fot. Fotolia

Z brzuszkiem w aucie

Jeśli oczekujesz dziecka, zrób wszystko, by jazda samochodem była dla Was komfortowa. I bezpieczna.
fot. Fotolia
Jednostajna, siedząca pozycja, uciskające ciągle pasy... Ciąża nie jest przeciwwskazaniem ani do prowadzenia samochodu, ani do podróżowania na miejscu pasażera. Warto jednak pamiętać, że to stan szczególny, kiedy powinnaś zadbać o swoją wygodę.

W pierwszych miesiącach największy kłopot mogą Ci sprawiać nudności, a w kolejnych - niewygodna pozycja.

Odłóż egzamin
Wprawdzie niektóre przyszłe mamy nawet w zaawansowanej ciąży decydowały się na zdawanie egzaminu na prawo jazdy i były zachwycone swoją formą, ale jeśli nie musisz kończyć kursu teraz, po prostu odłóż egzamin na później. Zdenerwowanie, łzy czy długotrwały stres nie są najlepsze dla rozwijającego się w Tobie dziecka, a w zaawansowanej ciąży mogą nawet przyspieszyć pojawienie się skurczów i w efekcie doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Jesteś kierowcą...
Jeśli zasiadasz za kierownicą samochodu od dawna, możesz dalej bez przeszkód prowadzić
- prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem. Warto jednak już na jej początku skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem. Poinformuje Cię on o ewentualnych niedogodnościach, podpowie, jak zaradzić ciążowym dolegliwościom. Jeśli w czasie ciąży będziesz przyjmowała jakieś leki, lekarz powie, czy możesz, biorąc je, prowadzić samochód. Gdy już ginekolog pozwoli Ci siadać za kierownicą, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przestrzegaj najważniejszych zasad:
- Zapinaj pasy. Wprawdzie zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym kobieta w widocznej ciąży jest zwolniona z ich używania, ale - jak twierdzą specjaliści - powinna z nich korzystać, mając świadomość, że chronią one przed urazami dwie osoby: ją i maleństwo (czytaj więcej: Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy?).
- Dokładnie wyreguluj pasy. Tak, by nie były ani za ciasne, ani zbyt luźne (inaczej nie spełnią swojej zabezpieczającej roli, a nawet - podczas wypadku - mogą stać się przyczyną urazów w wyniku uderzenia). Zapinaj je, dolną część umieszczając pod brzuchem.
- Ustaw siedzenie, tak by powiększający się brzuch nie był uciskany przez kierownicę - musisz siedzieć wygodnie, ale też kierować autem bezpiecznie (pamiętaj, że przychodzi taki moment, kiedy ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także Twoje i dziecka, powinnaś zrezygnować z prowadzenia pojazdu).
- Nie demontuj powietrznej poduszki w aucie. Ona chroni Ciebie i dziecko tak samo jak każdego innego pasażera. Nie stanowi żadnego zagrożenia.
- Unikaj, jeśli to możliwe, jazdy w korkach (jest stresująca, a dodatkowo naraża Ciebie i dziecko na wdychanie większej niż normalnie ilości spalin).
- Staraj się podróżować, zwłaszcza na dłuższych trasach, drogami dobrej jakości. Pamiętaj, że wstrząsy nie służą Tobie i dziecku (mogą wywołać np. przedwczesne skurcze).
- Nie siadaj za kierownicą, jeśli jesteś zmęczona, zdenerwowana. Przyszła mama może mieć wahania nastroju i lepiej, by w takim stanie nie prowadziła auta. Musisz też pamiętać o tym, że możesz mieć teraz większe niż zazwyczaj trudności w koncentracji uwagi, np. wówczas, gdy będziesz czuła, jak dzidziuś porusza się w Twoim brzuchu.

... i pasażerem
Jeśli jedziesz jako pasażer, możesz sobie pozwolić na większą swobodę. Skup się bardziej na swoim bezpieczeństwie i wygodzie. Podróżuj najlepiej w pozycji lekko półleżącej, przypięta dobrze wyregulowanymi pasami. Jeśli podróż trwa kilka godzin, zarządzaj częste postoje. Zadbaj, by w aucie była dobra wentylacja. Unikaj dróg wyboistych i podróży długotrwałych. Jeśli podczas jazdy odczuwasz dolegliwości, powiedz o nich lekarzowi podczas najbliższej wizyty.
Uwaga! Przychodzi taki moment, kiedy trudno pogodzić ciążę, zwłaszcza zaawansowaną, z bezpieczną jazdą. Wówczas trzeba z podróży zrezygnować.


Konsultacja: Mirosława Świdzińska, Wydział Profilaktyki BTZP KGP, Joanna Sakowska, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy