chrzest

Chrzest dziecka: jakich formalności trzeba dopełnić w kościele?

Czy ustalenie daty chrztu dziecka poprzedza wiele formalności? Podpowiadamy, jakie dokumenty będą wam potrzebne, kto może zostać rodzicem chrzestnym oraz jak wygląda sytuacja, jeśli nie macie ślubu kościelnego.
Karolina Stępniewska
chrzest
Zanim wyślecie zaproszenia na chrzciny waszego dziecka, musicie dopełnić wszystkich formalności w kościele. Zwyczajowo uroczystość przyjęcia sakramentu chrztu świętego odbywa się w parafii, do której przynależą rodzice z racji miejsca zamieszkania. Jeśli chcecie ochrzcić dziecko w innym kościele, będziecie potrzebować zaświadczenia ze swojej parafii – wizyta w kancelarii parafialnej i tak was więc nie ominie. Zakładając jednak, że decydujecie się na chrzciny w waszym kościele, najpierw musicie skierować kroki do swojej kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania.

Dokumenty wymagane do chrztu

Przed wizytą w kancelarii parafialnej przygotujcie następujące dokumenty potrzebne do zgłoszenia dziecka do przyjęcia chrztu:
 • akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
 • świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka
 • dane rodziców chrzestnych (imiona i nazwiska, daty urodzenia i adresy zamieszkania)
 • zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych, że są praktykującymi katolikami i  mogą pełnić funkcję rodziców chrzestnych.
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Kto może być rodzicem chrzestnym?

Rodzicem chrzestnym może być osoba, która:
 • ukończyła 16 lat
 • jest ochrzczona, przystąpiła do I Komunii Św. oraz bierzmowania
 • nienależąca do kościoła katolickiego, jako świadek chrztu, pod warunkiem, że drugi rodzic jest praktykującym katolikiem. 

Przed chrztem św.

Do parafii musicie udać się zazwyczaj na miesiąc przed planowaną datą chrztu. W zależności od zwyczajów obowiązujących w waszym kościele, chrzty mogą odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu podczas mszy albo można wyznaczyć indywidualny termin - nie w każdej parafii jest to jednak możliwe. Czasami zdarza się, że ksiądz udziela sakramentu chrztu św. dziecku podczas ceremonii poza mszą. O wszystkich możliwościach dowiecie się w swojej parafii. 
Przed uroczystością przyjęcia chrztu św. zarówno wy, jak i rodzice chrzestni, powinniście przystąpić do spowiedzi.

Podczas chrztu św.

Decydując się na dopuszczenie dziecka do sakramentu chrztu św. rodzice oraz rodzice chrzestni zobowiązują się wychowywać dziecko w wierze katolickiej. Podczas chrztu rodzice uczestniczą w modlitwie i wykonują następujące czynności liturgiczne:
 • publicznie proszą o chrzest swojego dziecka
 • kreślą znak krzyża na jego czole
 • wyrzekają się szatana i składają wyznanie wiary
 • zapalają świecę dziecka
 • otrzymują specjalne błogosławieństwo przeznaczone dla matek i ojców. 

Chrzest św. dziecka, kiedy rodzice nie mają ślubu kościelnego

Zgodnie z kościelnym prawem, dziecko, którego rodzice nie mają ślubu kościelnego, również może zostać ochrzczone w kościele katolickim, jeśli rodzice oraz rodzice chrzestni zobowiązują się do wychowania dziecka w wierze katolickiej, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie. Jeśli żyjecie w związku partnerskim bez ślubu lub macie tylko ślub cywilny, a nie ma przeszkód, żebyście zawarli związek małżeński w kościele, ksiądz będzie was zachęcał do tego kroku. Jeśli się nie zgodzicie, oceni, czy jesteście wierzącymi i praktykującymi katolikami i na tej podstawie podejmie decyzję o ochrzczeniu waszego dziecka lub o odmowie udzielenia mu tego sakramentu.
Jeśli jesteś samotną, niezamężną matką, nie musisz spełniać dodatkowych warunków, aby twoje dziecko otrzymało chrzest.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy