GRY
 
 

Encyklopedia płodności

A B C E F G H J K L Ł M N O P S Ś T U W Z Wszystkie

Ciąża

fizjologiczny okres w życiu kobiety liczony od zapłodnienia jajeczka do porodu, podczas którego zachodzą ogromne zmiany w ciele i psychice kobiety.

Termin porodu

Ustalenie, kiedy doszło do zapłodnienia, nie zawsze jest proste, dlatego zwykle za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Termin porodu oblicza się, odejmując od daty ostatniej miesiączki trzy miesiące i dodając siedem dni. To tylko orientacyjny termin i wyznaczany przy założeniu, że cykl miesiączkowy ma 28 dni (zaledwie 5 proc. noworodków rodzi się w wyznaczonym w ten sposób czasie).

Dlatego termin porodu lepiej potwierdzić podczas badania ultrasonograficznego. Jeśli podczas badania USG w pierwszym trymestrze okaże się, że wiek ciąży nie zgadza się z wiekiem wyliczonym na podstawie ostatniej miesiączki, to wówczas termin porodu wyznacza się właśnie na podstawie badania USG. Wiek płodu określa się (z dokładnością do 4–7 dni), mierząc długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL), czyli od główki do pupy.

Ile trwa ciąża

Ciąża w przybliżeniu trwa dziewięć miesięcy kalendarzowych. To orientacyjne określanie jej wieku, trwa ona bowiem 40 tygodni, czyli 280 dni.  Okres ten dzieli się na trzy trymestry po trzy miesiące

Jakie objawy świadczą o ciąży?

  •     zmiana samopoczucia i łaknienia,
  •     nudności,
  •     wymioty,
  •     zawroty głowy,
  •     zasłabnięcia,
  •     częste bieganie do toalety,
  •     czasem zaparcia.
Prawdopodobne objawy ciąży to brak miesiączki w spodziewanym terminie i powiększenie sutków (przy tym otoczki brodawek ciemnieją). Do tego w pierwszych tygodniach ciąży piersi stają się nabrzmiałe i niezwykle wrażliwe na dotyk.

ZOBACZ TEŻ: Problem z zajściem w ciążę – jak kobiety radzą sobie ze stresem?