wiele. Mogą się one wiązać z fizjologią i anatomią układu oddechowego dziecka lub też z innymi schorzeniami. Chrapać może nawet noworodek czy kilkutygodniowe niemowlę. Warto poznać przyczynę tego stanu rzeczy, żeby móc odpowiednio ulżyć maluchowi. Oto najczęstsze powody chrapania u niemowlaka:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?
SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt, wzbudza strach u większości rodziców. Tymczasem zdarza się naprawdę rzadko i możesz wiele zrobić, by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

Jak pomóc dziecku, które ma ciągle zatkany nos?

Noworodek może chrapać na skutek zatkanego nosa. Kiedy leży na wznak, wówczas trudniej mu się oddycha, a to z kolei przyczynia się do chrapania. Niedrożny nos u tak małego dziecka zawsze należy konsultować z lekarzem, nawet jeśli wydaje się, że to pozornie błahy katar. Poza tym warto pomóc dziecku uporać się z zatkanym noskiem domowymi metodami. Oto one:
  • kładź dziecko na brzuszku, gdy jest aktywne, wówczas wydzielina z nosa sama będzie wypływać i udrażniać nos;
  • podczas karmienia główkę dziecka trzymaj zawsze wyżej niż resztę ciała, tak, aby pokarm mógł spływać w dół;
  • wstaw do pokoju dziecka nawilżacz powietrza lub powieś na kaloryferze mokry ręcznik; powietrze w pomieszczeniu, gdzie dziecko najdłużej przebywa, nie powinno być zbyt suche;
  • oczyszczaj dziecku nosek specjalnym aspiratorem;
  • nawilżaj nos dziecka solą fizjologiczną lub wodą morską;
  • zainwestuj w nebulizator i w razie potrzeby rób dziecku inhalacje;
  • smaruj dziecku miejsce pod noskiem maścią majerankową.

Najlepsze pozycje do spania dla noworodka

Jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem, lepiej jest kłaść je do spania w pozycji na boku zamiast na plecach. Wówczas dużo łatwiej będzie mu się oddychało. Dobrą pozycją jest także leżenie na brzuchu, ale nie zaleca się, by noworodek spał w ten sposób, zwłaszcza, gdy ma miękki materac, bo grozi to uduszeniem. Natomiast gdy jest aktywne, pozycja na brzuszku jest najlepsza do udrażniania zatkanego noska.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy