kobieta, ciąża, ciało w ciąży, kobieta w ciąży
fot. Maksim Šmeljov - Fotolia.com

Wielkie zmiany w III trymestrze ciąży - co się stanie z twoim ciałem?

Zaczynasz się przygotowywać do porodu – psychicznie i fizycznie. Sama wiesz, co czujesz. Oto, co widać na zewnątrz.
Beata Turska
kobieta, ciąża, ciało w ciąży, kobieta w ciąży
fot. Maksim Šmeljov - Fotolia.com

Twoje dziecko jest już duże i robi mu się w brzuchu coraz ciaśniej. Macica jest tak wielka, że uciska przeponę i żołądek. A jakie zmiany możesz zobaczyć na własne oczy w III trymestrze ciaży?

Naprawdę spory brzuch

Brzuch w ciąży może być mniejszy lub większy, szpiczasty albo rozlany na boki. Wszystko zależy od twojej budowy i położenia dziecka. Niezależnie od tego, jak wygląda twój brzuch, jest na tyle duży, że trudno ci się poruszać z wdziękiem gazeli i znaleźć wygodną pozycję. Możesz nawet podczas chodzenia kiwać się na boki jak kaczuszka...

2-4 tygodnie przed porodem brzuch wyraźnie się obniża. Uważaj: zmienił się twój środek ciężkości, więc możesz mieć kłopot z utrzymaniem równowagi.

Zobacz ciążowe brzuszki miesiąc po miesiącu (ZDJĘCIA)
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Mocno napięta skóra na brzuchu

Możesz mieć wrażenie, że trzeszczysz w szwach. Skóra na brzuchu może być bardzo sucha, a nawet swędzieć. Jeśli jednak swędzi cię całe ciało, koniecznie powiadom o tym lekarza.

Większa pupa...

Biodra poszerzają się w ciąży pod wpływem relaksyny - hormonu, który rozluźnia mięśnie i więzadła, by w ten sposób przygotować ciało do porodu. W twoim organizmie przybyło też wody i tkanki tłuszczowej.

Ile przytyjesz w ciąży - TEST

... i większe stopy

Na wielkość i kształt stóp mają wpływ ciążowe obrzęki, ale też wspomniana już relaksyna. Uwaga: nie lekceważ dużej opuchlizny, ponieważ jej pojawienie się może (choć nie musi) świadczyć o ciążowych komplikacjach. Także obrzęk twarzy lub rąk powinien skłonić cię do wizyty u lekarza.

Linea negra coraz ciemniejsza

Ciemna kreska biegnąca od spojenia łonowego do pępka, która pojawiła się już wcześniej, staje się jeszcze ciemniejsza. Spokojnie, linea negra nie zostanie na zawsze. Po porodzie zacznie znikać.

Mokre plamy na bluzce

Pod koniec ciąży z twoich piersi może (ale nie musi, bo nie u wszystkich kobiet tak się dzieje) już zacząć wyciekać rzadka żółtawa wydzielina – siara. To znak, że organizm jest gotowy do karmienia piersią. Żeby uniknąć plam na ubraniach, włóż do biustonosza wkładki laktacyjne.

Cera inna niż zwykle

Może się zdarzyć, że skóra twojej twarzy będzie zachowywać się inaczej niż na co dzień. Jak? Trudno powiedzieć, bo bywa z tym bardzo różnie. Niektóre mamy wyglądają pięknie i promiennie jak nigdy dotąd, na twarzach innych ni stąd, ni zowąd pojawiają się wypryski jak u nastolatek. Wszystkie kobiety pod koniec ciąży są bardziej narażone na przebarwienia, dlatego niezależnie od stanu cery trzeba ją chronić przed słońcem.

Jak poradzisz sobie z porodem? - rozwiąż psychotest

Co możesz zrobić dla siebie w III trymestrze ciąży?

  • Zwolnij obroty. Ostatni etap ciąży to kiepski moment na udowadnianie światu, że jesteś damskim wcieleniem Supermana.
  • Ulżyj stopom. Noś wygodne buty. Może się okazać, że będziesz potrzebować o numer większych. Stosuj relaksujące żele lub chłodne okłady.
  • Zapobiegaj żylakom. Noś skarpety z luźnym ściągaczem, leż z nogami uniesionymi ponad poziom tułowia, noś buty z szerokimi noskami i broń się przed męczącym upałem.
  • Noś przewiewne ciuchy. Jest ci ciągle gorąco i pocisz się bardziej niż zwykle? Dlatego zadbaj o to, żeby nieodpowiednie ubrania dodatkowo nie utrudniały ci „ciężkiego” życia.
  • Chroń się przed słońcem. Dzięki temu unikniesz przebarwień.
  • Chuchaj i dmuchaj na skórę. Nawilżaj oraz natłuszczaj skórę brzucha, bioder, pośladków i piersi jeszcze intensywniej niż dotąd. Jeśli skóra na brzuchu swędzi, ulgę przyniosą ci silnie nawilżające kosmetyki i balsamy łagodzące podrażnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy