Ciastolina dla dzieci
fot. AdobeStock

Ciastolina: jak wybrać najlepszą ciastolinę? Jak się nią bawić?

Ciastolina to popularna i bezpieczna masa plastyczna, którą mogą się bawić nawet dwulatki. Lepienie to nie tylko świetna zabawa, lecz także rozwój cennych umiejętności. Jaki zestaw wybrać na początek?
Milena Oszczepalińska
Ciastolina dla dzieci
fot. AdobeStock
Zabawy wszelkimi masami plastycznymi są dla dzieci bardzo dobre i rozwijające. Ćwiczenie małych rączek poprzez ugniatanie, lepienie, modelowanie to doskonałe przygotowanie do nauki pisania, dlatego nie warto stronić od tego typu zabaw, choć nie należą one do najbardziej lubianych przez rodziców z uwagi na to, że nie należą do najczystszych. Ciastolina to ta właśnie masa, która może być zaoferowana dziecku jako pierwsza. Dlaczego?

Ciastolina dla dziecka: od jakiego wieku zacząć?

Ciastolina to masa plastyczna, która jest zdecydowanie bardziej miękka niż plastelina, a dodatku nie przykleja się do dywanu czy mebli, po wyschnięciu z łatwością da się ją wykruszyć. Bez przeszkód można pozwolić na zabawę ciastoliną już dwuletniemu dziecku. Warto jednak wybierać zestawy znanych, popularnych producentów, ponieważ są one całkowicie bezpieczne i możemy mieć pewność, że nie zawierają szkodliwych substancji.

Zobacz też: Szybki przepis na domową ciastolinę
Redakcja poleca: Jak zrobić nietoperza na Halloween?
Wystarczy dosłownie kilka minut, by z rolki po papierze wyczarować fantastycznego nietoperza na Halloween. Zobacz film i zrób w raz z dzieckiem super nietoperza z rolki.

Co daje zabawa ciastoliną?

Dwulatek zwykle znacznie chętniej niż wcześniej spędza czas na rysowaniu, malowaniu farbami. Taka bardziej statyczna zabawa wydaje mu się równie atrakcyjna, co bieganie, które wcześniej nie miało sobie równych. Dlatego warto w tym wieku dawać malcowi jak najwięcej możliwości do tego typu zabaw, które nie tylko doskonale wpływają na wyobraźnię, lecz także pomagają ćwiczyć ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia. Im dziecko od małego więcej czasu spędza na zabawach plastycznych, tym później łatwiej przychodzi mu nauka pisania pierwszych literek, dlatego zabawa ciastoliną to naprawdę dobra inwestycja na przyszłość.

Jaki zestaw ciastoliny wybrać na początek?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najważniejsza dla dziecka jest zabawa manualna masą plastyczną. Na początek warto wybrać prosty zestaw kilku tubek i foremek lub nawet same tubki ciastoliny. Skomplikowane zestawy wydają się bardziej atrakcyjne, ale lepiej wybierać je dla starszych dzieci. Maluszek i tak nie będzie umiał sam z nich korzystać, a poza tym im więcej akcesoriów, tym mniej bezpośredniego kontaktu z ciastoliną, mniej formowania, ugniatania, czyli mniej tak cennego treningu.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy