Dziecko u lekarza
fot. Fotolia

Gdy dziecko ma chRRRRRypkę

Twoje dziecko ma głos jak Louis Armstrong? Chrypa to objaw, nie choroba, dlatego jeśli nie mija, trzeba wyjaśnić, skąd się wzięła.
Beata Turska
Dziecko u lekarza
fot. Fotolia
Chrypka pojawia się wówczas, gdy zbliżające i oddalające się od siebie struny głosowe (czyli parzysty fałd głosowy, który mieści się na bocznych ścianach krtani) wibrują nieprawidłowo w czasie tworzenia głosu. Głos dziecka zmienia wówczas barwę na szorstką i matową, może się obniżyć w nienaturalny sposób i brzmieć inaczej niż zazwyczaj.

Przyczyny chrypki u dzieci

Najczęstsze przyczyny chrypki to:
 • Infekcje górnych dróg oddechowych: zapalenie gardła, zapalenie krtani czy zapalenie tchawicy. Jeśli chrypka jest spowodowana infekcją, mogą jej towarzyszyć inne objawy, np. drapanie lub ból gardła, kaszel, katar, gorączka.
 • Przeciążenie i obrzęk strun głosowych, np. po intensywnym płaczu, krzyku czy śpiewaniu. Zdarza się, że w wyniku stałego, nadmiernego eksploatowania głosu powstają guzki głosowe, które można porównać do odcisków lub otarć, jakie się robią na stopach po forsownym marszu. Zdaniem specjalistów, to właśnie one są przyczyną 25 proc. chrypek u dzieci. Guzki nie są groźne, jednak pogarszają jakość głosu i mogą świadczyć o dużym napięciu emocjonalnym. Czasem mają je także wyjątkowo żywiołowe maluchy.
 • Inny problem ze zdrowiem. Chrypka może mieć także wiele innych przyczyn, włącznie z alergią, przerostem trzeciego migdałka czy zmianami w obrębie krtani (np. brodawczakami, czyli naroślami spowodowanymi zakażeniem przez wirus brodawczaka ludzkiego).
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Kiedy z chrypką trzeba iść do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:
 • nie znasz przyczyny chrypki
 • chrypka nie mija w ciągu kilku dni
 •  jest bardzo mocna
 • wiąże się z dusznościami
 • dziecko ma kłopoty z przełykaniem
 • dziecko chrapie, cierpi na bezdech, ma problem z oddychaniem nosem (takie objawy mogą świadczyć o przeroście  migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdała) lub migdałków podniebiennych.
Uwaga!
Jeśli dziecko ochrypło nagle, ma świszczący oddech i problemy z zaczerpnięciem powietrza NATYCHMIAST wezwij pogotowie.
Takie objawy mogą świadczyć o bardzo groźnym podgłośniowym zapaleniu krtani, które wymaga bardzo szybkiej pomocy. U małych dzieci to stan zagrożenia życia!

Sprawdź,
kiedy trzeba wezwać karetkę do dziecka

Jak pomóc, gdy chrypka wynika z nadmiernej eksploatacji głosu?

Jeżeli chrypka spowodowana jest nadmiernym eksploatowaniem głosu, spróbuj sprawić, by maluszek trochę go pooszczędzał. 
 • Jeśli  płacze postaraj się je uspokoić.
 • Jeśli przeciążenie wynika z tego, że dziecko za głośno krzyczy, namów je do cichych zabaw.

Jak się leczy powodujące chrypę guzki głosowe?

Guzków głosowych nie trzeba usuwać operacyjnie, bo najczęściej znikają z czasem same.
Wybierz się jednak z malcem do foniatry, który nauczy go, jak prawidłowo posługiwać się głosem. Zastanów się też, czy dziecko nie ma problemów, o których nie potrafi opowiedzieć. Pomóc mogą także leki łagodzące stan zapalny i nawilżające śluzówkę.

Jak pomóc, gdy  chrypka spowodowana jest infekcją górnych dróg oddechowych?

 • Nawilżaj powietrze. Regularnie wietrz mieszkanie i kładź na kaloryferach wilgotne ręczniki lub używaj nawilżacza powietrza.
 • Zachęcaj malca do picia. Podawaj wodę i herbatki o łagodnych smakach bez miodu i cytryny (te z miodem i cytryną nasilają kaszel i drażnią śluzówkę).
 • Podaj dziecku leki nawilżające gardło: syrop lub tabletki (np. Neosine) do ssania, np. z prawoślazem.
 • Pomóc mogą także inhalacje z soli fizjologicznej, maść majerankowa do nosa oraz maści z olejkami eterycznymi (można je kupić bez recepty).
Polecamy: Encyklopedia zdrowia dziecka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy