jak wybrać rodziców chrzestnych
fot. Fotolia

Czym się kierować przy wyborze rodziców chrzestnych?

Kto powinien zostać rodzicem chrzestnym dziecka? Pytamy o to rodziców i zastanawiamy się, czym powinniśmy się kierować przy wyborze chrzestnego.
Karolina Stępniewska
jak wybrać rodziców chrzestnych
fot. Fotolia
Chrzest Św. to niezwykle ważne wydarzenie w życiu chrześcijan. Jedną z najważniejszych decyzji, które muszą podjąć rodzice dziecka, któremu udzielony zostanie sakrament chrztu św., jest wybór rodziców chrzestnych.

Ojciec i matka chrzestni

Wybierając rodziców chrzestnych dla naszego dziecka, kierujemy się najczęściej własnymi sympatiami. Najczęściej wybieramy osoby z rodziny, ale także spośród znajomych i przyjaciół. Wybór powinien być przemyślany, rodzic chrzestny staje się bowiem dla dziecka ważnym członkiem rodziny, który powinien być obecny w jego życiu, oczekuje się także, że w razie trudnych sytuacji życiowych, czy też śmierci rodziców, zastąpi on dziecku rodziców biologicznych (warto jednak pamiętać, że wynika to ze społecznych oczekiwań, a nie z zapisów prawa). 
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Rodzina czy znajomy?

Nie ma żadnych zapisów, które uniemożliwiałyby wybór osoby niespokrewnionej na rodzica chrzestnego. Warto jednak dobrze przemyśleć taką decyzję. Nawet najbardziej zażyłe przyjaźnie mogą się kiedyś skończyć, a wtedy dziecko nie będzie miało kontaktów ze swoim chrzestnym. Z tego powodu wielu rodziców jest zdania, że najlepszym chrzestnym jest ktoś z rodziny. 

- Moim ojcem chrzestnym został przyjaciel mojego ojca – opowiada Agnieszka. - Sęk w tym, że teraz już się nie przyjaźnią, a ich drogi dawno się rozeszły. Nie widziałam tego człowieka chyba od 30 lat, a gdy kiedyś przypadkowo natknęłam się do niego, zwracaliśmy się do siebie per pan/pani. Żałuję, że moim chrzestnym nie został któryś z wujków. Moje dzieci mają chrzestnych z rodziny. 

Wymogi Kościoła

Oprócz preferencji samych rodziców, rodzic chrzestny musi spełniać warunki Kościoła katolickiego. Z punktu widzenia Kościoła chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła 16 lat, jest wierząca oraz przystąpiła do chrztu, komunii i bierzmowania. Przyszły chrzestny musi przedstawić w kancelarii parafialnej kościoła, w którym odbędzie się chrzest, zaświadczenie z własnej parafii o tym, że jest praktykującym katolikiem. Wymagania co do postawy religijnej przyszłego chrzestnego nie są bezpodstawne: do jego najważniejszych zadań jako rodzica chrzestnego będzie bowiem należeć pomoc w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej. 

Rodzice o chrzestnych dla dziecka

Poprosiliśmy znajomych rodziców o wyjaśnienie, czym kierowali się przy wyborze rodziców chrzestnych swojego dziecka. Oto co usłyszeliśmy:

Dagmara: - Jesteśmy osobami wierzącymi, dlatego sakrament chrztu ma dla nas wymiar duchowy. Bardzo ważny jest dla nas wybór rodziców chrzestnych. Najważniejsze przy ich wyborze jest dla nas to, czy są oni praktykującymi katolikami, dlatego, że tylko tacy ludzie będą w stanie nas wspomagać w rozwoju duchowym naszego dziecka. Ważną cechą przyszłych rodziców chrzestnych jest też ich relacja z naszą rodziną i umiejętność nawiązania kontaktu z naszymi dziećmi. Nigdy natomiast nie kierowaliśmy się zasobnością portfela wybranych osób. Dla nas rodzice chrzestni nie są od kupowania prezentów, najważniejszą ich rolą jest towarzyszenie naszym dzieciom w życiu religijnym oraz dobre relacje oparte na szczerości i zaufaniu.

Lucyna: - Kiedy myśleliśmy o wyborze rodziców chrzestnych dla naszych dzieci ważne było dla nas, aby uczestniczyli w ich życiu. Nie zależało nam na prezentach w dniu urodzin, komunii czy ślubu, ale na prawdziwej obecności - spotkaniach na placu zabaw, wycieczkach do lasu, wyjściach do teatru. Oczywiście musiały to być osoby wierzące w Boga, ale fakt czy chodzą do kościoła co niedzielę, czy raz do roku nie był dla nas najważniejszy. Głównym kryterium było chyba tzw. "świadectwo życia", to kim ci ludzie są, co sobą reprezentują, w jaki sposób odnoszą się do innych - wszystko to, czego nasze dzieci mogłyby się od nich nauczyć, to, co mogłyby wnieść w ich życie gdyby nas, rodziców, zabrakło.

- Wybieraliśmy osoby nam bliskie, ale niekoniecznie spokrewnione.  Dzisiaj z perspektywy kilku lat mogę powiedzieć, że w większości podjęliśmy dobre decyzje. Z dwiema osobami ( z sześciu) niestety nie mamy kontaktu, tak potoczyło się ich życie, takich dokonali wyborów... Mimo to jestem spokojna o moje dzieci - wiem, że w razie potrzeby pozostała czwórka zajmie się nimi wszystkimi.

A czym wy kierowaliście się przy wyborze rodziców chrzestnych waszych dzieci i czy wybór okazał się trafiony? Napiszcie nam o tym w komentarzach.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy