To będą bliźnięta!

Zamiast martwić się na zapas, czy sobie poradzisz z opieką nad dwójką dzieci, skup się na tym, by twoja ciąża przebiegała prawidłowo. Ciąża bliźniacza jest ciążą wysokiego ryzyka, więc wymaga szczególnej troski.
mama, kobieta, brzuszek, ciąża
Wiadomość o bliźniętach często jest szokiem dla przyszłych rodziców. Jedni od razu wpadają w euforię, zwłaszcza jeśli od zawsze marzyli o większej rodzinie, do innych oswojenie się z nowiną i radość przychodzi później. Oboje z przyszłym tatą powinniście jednak wiedzieć, z czym wiąże się ciąża bliźniacza, bo różni się ona nieco od zwykłej. Przede wszystkim bądźcie dobrej myśli, z pewnością wszystko się ułoży.
 

Kiedy najwcześniej wiadomo, że będą bliźniaki?

Już na pierwszym USG, które rutynowo wykonuje się w 12–14. tygodniu ciąży. Właśnie wtedy lekarz sprawdza między innymi to, ile dzieci jest w brzuszku przyszłej mamy. To ważne, bo ciąża mnoga określana jest przez lekarzy jako ciąża podwyższonego ryzyka. Wczesne jej zdiagnozowanie pozwala lekarzowi na ustalenie specjalnego planu badań i kontroli lekarskich. Wszystko to dla zdrowia – twojego i twoich nienarodzonych dzieci. Podczas pierwszego badania USG często udaje się też ustalić, czy bliźnięta będą jednojajowe, czy dwujajowe.
 
Redakcja poleca: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie - film
Wcześniak może rozwijać się tak, jak dziecko urodzone o czasie. Ważne jest to, jakie miał warunki przed urodzeniem - mówi prof. Ryszard Lauterbach, który w krakowskiej klinice uratował już wiele wcześniaków.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że dzieci będą identyczne?

Około jednej trzeciej wszystkich bliźniąt to bliźniaki jednojajowe, pozostałe są dwujajowe. Pierwsze rozwijają się, gdy jajo zostanie zapłodnione przez pojedynczy plemnik, ale potem podzieli się na dwa. Dzieci mają wtedy oddzielne pępowiny, ale korzystają ze wspólnego łożyska. Mogą mieć jeden wspólny lub dwa oddzielne worki owodniowe. Mają identyczny zestaw genów, a więc taki sam kolor włosów, oczu, grupę krwi. I tę samą płeć.

Bliźnięta dwujajowe mogą rozwinąć się wtedy, gdy podczas owulacji zostaną uwolnione dwa jajeczka i każde z nich zostanie zapłodnione innym plemnikiem. Dzieci będą się wtedy różnić wyglądem (mają inny zestaw genów) i mogą mieć inną płeć. W życiu płodowym mają też oddzielne łożyska, dzięki czemu rzadziej dochodzi do komplikacji podczas ciąży.

Czy dolegliwości ciążowe są silniejsze?

Szczególnie mocno mogą ci na początku dokuczać poranne nudności. W końcówce ciąży bardziej odczuwalne mogą być zaś dolegliwości związane z tym, że dwójka dzieci sporo waży, a rozmiary brzucha mogą być większe niż w ciąży pojedynczej. Możesz mieć także trudności z ułożeniem się do snu w wygodnej pozycji, a przez to z wysypianiem się, czy częściej być zmęczona – ucinaj więc sobie w ciągu dnia drzemki. Aby uniknąć bólów pleców, pamiętaj o prawidłowej postawie i masażach.

Możliwe też, że w końcowych miesiącach ciąży będzie ci się trudniej poruszać. W miarę rozwoju ciąży przyszłym mamom bywa coraz trudniej jeść obfite posiłki – dlatego jedz mało, ale często. I nie dziw się, że możesz nasycić się np. szklanką soku pomidorowego. Dzieci zajmują także część miejsca, w którym normalnie znajduje się żołądek.

Poznaj: 10 ciążowych dolegliwości, o których musi wiedzieć twój lekarz
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy