Chusteczki pielęgnacyjne

Nawilżane chusteczki to genialny wynalazek! Tylko które wybrać?
Pupka niemowlęcia to... miejsce szczególne. Skóra często jest tu narażona na stykanie się z drażniącymi składnikami. Trzeba ją szybko umyć, gdy tylko dziecko zrobi kupkę. Tylko jak?

Zgodnie z tradycją
Jeżeli chce się dokładnie umyć pupę maluszka, najprościej jest użyć do tego wody z mydłem. Jeśli chodzi o oczyszczenie skóry to bardzo dobry pomysł. Woda myje, mydło też, a dodatkowo lekko dezynfekuje. Jednak ten sposób ma też swoje wady.

Kiedy dziecko jest na przewijaku
Mokrymi wacikami oczyszczasz mu skórę z kupki, potem myjesz wacikiem nasączonym wodą i mydłem, i znów zamoczonym tylko w wodzie. Na koniec musisz starannie wysuszyć pupę.
Wady: Po takim myciu na skórze mogą jednak pozostać resztki mydła, które ją podrażnią oraz spowodują zaczerwienienie.

Gdy myjesz pupę pod kranem
Takie rozwiązanie ma swoje plusy: pupa zostanie umyta dokładnie. Ale musisz uważać, by dziecka nie poparzyć zbyt ciepłą wodą ani zbytnio nie wyziębić za chłodną (a maluszek jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury). Szkrab myty pod kranem często też płacze, gdy strumień wody jest zbyt duży.
Uwaga: Gdy maluszek ma wrażliwą skórę, nie używaj mydeł, nawet dziecięcych. Mają odczyn zasadowy i zmieniają pH skóry z obojętnego na zasadowy. Co to powoduje? To, że staje się ona się przesuszona, zaczerwieniona. Jeśli raz dziennie w ten sposób umyjesz pupę, nic się nie stanie. Ale gdy będziesz tak robić częściej, na skórze mogą pojawić się podrażnienia. Lepiej zamiast zwykłego mydła używać kostek, np. Oilatum, mydła kremowego Nivea Baby. Są delikatniejsze.

A może... prościej!
Na spacerze, w podróży, a także w domu idealnie sprawdzają się nawilżane chusteczki. Dermatolodzy twierdzą, że możesz nimi śmiało oczyszczać pupę dziecka, nawet kilka razy dziennie. Zawierają składnik, który myje skórę, na pewno więc nie pozostają na niej resztki kupki.
Chusteczki są nasączane specjalnymi balsamami lub mleczkami. Nie wysuszają one jej tak jak mydło, tylko lekko natłuszczają. Dlatego po umyciu rąk często masz wrażenie, że skóra jest trochę tłusta i lekko się klei.

Które najlepsze
Jeśli twoje dziecko nie ma kłopotów z alergią, to jego skóra będzie ładna po użyciu jakichkolwiek chusteczek. Zwróć tylko uwagę, by nie było w nich dodatku alkoholu (na szczęście nie zawierają go te, które są produkowane przez znane firmy).
Gdy maluszek ma łojotokowe zapalenie skóry, nie przecieraj mu pupy chusteczkami zawierającymi dodatek oliwek. Mogą one nasilać zmiany łojotokowe. Lepszy dla niego będzie wariant sensitive. Do takich chusteczek nie dodaje się w ogóle środków zapachowych (lub są one bardzo łagodne). Dermatolodzy polecają je też dzieciom o skórze wrażliwej, suchej, alergicznej, a także noworodkom. Oczywiście można nimi czyścić pupę każdego malca. Bo nadmiar środków zapachowych nie jest dziecku do niczego potrzebny. Ono przecież i tak pięknie pachnie!

Dla wrażliwców
Wśród delikatnych chusteczek są... jeszcze delikatniejsze! To takie, które mają pH identyczne z pH skóry niemowlęcia. Nie zmieniają więc jej odczynu na kwaśny i nie podrażniają. Polecić je można wszystkim maluszkom, a już szczególnie tym, które mają atopowe lub pieluszkowe zapalenie, wrażliwą i suchą skórę.

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, Gabinet DERMINI

mtj_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy