chrypka u dziecka
fot. Adobe Stock

Chrypka u dziecka – skąd się bierze i co z tym zrobić

Chrypka u dziecka jest objawem choroby, a nie chorobą. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić jej przyczynę i ją zlikwidować. Najczęściej chrypa u dziecka pojawia się podczas infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła lub krtani.
Ewa Janczak-Cwil
chrypka u dziecka
fot. Adobe Stock
Chrypka u dziecka powstaje wskutek złego działania fałdów głosowych oraz zaburzonego przepływu powietrza przez szparę głośni. W wyniku tego zmienia się barwa głosu oraz jego nasilenie. Leczenie chrypy u dziecka polega na łagodzeniu jej objawów oraz na zlikwidowaniu jej przyczyny. A tych może być całkiem sporo.

Spis treści:

Przyczyny chrypki u dziecka

Chrypa u dziecka może być objawem mającym różne przyczyny. Należą do nich:
 • głośny, długotrwały płacz, krzyk zwłaszcza podczas wysiłku, które prowadzą do nadwerężenia strun głosowych,
 • infekcja górnych dróg oddechowych, zapalenie krtani,
 • męczący, suchy kaszel,
 • alergia lub astma oskrzelowa,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • duże zanieczyszczenie powietrza lub bierne palenie,
 • chrząkanie psychogenne,
 • zmiany w obrębie fałdów głosowych, wrodzone wady w budowie krtani, naczyniaki, guzki,
 • uszkodzenie krtani w wyniku intubacji lub operacji tarczycy,
 • guzy uciskające nerw krtaniowy wsteczny, co skutkuje nieprawidłową emisją głosu.

Najczęstszą przyczyną chrypki u dziecka jest nadwerężenie głosu lub infekcja, a więc stan przejściowy.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Leczenie chrypki u dziecka

Gdy chrypka u dziecka pojawia się wraz z objawami infekcji (katarem, kaszlem, gorączką), najprawdopodobniej ustąpi samoistnie wraz z samą infekcją. O konieczności skonsultowania się z lekarzem decyduje nasilenie infekcji i gorączki.

Wizyty u lekarza wymaga chrypka, która pojawia się nagle, zwłaszcza w nocy, a towarzyszy jej świszczący oddech. Objawy te mogą świadczyć o podgłośniowym zapaleniu krtani. W przypadku dużych duszności trzeba dziecku zrobić inhalacje z adrenaliny, a w przypadku łagodniejszego przebiegu tej choroby wirusowej podaje się glikokortykosteroidy (w zastrzyku, doustnie lub za pomocą nebulizatora).

Gdy przyczyną chrypy u dziecka jest refluks żołądkowo-przełykowy, stosuje się dietę, leki zobojętniające nadmiar kwasu żołądkowego i leki będące antagonistami receptora H2.

Podrażnienie fałdów głosowych będące wynikiem pokasływania czy chrząkania w sytuacjach stresujących może wymagać wizyty u neurologa i/lub psychiatry.
Jeżeli chrypka u małego dziecka utrzymuje się ponad tydzień, a u starszego ponad dwa tygodnie, i nie towarzyszą jej objawy infekcji, trzeba skonsultować się z laryngologiem lub/i foniatrą w celu odkrycia przyczyn, bo chrypka u dziecka nie pojawia się bez przyczyny.

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka

Jeśli chrypka u dziecka jest jednym z objawów infekcji, można próbować malcowi pomóc, aby łatwiej mu się oddychało i mówiło. W tym celu warto:
 • nawilżać powietrze w pokoju dziecka (przyda się dobry nawilżacz),
 • nie zmuszać dziecka do mówienia i podnoszenia głosu,
 • nawadniać dziecko,
 • stosować leki zalecone przez lekarza (na kaszel, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe),
 • zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu (nie wietrzyć, gdy jest smog na zewnątrz, nie palić tytoniu w mieszkaniu).

Młodszym dzieciom można podać ciepłą herbatę z cytryną i sokiem malinowym, a starszym przygotować płukanki do płukania gardła, np. z napar z rumianku.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy