GRY
 
 

Chustonoszenie – zobacz na filmie, jak wiązać chustę i kangę?

Zobacz dwa filmy, na których widać, jak zawiązać kangę oraz jak sobie poradzić z chustą, gdy dziecko zasnęło.

Chustonoszenie, mama z noworodkiem, noworodek, noszenie w chuście
fot. Fotolia
Widok rodzica noszącego dziecko w chuście dzisiaj nikogo nie dziwi, choć jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce należał do rzadkości. Wtedy myślano, że najlepszym i najbezpieczniejszym dla dziecka miejscem jest wózek. Dzisiaj zaleca się raczej chustonoszenie i to właściwie od pierwszych chwil życia (gdy mama ma siłę po porodzie na zawiązanie chusty). Dzięki tej metodzie dziecko ma bliski kontakt z rodzicem, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa i komfortu (materiały, z których wykonane są chusty dopasowują się do kształtu dziecka, a przez to są dla niego wygodne).

Zobacz także: Chusty i nosidełka – co wybrać?

Warto jednak pamiętać, że tę metodę stosowały matki na całym świecie znacznie wcześniej niż to stało się modne w Europie. Tysiącletnie doświadczenia w noszeniu dziecka mają matki z Afryki czy z Ameryki Południowej. Na filmie poniżej widać, jak kobieta ze wschodniej Afryki nosi dziecko za pomocą kangi (inne pisowania: khanga). Tkanina ta ma wymiar 1,5 m na 1 m (a więc jest krótsza niż chusty stosowane obecnie) i zawiązywana jest w dwóch miejscach (nad piersiami i na biodrach).

Zobacz, jak się wiąże kangę:

Kanga, o, cómo portea una mamá africana a su bebé

Prendas de porteo en el mundo: Kanga africanaEn este vídeo puedes ver una mamá africana anudar una Kanga, las cuales han sido utilizadas desde hace milenios en la cultura de ese continente.El Kanga (o khanga), que proviene de la antigua Bantu (Kiswahili) verbo ku - Kanga para envolver o cerrar, es una prenda de vestir de colores similar al kitenge, usado por las mujeres y en ocasiones por los hombres en toda África Oriental.Es un pedazo de tela de algodón impreso, alrededor de 1,5 m por 1 m , a menudo con bordes a lo largo de los cuatro lados (llamados Pindo en swahili) , y una parte central (mji) que difiere en el diseño de los bordes.Las kangas suelen ser muy coloridas. www.instintomaternalyapego.com

Posted by IMA Instinto Maternal y Apego on 26 maja 2015


Ten sposób jest raczej polecany do przenoszenia starszych dzieci, sztywno trzymających główkę. Matki stosujące kangę nazywane były kiedyś "Kangurzycami z Afryki".

Ale nie tylko matki przekonują się do tej metody, coraz częściej sięgają po nią ojcowie.
Zobacz, jak świetnie sobie radzą z zawiązaniem chusty ze śpiącym dzieckiem:
 

Taller para Neo-Papás.Cómo cargar al bebé a la espalda.4o Festival de Paternidades 2015 en Radio Educación

Posted by Radio Educación on 31 maja 2015


Polecamy: Chusty i nosidełka, czyli w czym nosicie maluchy?
Redakcja poleca: Jak być idealną mamą
Psycholog Adriana Klos radzi jak być mamą idealną, nie tracąc przy tym możliwości spełniania swoich marzeń.
Doładuj
Przeładuj