
Jak zorganizować chrzciny? 5 punktów do zaplanowania
Jeśli planujesz zorganizować chrzciny w niedługim czasie, zrób listę zadań, jakie masz do wykonania. Przed uroczystością będziesz musiała załatwić kilka spraw, m.in. ustalić datę w kościele, poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół o to, czy zgodzą się być rodzicami chrzestnymi twojego maluszka, wybrać menu na przyjęcie i ustalić kilka innych rzeczy. Podpowiadamy, o jakich 5 ważnych kwestiach nie możesz zapomnieć, żeby nie stresować się później w dniu wydarzenia.
Jak zorganizować chrzciny?
Oto 5 istotnych punktów w planowaniu i organizacji chrzcin dziecka:- Ustal termin chrztu z wyprzedzeniem
- Wybierz rodziców chrzestnych dla dziecka
- Wybierz ubranko do chrztu dla dziecka
- Zaplanuj, kogo zaprosisz na chrzciny i gdzie je zorganizujesz
- Przygotuj akcesoria, które mogą się przydać dziecku w kościele i restauracji
1. Ustal termin chrztu z wyprzedzeniem
Aby zorganizować chrzciny w kościele, musisz zgłosić się do kancelarii parafialnej na ok. trzy tygodnie przed zaplanowanym terminem. Dowiesz się wtedy, w jakie dni (w soboty czy niedziele) i o której godzinie jest udzielany chrzest i będziesz mogła wpisać się na konkretną datę.2. Wybierz rodziców chrzestnych dla dziecka
Każde dziecko powinno mieć ich dwoje. Chrzestnych zwykle wybiera się z najbliższej rodziny lub spośród bliskich znajomych. Ma to praktyczne uzasadnienie: kontakty z rodziną zawsze pozostaną, nawet jeśli będą nieco luźniejsze. Jeszcze przed uroczystością musisz z rodzicami chrzestnymi zgłosić się do kancelarii, żeby złożyć podpisy w księdze ochrzczonych. Matka chrzestna powinna kupić białą szatkę (pelerynkę chrzcielną), a ojciec – świecę.Rzeczy te możesz kupić w sklepach z dewocjonaliami albo w internecie, np. tutaj:
3. Wybierz ubranko do chrztu dla dziecka
To jeden z przyjemniejszych etapów organizacji chrzcin. Obecnie wybór strojów na tę okazję jest ogromny. Dla dziewczynek są sukieneczki z kapelusikami, a dla chłopców nawet trzyczęściowe minigarniturki. Wybierając konkretny zestaw, zwróć uwagę na to, czy maluszkowi będzie w nim wygodnie (lepiej zrezygnuj ze sztywnych falbanek). Ubranko do chrztu powinno być łatwe do założenia i zdjęcia. W kościele czy kaplicy, gdzie dziecko będzie chrzczone, może być chłodniej niż na zewnątrz, dlatego pamiętaj o zabraniu dodatkowego sweterka (nawet przy słonecznej pogodzie).Śliczne ubranka na chrzest dostaniesz np. tutaj:
4. Zaplanuj, kogo zaprosisz na chrzciny i gdzie je zorganizujesz
Chrzciny to wydarzenie rodzinne. Po kościele możesz zaprosić gości na obiad z okazji chrzcin w domu. Ten wariant ma wiele zalet: na miejscu są wszystkie dziecięce akcesoria (przewijak, ubranka), a maluszek czuje się bezpiecznie. Łatwiej też o zaciszny kąt do karmienia. Zorganizowanie chrzcin w restauracji jest wygodne, bo nie trzeba samemu nic gotować, natomiast rosną koszty (zwłaszcza przy dużej liczbie gości). Musisz też pamiętać o zarezerwowaniu lokalu z odpowiednim wyprzedzeniem.Zobacz także: Ile kosztuje chrzest w 2020? Opłaty za lokal, fotografa, ofiara dla księdza
5. Przygotuj akcesoria, które mogą się przydać dziecku w kościele i restauracji
Przed wyjściem do kościoła nakarm i przewiń dziecko. Do torby do wózka koniecznie spakuj:- zapasowe pieluchy,
- chusteczki nawilżane,
- ubranko na zmianę,
- ulubioną zabawkę malca,
- smoczek (jeśli dziecko z niego korzysta).
Ceremonia w kościele trwa ok. 40 minut i składa się z kilku symbolicznych gestów i obrzędów, ale nic się nie stanie, jeśli w tym czasie wyjdziesz na chwilę z maluszkiem, np. do zakrystii, by go nakarmić.
Zobacz też:
- Najpiękniejsze torty na chrzest
- Ile pieniędzy wypada dać na chrzest?
- Cytaty na chrzest: sentencje do karty z okazji chrzcin