ciąża bez objawów
fot. Adobe Stock

Ciąża bez objawów: czy to w ogóle możliwe?

Ciążę bez objawów takich jak nudności czy zatrzymanie krwawienia miesiączkowego można rozpoznać dopiero podczas wizyty u ginekologa. W zależności od podłoża ciąży bezobjawowej czasem nawet test ciążowy może dać wynik negatywny, choć kobieta spodziewa się dziecka. Kiedy należy udać się do lekarza?
Sylwia Arlak
ciąża bez objawów
fot. Adobe Stock
Ciąża bez objawów nie jest rzadkością, choć pojęcie to dla wielu osób brzmi abstrakcyjnie – zwłaszcza dla kobiet, które pierwsze objawy ciąży, takie jak mdłości czy tkliwość piersi, zauważyły wkrótce po zapłodnieniu. Jak ustalili naukowcy z „Journal of the Royal Society of Medicine”, jedna na 475 kobiet nie odczuwa żadnych objawów w ciąży przez wiele tygodni. Zazwyczaj dowiaduje się, że zostanie mamą dopiero po piątym miesiącu ciąży. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że jedna na 2500 kobiet o ciąży dowiaduje się dopiero w chwili rozpoczęcia akcji porodowej.

Czy ciąża bez objawów jest możliwa?

Brak miesiączki, nudności, wymioty, zgaga, ból i powiększenie piersi, zwiększony apetyt – to najczęstsze z pierwszych objawów ciąży. Zdarza się jednak, że kobieta mimo tego, że jest w ciąży, nie odczuwa żadnych objawów. Najczęściej jednak taki stan nie trwa długo i objawy w końcu się pojawiają.

Gdy kobieta znajduje się na zaawansowanym etapie ciąży, a objawy wciąż nie wystąpiły, lekarz może podejrzewać tzw. ciążę wypartą o podłożu psychologicznym. Występuje ona, gdy kobieta nie chce pogodzić się z tym, że zostanie mamą, i wypiera tę wiadomość ze swojej świadomości. Co ciekawe, robi to tak skutecznie, że wszelkie zmiany hormonalne są u niej niemal niezauważalne (mylić potrafi się nawet test ciążowy!). Ciąże wyparte to jednak bardzo rzadkie przypadki. Dużo częściej u kobiet występuje ciąża nierozpoznana – z uwagi na dolegliwości przyszłej mamy, jej kondycję lub stan fizyczny, objawy ciąży są niewidoczne lub niezauważalne.
Jeśli podczas badania USG lekarz nie stwierdzi ciąży, jednak test ją wykazał, a miesiączka nie występuje, możliwe, że doszło do ciąży pozamacicznej. Mając do czynienia z ciążą pozamaciczną (zlokalizowaną poza jamą macicy), początkowo objawy ciąży nie będą widoczne. Dopiero później mogą pojawić się bóle brzucha, krwawienie, ból górnej części ramienia, ogólne złe samopoczucie, potliwość, bladość skóry i szybsza akcja serca.

Czy to dobrze, że objawy ciąży nie występują?

Każda ciąża jest inna – objawy, które zauważyłaś w pierwszej ciąży, mogą nie występować w drugiej i odwrotnie. Co więcej, każda kobieta może je odczuwać w nieco inny sposób. Brak widocznych objawów ciąży nie musi być powodem do zmartwień, nie oznacza to jednak, że jest to pozytywny sygnał. U części kobiet typowe objawy rzeczywiście mogą nie wystąpić, z kolei inne mogą je po prostu przeoczyć.

Objawy ciąży zwykle trudniej zauważyć u kobiet:
  • otyłych, które mogą mieć problem z zauważeniem ciąży zarówno ze względu na ilość tkanki tłuszczowej, jak i z uwagi na występowanie dolegliwości, które mogą się wiązać z otyłością (takich jak np. nieregularne cykle miesiączkowe);
  • cierpiących na zespół policystycznych jajników;
  • zmagających się z innymi zaburzeniami hormonalnymi, które powodują nieregularne miesiączki;
  • chorujących na choroby psychiczne (takie jak schizofrenia);
  • uzależnionych.
Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej, którą wydzielają tkanki zarodka we wczesnym stadium ciąży) w moczu. Dają one 99,9 proc. skuteczności. Czasem zdarza się, że poziom hCG jest u kobiety tak niski, że test nie jest w stanie go wykryć. Ciężarne z niskim poziomem hCG mogą też długo nie odczuwać żadnych objawów ciąży.

Ciąża bez objawów: kiedy udać się do specjalisty?

Z lekarzem należy się skonsultować w sytuacji, gdy objawy ciąży nie wstępują, ale i tak podejrzewasz, że możesz spodziewać się dziecka, bo zrobiłaś test ciążowy i wynik jest pozytywny.

Powodem do niepokoju zawsze powinno być nagłe zaniknięcie objawów ciąży. Jeżeli do tej pory występowały u ciebie charakterystyczne objawy, a nagle zaniknęły, koniecznie udaj się do lekarza – szczególnie jeśli do zaniku objawów ciąży doszło w pierwszym trymestrze. Lekarz przebada cię i sprawdzi, czy płód rozwija się prawidłowo, czy nie doszło np. do poronienia.
Specjalistyczna opieka w trakcie ciąży jest kluczowa dla dobra matki i dziecka. Tylko regularnie odwiedzając lekarza, możemy na czas wykryć ewentualną chorobę i wszelkie nieprawidłowości, i odpowiednio na nie zareagować.
Źródło:
Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film
Jakie są najczęstsze pierwsze objawy ciąży? Sprawdźmy!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy