Nadmierna senność na początku ciąży
fot. AdobeStock

Ciągle chce ci się spać? To częsta przypadłość na początku ciąży

Nadmierne zmęczenie jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Może zacząć ci doskwierać nawet zanim zacznie spóźniać się okres, a ty pomyślisz o wykonaniu testu ciążowego. Co jest przyczyną uczucia senności po zapłodnieniu?
Milena Oszczepalińska
Nadmierna senność na początku ciąży
fot. AdobeStock
Śpisz jak zwykle po 8 godzin, nie przemęczasz się w ciągu dnia, prowadzisz raczej stały, uporządkowany tryb życia, ale od jakiegoś czasu nie możesz przestać ziewać? Jak tylko wracasz z pracy, kładziesz się na drzemkę, a wieczorami również bez trudu szybko zasypiasz? Tak zwykle wygląda początek ciąży! Zaskoczona? Sprawdź, dlaczego tak chce ci się spać, kiedy rozwija się w tobie nowe życie.

Ciągła senność? A może to ciąża?

Jeśli w twoim ciele rozwija się nowe życie, może dawać ono o sobie znać jeszcze zanim pomyślisz, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Jednym z pierwszych objawów ciąży jest właśnie ciągła senność. To oprócz wahań nastroju wyraźny sygnał, że coś zmienia się w twoim organizmie. Co takiego dzieje się w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu, że czujesz się nad wyraz śpiąca?
Redakcja poleca: Sen w ciąży – film
Nadmierna senność, a może problemy z zasypianiem – sprawdź, jakie problemy ze snem pojawiają się w kolejnych trymestrach ciąży i jak sobie z nimi radzić.

Przyczyny ciągłego zmęczenia w pierwszym trymestrze ciąży

Już od pierwszych dni ciąży twój organizm pracuje nad wyraz ciężko, by stworzyć dziecku najlepsze warunki do rozwoju, zużywając przy tym mnóstwo energii. To sprawia, że choćbyś nawet leżała cały dzień na kanapie, czujesz się jak po przebiegnięciu maratonu. W twoim ciele odbywa się teraz prawdziwa burza hormonów. Za zwiększone uczucie senności odpowiada progesteron, którego teraz jajniki produkują ogromne ilości. Z kolei estrogen oddziałuje na fazę snu głębokiego (REM). Dzięki niemu śpisz twardym snem, ale niestety niespokojnym. A przez ciągłe wiercenie się w nocy nie dziwne, że budzisz się niewyspana. [content:2_1316,8_1695,0_20703,8_988:ECVideo]

Inne przyczyny nadmiernej senności

Jesteś pewna, że powodem twojego przemęczenia nie jest ciąża, zrobiłaś test i wynik wyszedł negatywny? W takim razie źródła zmęczenie musisz szukać gdzie indziej. Często zwiększona senność pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy aura za oknem jest coraz bardziej ponura i niesprzyjająca spacerom na świeżym powietrzu. Według specjalistów w okresie od września do marca, gdy słońce w naszej szerokości geograficznej nie operuje zbyt długo i mocno, warto zażywać preparat witaminy D, nie tylko dla lepszej odporności, lecz także poprawy samopoczucia.

Innym powodem braku sił może być zła dieta, uboga w cenne składniki odżywcze, a bogata w cukier i tłuszcz. Przyjrzyj się dokładnie temu, co każdego dnia ląduje na twoim talerzu. Być może zmiana nawyków żywieniowych wpłynie pozytywnie na twoje samopoczucie.

Niewykluczone też, że męcząca cię ciągła senność wynika z depresji. Jeśli tak jest, nie pomogą żadne półśrodki. Leczeniem tej choroby powinien zająć się specjalista. Umów się na wizytę i zbadaj, czy to właśnie przez depresję czujesz się senna, zmęczona i rozdrażniona.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy