GRY
 
 

Ciąża czy tylko PMS?

Gdy spóźnia ci się okres, przyczyn może być kilka. Sprawdź, czy to objaw ciąży, i po ilu dniach od owulacji powinna pojawić się miesiączka.

Miesiączka się spóźnia, a ciebie nadzwyczaj mocno bolą piersi? Jesteś wyjątkowo rozdrażniona? Pierwsze objawy ciąży bardzo łatwo pomylić z objawami napięcia przedmiesiączkowego.


Brak miesiączki

To zwykle pierwszy sygnał budzący niepokój. Jednakże miesiączka może nie występować nie tylko z powodu ciąży: stres, zmęczenie, podróż, strach przed ciążą, problemy hormonalne, nagła utrata wagi (bądź jej nabranie) – te wszystkie elementy mocno wpływają na układ rozrodczy kobiety i cykl miesiączkowy.

Jeżeli kobieta nie monitoruje cyklu np. za pomocą komputerów cyklu Lady-Comp czy Pearly, trudno jest jej ustalić dokładny czas owulacji i spodziewany termin miesiączki. – Po owulacji następuje faza lutealna, która zazwyczaj ma stałą długość u każdej kobiety, wynosi od 12 do 16 dni. Po tym czasie występuje miesiączka – wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. – Faza folikularna, następująca po miesiączce a przed owulacją, może mieć jednak różną długość. Na skutek zawirowań hormonalnych owulacja może wystąpić nie w 14. czy 15. dniu cyklu, a np. dopiero w 25. dniu cyklu. Wtedy miesiączka może się pojawić dopiero w 40. dniu cyklu.

Zobacz też: Jak wygląda twój cykl miesiączkowy – wykres
Redakcja poleca: Dlaczego spóźnia się okres? - film
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Poznaj inne możliwe przyczyny spóźniania się okresu.

Przesunięcie miesiączki

Gdy monitorujesz cykl i widzisz skok temperatury dużo później niż zazwyczaj – możesz spodziewać się przesuniętej miesiączki. Pamiętaj, że nieregularne cykle bardzo często zdarzają się:
  • po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych,
  • po porodzie,
  • po zaprzestaniu karmienia piersią
  • w wyniku zmian chorobowych w układzie rozrodczym (np. torbiele).

Pierwsze objawy ciąży

Wprawdzie każda kobieta może inaczej odczuwać pierwsze objawy ciąży, zwykle wymienia się:
  • obrzmienie piersi,
  • nadwrażliwość sutków,
  • poranne nudności,
  • wzmożony apetyt.
Te wszystkie objawy mogą jednak świadczyć o nadchodzącej miesiączce, a problemy z układem pokarmowym – o zatruciu bądź stresie. – Objawy ciąży i napięcie przedmiesiączkowe  łatwo pomylić – mówi Aleksandra Demiańczyk. – Napięte piersi, wzdęty brzuch, większa nerwowość, senność, spadek samopoczucia – w zależności od kobiety objawy PMS mogą być nietypowe, bądź nasilone w wyniku zmian hormonalnych, przeżywanego stresu, czy negatywnych sytuacji życiowych.

Zobacz też: Drugi tydzień ciąży

Testy potwierdzające bądź wykluczające ciążę

Jeżeli pragniesz dziecka, masz ochotę biec po test ciążowy już na drugi dzień po możliwym zapłodnieniu. Jeśli unikasz ciąży, odwlekasz wykonanie testu, jak długo się da. Domowe testy ciążowe działają, wykrywając obecność hormonu hCG w moczu, dlatego nie ma sensu wykonywać je zbyt wcześnie. Warto poczekać na dzień, dwa po terminie spodziewanej miesiączki (najlepiej tydzień) i wtedy wykonać test.

Choć obecne testy są dokładne, bywa, że dają fałszywy wynik – jak to np. bywa w przypadku wystąpienia torbieli. – Dlatego podejrzewając ciążę, w przypadku braku wystąpienia miesiączki, najlepiej udać się do lekarza, który zleci przeprowadzenie testów z krwi –  sugeruje ekspertka. – Gdy monitorujemy swój cykl za pomocą komputerów cyklu Lady-Comp czy Baby-Comp o prawdopodobnej ciąży dowiemy się po 15 dniach od wystąpienia owulacji. Komputer sygnalizuje możliwość ciąży migającymi lampkami. Po 18 dniach od owulacji komputer potwierdza ciążę stałym wyświetleniem wszystkich.

ZOBACZ TEŻ: 5 powodów, dlaczego nie zachodzisz w ciążę

 
Doładuj
Przeładuj