chrypka u dziecka
fot. Fotolia

Czy chrypka u dziecka to powód do niepokoju?

Dziecko ma chrypkę? Czy to infekcja, smog czy tylko nadwyrężenie strun głosowych? Kiedy trzeba się niepokoić? Co robić, gdy dziecko ma chrypkę?
Martyna Pstrąg
chrypka u dziecka
fot. Fotolia

Chrypka u dziecka może być spowodowana tym, że dużo mówiło (niemowlę dużo płakało), wdychało zanieczyszczone powietrze, ale także chorobą. Kiedy pomogą domowe sposoby, a kiedy trzeba się niepokoić?

Chrypka z powodu smogu

Jeśli jest duże zanieczyszczenie powietrza (sprawdź to zawsze przed wyjściem z domu), dziecko może mieć chrypkę. Smog podrażnia drogi oddechowe. Coraz częściej słyszy się o chorobach, które wywołuje smog w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce - stąd popularna od kilku lat "krakowska chrypka" i zakatarzenie, które wywołane zostało zanieczyszczonym powietrzem, na które jest narażony każdy z nas
Dlatego w dni, gdy jest duże zanieczyszczenie powietrza, lepiej unikać przebywania z dzieckiem na dworze.
Zobacz także: Smog niszczy płuca dzieci
Redakcja poleca: 7 powodów, aby poprzeć akcję: Urodziło Ci się dziecko, posadź drzewo! [WIDEO]
Walka ze smogiem, szacunek dla przyrody, protest przeciwko bezmyślnemu wycinaniu drzew. Sprawdź, ile możesz zdziałać, sadząc choć jedno drzewo z okazji narodzin dziecka.

Chrypka w czasie infekcji

Jeśli chrypka u dziecka trwa do kilku dni i jest powiązana z faktycznym stanem dziecka, np. nie jest samoistna, pojawiła się wraz z infekcją górnych dróg oddechowych lub z powodu nadwyrężenia głosu i gardła (długotrwały płacz dziecka lub krzyk), to nie powinna być powodem do niepokoju.
W przypadku infekcji, dziecko powinno dostać leki przepisane przez lekarza, ale dolegliwości związane z choroba możesz dodatkowo leczyć domowymi sposobami, takimi jak:
  • np. ciepła woda z miodem,
  • mleko z miodem,
  • ziołowa herbatka np. rumiankowa z miodem,
  • herbatka malinowa.

Chrypka i kaszel dziecka

Jeśli chrypce towarzyszy charakterystyczny szczekający kaszel albo przypominający pianie koguta, idź z dzieckiem do lekarza.
Malec ma zapalenie krtani, którego nie należy absolutnie lekceważyć. Przy tej chorobie dziecko może mieć groźne napady duszności, dlatego też jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza, bo wiele przypadków zapalenia krtani wymaga wręcz leczenia szpitalnego.
Najwięcej dzieci choruje jednak na zapalenie krtani między 1-3. rokiem życia. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie krtani u niemowląt.

Długotrwała chrypka

Jeśli dziecko ma chrypkę dłużej niż tydzień, zapisz dziecko na wizytę do pediatry. Specjalista obejrzy drogi oddechowe dziecka.
Będzie mógł zlecić badania, które wyjaśnia przyczynę chrypki u dziecka. Być może jest ona spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym (wykaże to gastroskopia), alergią wziewną, niedoczynnością tarczycy, albo innymi chorobami, także nowotworowymi. Długotrwałej chrypki nie można lekceważyć.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy