chustonoszenie
fot. Adobe Stock

Chustonoszenie to dobra alternatywa dla wózka. Zalety i bezpieczeństwo chust dla niemowląt

Chustonoszenie, czyli noszenie dziecka w zawiązanej na ciele rodzica chuście, zapewnia dziecku komfort i może pomagać nawet na kolkę. W chuście można nosić już noworodka, ważne tylko, żeby wybrać odpowiednią kangę, np. elastyczną.
chustonoszenie
fot. Adobe Stock
Widok dziecka w chuście, zwanej też kangą, dzisiaj nikogo nie dziwi, choć jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce należał do rzadkości. Wtedy myślano, że najlepszym i najbezpieczniejszym dla dziecka miejscem jest wózek. Dzisiaj zaleca się raczej chustonoszenie i to właściwie od pierwszych chwil życia (gdy tylko mama ma siłę po porodzie). Dzięki tej metodzie niemowlę ma bliski kontakt z rodzicem, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa i komfortu – materiały, z których wykonane są chusty, dopasowują się do kształtu dziecka.

Chustonoszenie:

Historia chustonoszenia

Metodę stosowały matki na całym świecie znacznie wcześniej, niż to stało się modne w Europie. Tysiącletnie doświadczenia w takim noszeniu dziecka mają matki z Afryki czy z Ameryki Południowej. Na filmie poniżej widać, jak kobieta ze wschodniej Afryki nosi dziecko za pomocą kangi (inna pisownia: khanga). Tkanina ta ma wymiar 1,5 m na 1 m (a więc jest krótsza niż chusty stosowane obecnie) i zawiązywana jest w dwóch miejscach (nad piersiami i na biodrach).

Zobacz, jak się wiąże taką kangę:

Kanga, o, cómo portea una mamá africana a su bebé

Prendas de porteo en el mundo: Kanga africanaEn este vídeo puedes ver una mamá africana anudar una Kanga, las cuales han sido utilizadas desde hace milenios en la cultura de ese continente.El Kanga (o khanga), que proviene de la antigua Bantu (Kiswahili) verbo ku - Kanga para envolver o cerrar, es una prenda de vestir de colores similar al kitenge, usado por las mujeres y en ocasiones por los hombres en toda África Oriental.Es un pedazo de tela de algodón impreso, alrededor de 1,5 m por 1 m , a menudo con bordes a lo largo de los cuatro lados (llamados Pindo en swahili) , y una parte central (mji) que difiere en el diseño de los bordes.Las kangas suelen ser muy coloridas. www.instintomaternalyapego.com

Posted by IMA Instinto Maternal y Apego on 26 maja 2015

Ten sposób jest raczej polecany do przenoszenia starszych dzieci, sztywno trzymających główkę. Matki stosujące chustonoszenie nazywane były kiedyś „Kangurzycami z Afryki’’. Nazwa ta ma głęboki sens – noszenie dziecka w chuście może być elementem tzw. kangurowania, które ma pozytywny wpływ na dziecko.

Ale nie tylko matki przekonują się do tej metody, coraz częściej sięgają po nią ojcowie.
Zobacz, jak świetnie sobie radzą z zawiązaniem chusty ze śpiącym dzieckiem:
 

Taller para Neo-Papás.Cómo cargar al bebé a la espalda.4o Festival de Paternidades 2015 en Radio Educación

Posted by Radio Educación on 31 maja 2015
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Zalety chustonoszenia

Oby każda moda była tak korzystna dla zdrowia! Chustonoszenie jest dobre dla dziecka – jego zdrowia, rozwoju i samopoczucia. Dość ciasno otulone chustą maleństwo znajduje się bardzo blisko ciała rodzica. Warunki te przypominają nieco pobyt w brzuchu mamy – ciasno, ciepło, słychać bicie jej serca, malec kołysze się w takt ruchów mamy. Podobnie czuje się malec w chuście. Dlatego chustonoszenie jest łagodniejszym dla maluszka wejściem w całkiem dla niego nowy świat.

Pobyt w chuście może też zapobiegać kolkom u niemowlaka – brzuszek jest rozgrzany ciepłem ciała rodzica, a jego ruch powoduje delikatny masaż brzuszka dziecka. Prawidłowa pozycja niemowlęcia w chuście ułatwia mu oddawanie gazów. Wszystko to sprawia, że ryzyko wystąpienia kolki spada.

Chustonoszenie noworodka

Dla noworodka najlepsze jest wiązanie chusty na tzw. kangurka. Dziecko jest dość ciasno omotane, a materiał układa się na ciele mamy w kształt litery „U". Wiązanie to powoduje, że noworodek jest w najlepszej dla niego pozycji: ze zgiętymi bioderkami i kręgosłupem ułożonym w kształt litery „C". Wiązanie to nie jest jednak najłatwiejsze. Łatwiej jest to wykonać w chuście elastycznej. Starsze dzieci można nosić wiążąc chustę innymi sposobami np. w tzw. „X".

Jaką chustę wybrać: tkaną czy elastyczną

Elastyczna chusta jest bardzo kusząca, dlatego, że najpierw można ją na sobie zawiązać, a później w nią włożyć dziecko. Chusta tkanka nie daje takiej możliwości – trzeba ją motać, od razu otaczając nią dziecko, co zwłaszcza początkującym amatorom chustonoszenia może sprawiać kłopot. Zarówno chustę elastyczną jak i tkaną można wiązać na różne sposoby.
Chusty mogą być dobrą alternatywą dla nosidełka.

Istnieje więcej rodzajów chust. Dlatego, jeżeli zależy ci na chustonoszeniu, z pewnością wybierzesz taką, która będzie dla ciebie i dziecka najwygodniejsza.
 

Ubranie dla dziecka i mamy do chustonoszenia

Zarówno mama jak i dziecko powinni mieć na sobie ubrania miękkie, elastyczne, wygodne i przewiewne. Lepiej unikać guzików czy cekinów albo zdobień, które mogą podrażnić skórę dziecka. Najlepsza będzie bawełna, która jest dość przewiewna, a przy tym wchłania wilgoć. Istnieją nawet specjalne kurtki dla mam, które pozwalają włożyć pod nie chustę. To dobre rozwiązanie na zimne pory roku.

Ubierając dziecko do chustonoszenia, trzeba pamiętać, że materiał chusty jest kolejną warstwą otulającą maluszka. Dlatego nie można malca ubierać do chusty zbyt ciepło. Najlepiej sprawdzać, czy dziecko ma komfort cieplny, dotykając jego karku – jeśli jest suchy i ciepły – wszystko jest w porządku.

Jeżeli malec będzie się w chuście wiercił i marudził, to może być sygnał, że jest mu za ciepło. W komforcie kołysane ruchem rodzica niemowlę szybko zasypia. Marudzenie może świadczyć o tym, że dziecku nie jest wygodnie, jest głodne albo jest mu za ciepło czy zbyt zimno.

Więcej o sposobach noszenia i transportu dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy