Jak zorganizować chrzciny?
fot. AdobeStock

Jak zorganizować chrzciny? 5 punktów do zaplanowania

Aby zorganizować chrzciny, musisz załatwić formalności w kościele, zrobić listę gości, rozesłać zaproszenia, wybrać lokal, chrzestnych, strój dla maluszka. Pracy jest naprawdę sporo, dlatego powinnaś zabrać się do przygotowań odpowiednio wcześnie.
Monika Karbarczyk
Jak zorganizować chrzciny?
fot. AdobeStock

Jeśli planujesz zorganizować chrzciny w niedługim czasie, zrób listę zadań, jakie masz do wykonania. Przed uroczystością będziesz musiała załatwić kilka spraw, m.in. ustalić datę w kościele, poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół o to, czy zgodzą się być rodzicami chrzestnymi twojego maluszka, wybrać menu na przyjęcie i ustalić kilka innych rzeczy. Podpowiadamy, o jakich 5 ważnych kwestiach nie możesz zapomnieć, żeby nie stresować się później w dniu wydarzenia. 

Jak zorganizować chrzciny?

Oto 5 istotnych punktów w planowaniu i organizacji chrzcin dziecka:
  1. Ustal termin chrztu z wyprzedzeniem
  2. Wybierz rodziców chrzestnych dla dziecka
  3. Wybierz ubranko do chrztu dla dziecka
  4. Zaplanuj, kogo zaprosisz na chrzciny i gdzie je zorganizujesz 
  5. Przygotuj akcesoria, które mogą się przydać dziecku w kościele i restauracji

1. Ustal termin chrztu z wyprzedzeniem

Aby zorganizować chrzciny w kościele, musisz zgłosić się do kancelarii parafialnej na ok. trzy tygodnie przed zaplanowanym terminem. Dowiesz się wtedy, w jakie dni (w soboty czy niedziele) i o której godzinie jest udzielany chrzest i będziesz mogła wpisać się na konkretną datę. 

2. Wybierz rodziców chrzestnych dla dziecka

Każde dziecko powinno mieć ich dwoje. Chrzestnych zwykle wybiera się z najbliższej rodziny lub spośród bliskich znajomych. Ma to praktyczne uzasadnienie: kontakty z rodziną zawsze pozostaną, nawet jeśli będą nieco luźniejsze. Jeszcze przed uroczystością musisz z rodzicami chrzestnymi zgłosić się do kancelarii, żeby złożyć podpisy w księdze ochrzczonych. Matka chrzestna powinna kupić białą szatkę (pelerynkę chrzcielną), a ojciec – świecę
Zobacz także: Życzenia na chrzest: eleganckie życzenia dla chłopca i dziewczynki

3. Wybierz ubranko do chrztu dla dziecka

To jeden z przyjemniejszych etapów organizacji chrzcin. Obecnie wybór strojów na tę okazję jest ogromny. Dla dziewczynek są sukieneczki z kapelusikami, a dla chłopców nawet trzyczęściowe minigarniturki. Wybierając konkretny zestaw, zwróć uwagę na to, czy maluszkowi będzie w nim wygodnie (lepiej zrezygnuj ze sztywnych falbanek). Ubranko do chrztu powinno być łatwe do założenia i zdjęcia. W kościele czy kaplicy, gdzie dziecko będzie chrzczone, może być chłodniej niż na zewnątrz, dlatego pamiętaj o zabraniu dodatkowego sweterka (nawet przy słonecznej pogodzie).
Ciekawostka! Kolory chrzcielnych strojów to biel, róż i niebieski lub (o wiele rzadziej) granat. Kiedyś uważano, że błękit to kolor Maryi, a czerwień – Chrystusa, więc dziewczynki były ubierane w niebieskości, a chłopcy w różowe ubranka. Teraz za sprawą europejskiej mody jest dokładnie odwrotnie. Ludowy przesąd dotyczący chrztu głosi z kolei, że ubierając dziecko do chrztu, trzeba zacząć od prawej rączki, żeby maleństwo nie było potem leworęczne. 
Zobacz także: Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe

4. Zaplanuj, kogo zaprosisz na chrzciny i gdzie je zorganizujesz

Chrzciny to wydarzenie rodzinne. Po kościele możesz zaprosić gości na obiad z okazji chrzcin w domu. Ten wariant ma wiele zalet: na miejscu są wszystkie dziecięce akcesoria (przewijak, ubranka), a maluszek czuje się bezpiecznie. Łatwiej też o zaciszny kąt do karmienia. Zorganizowanie chrzcin w restauracji jest wygodne, bo nie trzeba samemu nic gotować, natomiast rosną koszty (zwłaszcza przy dużej liczbie gości). Musisz też pamiętać o zarezerwowaniu lokalu z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Zobacz także: Ile kosztuje chrzest w 2020? Opłaty za lokal, fotografa, ofiara dla księdza

5. Przygotuj akcesoria, które mogą się przydać dziecku w kościele i restauracji

Przed wyjściem do kościoła nakarm i przewiń dziecko. Do torby do wózka koniecznie spakuj:
  • zapasowe pieluchy,
  • chusteczki nawilżane,
  • ubranko na zmianę,
  • ulubioną zabawkę malca,
  • smoczek (jeśli dziecko z niego korzysta).

Ceremonia w kościele trwa ok. 40 minut i składa się z kilku symbolicznych gestów i obrzędów, ale nic się nie stanie, jeśli w tym czasie wyjdziesz na chwilę z maluszkiem, np. do zakrystii, by go nakarmić.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy