Ciąża a umowa na zastępstwo
fot. AdobeStock

Umowa na zastępstwo a ciąża 2021 –​ jakie prawa ma ciężarna?

Umowa na zastępstwo została zmieniona na umowę na czas określony, która gwarantuje kobietom w ciąży znacznie więcej przywilejów.
Ciąża a umowa na zastępstwo
fot. AdobeStock
Umowa na zastępstwo w ciąży powodowała wiele problemów dla przyszłych mam, ponieważ jedynie umowy o pracę na czas nieokreślony są otoczone szczególną ochroną. Osób zatrudnionych w ten sposób nie można zwolnić i należy zapewnić im odpowiednie warunki pracy. Inaczej wyglądała sytuacja kobiet, które podjęły pracę na podstawie umowy na zastępstwo. Od 22 lutego 2016 roku umowa zastępstwa zniknęła z kodeksu pracy. Była to jedyna umowa o pracę, która nie dawała kobietom w ciąży żadnej ochrony. Pracodawcy mają teraz obowiązek podpisywać umowę na czas określony, która gwarantuje większe prawa, jeśli pracownica zajdzie w ciążę.

Spis treści:
  1. Umowa na zastępstwo a ciąża
  2. Praca na zastępstwo a ciąża - jakie prawa
  3. Koniec umowy na zastępstwo a ciąża
  4. Umowa na zastępstwo - L4 w ciąży

Praca na zastępstwo a ciąża

Do zatrudnienia na zastępstwo dochodzi zwykle, gdy pracownik jest nieobecny w pracy i występuje konieczność wypełniania jego obowiązków przez inną osobę. Umowa na zastępstwo ulega rozwiązaniu w momencie, gdy do pracy wraca osoba, którą zastępujemy. Wiele kobiet zastawia się, czy opłaca się podjąć pracę na umowę na zastępstwo. Czasami jednak warto zaryzykować i przyjąć taką posadę. Po pierwsze dlatego, że lepsza taka praca niż żadna. Po drugie, zawsze jest szansa, że zostaniemy w takiej pracy na dłużej. 

Praca na zastępstwo a ciąża - jakie prawa

Jeśli jesteś w ciąży i masz podpisaną umowę na czas określony w związku z pracą na zastępstwo, przysługują ci podobne prawa jak innym kobietom, które pracują na czas określony. Są jednak pewne różnice. Umowa na zastępstwo nie jest odgórnie przedłużana do dnia porodu. Nie znaczy to jednak, że jeśli zaszłaś w ciążę to stracisz pracę. Kodeksu pracy mówi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. 

Koniec pracy na zastępstwo a ciąża

Przypuśćmy, że jesteś w piątym miesiącu ciąży, a osoba, którą zastępujesz wraca miesiąc przed terminem twojego porodu. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia ci umowy do dnia porodu. Wynika to z tego, że umowa na zastępstwo kończy w momencie powrotu do pracy osoby zastępowanej. Wtedy możesz liczyć na zasiłek macierzyński, przysługujący zgodnie z określonymi zasadami o przyznawaniu zasiłku osobom bezrobotnym (tzw. kosiniakowe).

Umowa na zastępstwo - L4 w ciąży

Jeżeli przebywasz na zwolnieniu lekarskim w ciąży, a twoja praca na zastępstwo kończy się w trakcie zwolnienia, dalej masz prawo do zasiłku. Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność trwała bez przerwy przez co najmniej 30 dni. Zatem jeśli twoja umowa skończyła się, a ty regularnie dostarczasz do zakładu pracy zwolnienia lekarskie, zasiłek chorobowy będzie wypłacany do dnia porodu.

Zobacz także:

Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy