GRY
 
 

Chrzciny krok po kroku

Dzień chrztu wprowadza świąteczny nastrój, ale też i spore zamieszanie w życiu maleńkiego dziecka. Podpowiadamy, jak zorganizować chrzciny krok po kroku i jaki prezent na chrzciny będzie najlepszy dla dziecka.

chrzest święty
fot. Fotolia
Chrzest to w naszej polskiej tradycji ważne wydarzenie dla całej rodziny nowo narodzonego dziecka. Oznacza symboliczne wejście dziecka do wspólnoty kościoła i zgromadzenia chrześcijańskiego. W tradycji kościoła katolickiego chrzest ma wymiar symboliczny, oznacza oczyszczenie duszy nowo narodzonego dziecka z grzechu pierworodnego i zostanie pełnoprawnym członkiem kościoła. Wyprawienie uroczystości, choć nieco pracochłonne, może być przyjemne i satysfakcjonujące. Wystarczy dobrze wszystko zaplanować.

Krok 1 – ustalcie termin chrztu z wyprzedzeniem

Aby zorganizować chrzciny w kościele, trzeba zgłosić się do kancelarii parafialnej około trzech tygodni przed zaplanowanym terminem. Dowiecie się wtedy, w jakie dni (w soboty czy niedziele) i o której godzinie jest udzielany chrzest. Dzięki temu będziecie mogli zaplanować resztę dnia. Najczęściej chrzczone są dzieci dwumiesięczne – nie ma wtedy problemu z wyborem pory. Możecie jednak zaczekać, aż na przykład na dworze zrobi się cieplej i nie będzie ryzyka, że maleństwo się przeziębi.

To ciekawe: W wielu regionach Polski zachował się staropolski zwyczaj, że dziecko może wyjść na pierwszy spacer dopiero, gdy zostanie ochrzczone. Jednak teraz najczęściej chrzci się maleństwa po szóstym tygodniu życia, czyli wtedy gdy mają już za sobą pierwszą partię szczepień ochronnych.
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Krok 2 – wybierzcie rodziców chrzestnych

Każde dziecko powinno mieć ich dwoje. Chrzestnych zwykle wybiera się z najbliższej rodziny lub spośród bliskich znajomych. Ma to praktyczne uzasadnienie: kontakty z rodziną zawsze pozostaną, nawet jeśli będą nieco luźniejsze. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć decyzję, kto zostanie chrzestnymi. Jeszcze przed uroczystością trzeba z rodzicami chrzestnymi zgłosić się do kancelarii, żeby złożyć podpisy w księdze ochrzczonych. Matka chrzestna powinna kupić białą szatkę (pelerynkę chrzcielną), a ojciec – świecę. Obie rzeczy można nabyć w sklepie z dewocjonaliami.

To ciekawe: Dawniej to rodzice i chrzestni (gdy zabrakło bliskich krewnych) mieli obowiązek zajęcia się dzieckiem. Teraz jednym z wyznaczników ich wyboru bywa zamożność – co wiąże się niekiedy z oczekiwaniem kosztownych prezentów na chrzciny. Warto pamiętać, że nie o to przecież chodzi.

Krok 3 – wybierzcie strój dla bohatera uroczystości

To jeden z przyjemniejszych etapów przygotowań. Z ubraniem dla najmłodszych niemowląt nie będzie problemu – ubrane na biało wystarczy zawinąć w biały becik (wybór jest przeogromny). Niemowlaka można też ubrać w szydełkowy strój. Dla dziewczynek są sukieneczki z kapelusikami, a dla chłopców nawet trzyczęściowe minigarniturki. Maluszek musi być mimo wszystko ubrany wygodnie. Ubranko do chrztu powinno być łatwe do zdjęcia i włożenia, a dziecko musi się w nim czuć komfortowo – może więc warto zrezygnować ze sztywnych falbanek. Zadbaj też, by malcowi nie było ani za zimno, ani za gorąco (żeby w razie czego można je było przykryć lub odkryć). W kościele czy kaplicy, gdzie dziecko będzie chrzczone, może być chłodniej niż na zewnątrz, dlatego, nawet jeśli mocno świeci słońce, zabierz ze sobą dodatkowy sweterek.

To ciekawe: Kolory chrzcielnych strojów to biel, róż i niebieski lub o wiele rzadziej granat. Kiedyś uważano, że błękit to kolor Maryi, a czerwień – Chrystusa, więc dziewczynki były ubierane w niebieskości, a chłopcy w różowe ubranka. Teraz za sprawą europejskiej mody jest dokładnie odwrotnie.

Krok 4 – zaplanuj liczbę gości na przyjęciu

Chrzciny to wydarzenie rodzinne. Najczęściej po kościelnej uroczystości jest obiad po chrzcinach w domu. Ten wariant ma wiele zalet: na miejscu są wszystkie dziecięce akcesoria (przewijak, ubranka), a maluszek czuje się w domu bezpiecznie. Łatwiej też o zaciszny kąt do karmienia. Gdy wybierzesz taki wariant przyjęcia, nie przygotowuj obiadu sama. Poproś o pomoc kogoś z rodziny!

Jeśli wybierzesz obiad w restauracji, nie będzie problemów z gotowaniem, sprzątaniem i obsługą gości. To wygodne. Natomiast rosną koszty i wydłuża się czas organizacji imprezy. W gorącym okresie (czerwiec–wrzesień) miejsca trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Znajdź restaurację, gdzie jest ustronny kącik do przewinięcia czy nakarmienia dziecka.

To ciekawe: Kiedyś dziecko obowiązkowo chrzczono w beciku z koronkami. Na nim kładziono zapisaną kartkę i ołówek, by maleństwo było pilne i zdolne. Do czasu chrzcin mama z dzieckiem nie opuszczała domu, więc chrzcielną ucztę nazywano radośnikiem.

Krok 5 – świętując, pamiętajcie o potrzebach malucha

Przed wyjściem do kościoła nakarm go i przewiń. Zabierz ze sobą zapasowe pieluchy, chusteczki, rajstopki i ulubioną zabawkę malca. Ceremonia w kościele trwa około pół godziny i składa się z kilku symbolicznych gestów i obrzędów. Ale pamiętaj, że nic się nie stanie, jeśli w tym czasie będziesz musiała wyjść na chwilę z maluszkiem, np. do zakrystii, by go nakarmić.

To ciekawe: Ludowy przesąd dotyczący chrztu głosi, że ubierając dziecko do chrztu, trzeba zacząć od prawej rączki, żeby maleństwo nie było potem leworęczne. Wszystkim życzymy udanej uroczystości!

Jaki prezent na chrzciny?

W każdej rodzinie są różne tradycje. Spisaliśmy najpopularniejsze pomysły i te na topie:
  • symbole religijne: medaliki, krzyżyki, ryngrafy i ładnie wydane Biblie;
  • usługi bankowe: w prezencie dla malucha można na jego nazwisko otworzyć lokatę bankową lub wpłacić jakąś kwotę na fundusz inwestycyjny. To lepszy pomysł niż otwarcie tradycyjnego konta – może się okazać, że gromadzone środki zostaną zjedzone przez opłaty za prowadzenie rachunku, zanim dziecko zdąży z nich skorzystać;
  • podarunki praktyczne: albumy, do których można wpisywać wydarzenia z życia dziecka, zabawki (maty edukacyjne, foteliki do bujania, rowerki, konie na biegunach);
  • srebra – często z wygrawerowaną datą chrztu i inicjałami dziecka, np. sztućce, grzechotki, grzebyki, a nawet smoczki.
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!