Mama przewija niemowlę
fot. Fotolia

Uwaga! Lekarze alarmują: chusteczki nawilżane mogą zaszkodzić dziecku!

Wielu rodziców nie wyobraża sobie dziecięcej pielęgnacji bez chusteczek nawilżanych. Okazuje się, że część z nich nie nadaje się do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka!
Hanna Szczesiak
Mama przewija niemowlę
fot. Fotolia
Chusteczki nawilżane są dla wielu rodziców niezastąpione. Rodzice wykorzystują je do wycierania pupy malucha przy zmianie pieluszki, wycierania brudnych rączek i buzi, a nawet do sprzątania. Niestety, nie wszystkie chusteczki dostępne na rynku są bezpieczne. Choć może się wydawać, że to tylko "mokra chusteczka", w jej składzie znajdziemy nie tylko wodę.

Konserwanty w chusteczkach nawilżanych mogą uczulać

Środki chemiczne wykorzystywane w chusteczkach mogą podrażniać skórę. Nie ma zbyt wielu badań o szkodliwości chusteczek, jednak dr Mary Wu Chang z Uniwersytetu Connecticut dzięki swoim badaniom wyróżniła jeden składnik, który jest odpowiedzialny za czerwoną, swędzącą skórę, uczulenia i wysypki.

Dr Chang wraz z zespołem pediatrów i dermatologów badali dzieci, u których wystąpiły reakcje alergiczne. Po licznych badaniach lekarze wyodrębnili jeden składnik, konserwant metyloizotiazolinon, zabezpieczający chusteczki przed bakteriami. Jego stężenie w produkcie nie powinno przekraczać 0,001%, jednak nawet ta dawka może wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku dzieci badanych przez dr Chang, zaprzestanie używania szkodliwych chusteczek było jedynym sposobem pozbycia się wysypki i zaczerwienienia.
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]
Jeśli lubisz naturalne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, sięgnij po olej kokosowy. Zobacz, do czego możesz go używać w pielęgnacji niemowląt i dzieci - będziesz pod wrażeniem!

Po czym poznać bezpieczne chusteczki nawilżane?

Chusteczki nawilżane odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci nie powinny zawierać konserwantów. Przed zakupem zawsze czytaj skład. Jeśli zobaczysz w składzie chusteczek metyloizotiazolinon (lub methylparaben), nie kupuj ich do pielęgnacji dziecka. Chociaż każde chusteczki zawierają konserwanty, ten jeden może wywoływać silne reakcje alergiczne.

Czytaj także: Chusteczki nawilżane – wybierz najlepsze dla swojego dziecka

źródło: healtheternally.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy