Chusty do noszenia dzieci
fot. AdobeStock

Jaką chustę do noszenia dziecka wybrać?

Elastyczną? Tkaną? A może kółkową? Taką, którą należy samodzielnie zawiązać, czy gotową do założenia? Podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru!
Milena Oszczepalińska
Chusty do noszenia dzieci
fot. AdobeStock
Twój niemowlak lubi być noszony na rękach, a ty chciałabyś dać mu tę bliskość, a jednocześnie mieć możliwość zrobienia czegokolwiek rękami? To czas, żeby pomyśleć o zakupie specjalnej chusty do noszenia dzieci. Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze i jakie chusty dostępne są obecnie na rynku. Sprawdź!

Chusty do wiązania

To jedne z bardziej popularnych rodzajów chust. Wymagają samodzielnego wiązania, które na początku może sprawiać ci nieco trudności, jednak gdy się wprawisz, zajmie ci to zaledwie chwilę.

Chusty elastyczne

Wykonane z elastycznego, rozciągającego się materiału. Nadają się do noszenia noworodków, jednak nie posłużą zbyt długo. Ciężar starszych niemowląt jest na tyle duży, że dziecko zbyt napiera na chustę i powoduje, że ona opada. Taką chustę można wiązać wyłącznie na jeden sposób i wyłącznie z przodu.

Chusty tkane

Można wiązać je na co najmniej kilka różnych sposobów, układając dziecko zarówno poziomo do leżenia, jak i pionowo. Niektóre wiązania robi się w ten sposób, by dziecko było z przodu, na brzuchu rodzica, inne z tyłu, na plecach. Chusty tkane wykonane są najczęściej z bawełny lub z bawełny z domieszkami. Mogą mieć różne długości od ok. 2 do ponad 5 metrów.
 
Oczywiście nie tylko mama może z powodzeniem "chustować" dziecko. W tej roli sprawdzić się może także świetnie tata. Zwłaszcza wtedy, gdy mamie z jakiejś przyczyny jest niewygodnie czy po prostu zbyt ciężko, by nosić maluszka.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Chusty do założenia na jedno ramię

Nie trzeba ich wiązać tak, jak chusty elastycznej czy tkanej. Założenie takich chust jest łatwiejsze, jednak to, że nosi się je tylko na jednym ramieniu, sprawia, że bywają niewygodne i mocno obciążają jedną stronę pleców. Są jednak praktyczne jako chusty do karmienia piersią – nie trzeba wówczas trzymać dziecka, by mogło wtulone w mamę ssać pierś. Popularne chusty na jedno ramię to:

Chusta kółkowa

Jeden koniec chusty zakończony jest metalowymi kółkami, a drugi przeplata się przez nie, jak pasek. Dzięki temu chusta kółkowa może być regulowana. Dziecko noszone jest z boku na biodrze albo z przodu (noworodki mogą być noszone wyłącznie z przodu w pozycji półleżącej).

Kieszonka pouch

Jedyna chusta, która musi być dobierana do postury noszącego, gdyż nie ma możliwości regulacji. Jest gotowa do założenia na jedno ramię, wkłada się do niej dziecko jak do kieszonki. Nie polecamy jej, jeśli miałaby służyć zarówno mamie, jak i tacie, których wzrost i postura znacznie się różnią. W takich przypadkach należałoby kupić dwie osobne chusty pouch.

Jaką długość chusty wybrać?

Możesz się zdziwić, jak wiele różnych długości mogą mieć chusty. Aby wybrać tę właściwą, musisz zastanowić się:
  • jakie wiązania chciałabyś robić – niektóre wiązania wymagają nieco dłuższych chust, niż inne;
  • osoby o jakim wzroście miałyby korzystać z danej chusty – jeśli ty jesteś niska, ale twój mąż wysoki, a oboje chcecie nosić malucha, lepiej wybrać dłuższą chustę, którą ty będziesz musiała po prostu bardziej opleść. Jeśli wybierzesz najkrótszy model chusty, wysoki mężczyzna nie będzie mógł zrobić na sobie żadnego wiązania.

Jeśli planujesz zakup chusty, koniecznie zobacz oferty przygotowane przez naszą redakcję:


[content:1_1272,1_3693,,0_23941,8_713:ECVideo]
  •  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy