Ciąża a umowa na zastępstwo
fot. AdobeStock

Umowa na zastępstwo a ciąża i urlop macierzyński

Mam umowę na zastępstwo i jestem w ciąży. Czy mam prawo do urlopu macierzyńskiego? Wiele kobiet, które nie posiadają stałej umowy, zadaje sobie to pytanie. Sprawdź, jakie prawa i przywileje przysługują ciężarnym pracownicom i dowiedz się, co możesz zyskać.
Ciąża a umowa na zastępstwo
fot. AdobeStock
Kobiety w ciąży zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony są otoczone szczególną ochroną. Nie można ich zwolnić i trzeba im zapewnić odpowiednie warunki pracy. Inaczej wygląda sytuacja kobiet, które mają umowę na zastępstwo. Wiele z nich zastanawia się czy obowiązują je takie same zasady, jak w przypadku kobiet posiadających stałą na umowę. Czy one także mają specjalne prawa i przywileje?

Czy przy umowie na zastępstwo masz prawo do urlopu macierzyńskiego?

Do zatrudnienia na zastępstwo dochodzi zwykle, gdy pracownik jest nieobecny w pracy i występuje konieczność wypełniania jego obowiązków przez inną osobę. Umowa na zastępstwo ulega rozwiązaniu w momencie, gdy do pracy wraca osoba, którą zastępujemy.

Wiele kobiet zastawia się , że opłaca się podjąć pracę na umowę na zastępstwo. Czasami jednak warto zaryzykować i przyjąć taką posadę. Po pierwsze dlatego, że lepsza taka praca niż żadna. Po drugie, zawsze jest szansa, że zostaniemy w takiej pracy na dłużej. Do niedawna kobieta, która zaszła w ciążę, mając jednocześnie umowę na zastępstwo, nie była chroniona tak, jak jej koleżanka, którą zastępuje. Na szczęście to się zmieniło.

Od 22 lutego 2016 roku z kodeksu pracy znikła umowa zastępstwa. Była to jedyna umowa o pracę, która nie dawała kobietom w ciąży żadnej ochrony. Od teraz pracodawcy zamiast umowy zastępstwa mają obowiązek podpisywać umowę na czas określony. Jeśli planowo będzie się ona kończyła przed porodem, ale po trzecim miesiącu ciąży, to ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

Jeśli jesteś w ciąży i pracujesz na zastępstwo, przysługują ci podobne prawa jak innym kobietom, które pracują na czas określony. Są jednak pewne różnice. Umowa na zastępstwo nie jest odgórnie przedłużana do dnia porodu. Nie znaczy to jednak, że jeśli zaszłaś w ciążę to stracisz pracę. Kodeksu pracy mówi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

A jeśli poród wypada jeszcze przed końcem umowy na zastępstwo?

Przypuśćmy jednak, że jesteś w piątym miesiącu ciąży, a osoba, którą zastępujesz wraca miesiąc przed terminem twojego porodu. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia ci umowy do dnia porodu. Wynika to z tego, że umowa na zastępstwo kończy w momencie powrotu do pracy osoby zastępowanej. Wtedy możesz liczyć na zasiłek macierzyński, przysługujący zgodnie z określonymi zasadami o przyznawaniu zasiłku osobom bezrobotnym (tzw. kosiniakowe).

Jeżeli przebywasz na zwolnieniu lekarskim, a twoja umowa na zastępstwo kończy się w trakcie zwolnienia, dalej masz prawo do zasiłkuZasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność  trwała bez przerwy przez co najmniej 30 dni. Zatem jeśli twoja mowa skończyła się, a ty regularnie dostarczasz do zakładu pracy zwolnienia lekarskie, zasiłek chorobowy będzie wypłacany do dnia porodu.

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy