ciąża, ciąża bliźniacza, ciąża mnoga, bliźniaki, brzuch w ciąży
fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

Może to bliźniaki... Jak rozpoznać ciążę mnogą?

Czy przebieg ciąży bliźniaczej różni się od przebiegu ciąży pojedynczej? Czy bliźniaki muszą rodzić się przez cesarskie cięcie? Czy łatwiej urodzić pierwsze, czy drugie z bliźniąt? Czy jedno zawsze jest mniejsze i słabsze?
ciąża, ciąża bliźniacza, ciąża mnoga, bliźniaki, brzuch w ciąży
fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

– Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi doc. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.

– Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować.
 

Ciąża bliźniacza – podwójny wysiłek ciężarnej mamy

Taka ciąża to podwójne obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15–19 kg).
  [content:8_1143,2_1026,0_19399,0_25269:CMNews]

W związku z tym bardziej dokuczają jej różne ciążowe dolegliwości:
 • silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze,
 • szybkie męczenie się,
 • żylaki,
 • obrzęki,
 • kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu fika koziołki przecież dwoje dzieci!),
 • niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga.
Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o swoją dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony nie powinna jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie preparatów witaminowych dla przyszłych mam (oczywiście po konsultacji z lekarzem) zapewni dzieciom wszystko, czego potrzebują, a kobiecie lepsze samopoczucie.

Wydrukuj: Jadłospis na cały tydzień dla kobiet w ciąży
 
Redakcja poleca: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie - film
Wcześniak może rozwijać się tak, jak dziecko urodzone o czasie. Ważne jest to, jakie miał warunki przed urodzeniem - mówi prof. Ryszard Lauterbach, który w krakowskiej klinice uratował już wiele wcześniaków.

Na co zwrócić uwagę przy ciąży bliźniaczej

Kobieta spodziewająca się bliźniąt powinna być wyczulona na wszystkie sygnały ostrzegawcze płynące z jej organizmu. Na przykład częste bóle głowy mogą zwiastować początek rozwijającego się nadciśnienia, co wymaga kontroli i niezwłocznego działania lekarza. Bardzo duże osłabienie może być spowodowane anemią, która wprawdzie często występuje na pewnym etapie rozwoju ciąży (także pojedynczej), ale u mamy bliźniąt bywa silniejsza. Wówczas podawanie preparatów żelaza pozwala skompensować niedobór tego pierwiastka.

Przygotuj się na to, że możesz znaleźć się w szpitalu już na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Większość bliźniąt przychodzi bowiem na świat wcześniej.

Ciąża bliźniacza – zobacz, co widać na USG 4D bliźniąt:

Poród bliźniaków

Nie jest prawdą, że ciąża bliźniacza zawsze stanowi wskazanie do rozwiązania przez cesarskie cięcie. Połowa porodów bliźniaków odbywa się drogami i siłami natury. Najważniejszym kryterium jest ułożenie bliźniąt w macicy. Jeśli jedno z nich znajduje się w położeniu podłużnym główkowym (czyli głową w dół), a drugie także w położeniu główkowym lub miednicowym (czyli pupą w dół) i tętna obojga są miarowe, jest duża szansa, że urodzą się bez interwencji chirurgicznej. W przypadku innego ułożenia istnieje duże niebezpieczeństwo, że dzieci w trakcie porodu mogą się „zahaczyć” jakąś częścią ciała i wówczas lekarze podejmują decyzję o cięciu cesarskim.

Polecamy: Położenie pośladkowe – na czym polega i co oznacza dla ciebie i dziecka

Po urodzeniu pierwszego bliźniaka następuje trwająca nawet do pół godziny przerwa w akcji porodowej. Organizm matki mobilizuje się do kolejnego wysiłku. W tym czasie skurcze bardzo rozciągniętej i napiętej macicy słabną i stają się nieskoordynowane. Dlatego pobudza się je, podając kobiecie dożylnie oksytocynę. Wbrew temu, co można by sądzić, trudniej jest przyjść na świat drugiemu z bliźniąt i to właśnie ono rodzi się bardziej „sfatygowane”, czasem też niedotlenione. Dłużej musi wytrzymywać wielkie ciśnienie panujące w kurczącej się w trakcie akcji porodowej macicy.

Doświadczenie lekarza prowadzącego poród, jego cierpliwość oraz współpraca ze strony rodzącej to nieodzowne warunki, aby wszystko przebiegało sprawnie. Najczęściej jedno z bliźniąt rodzi się większe i cięższe, ale to drugie w pierwszych miesiącach życia „dogania” siostrę lub brata.

Poród bliźniąt jest trudniejszy i trwa dłużej. Czasem w jego trakcie zdarzają się niespodziewane wydarzenia wymagające natychmiastowej interwencji położnika (np. przedwczesne odklejenie się łożyska czy krwotok). Niekiedy po przyjściu na świat pierwszego dziecka drogami i siłami natury, trzeba wykonać cesarskie cięcie, aby urodziło się drugie. Młoda mama jest także bardziej wyczerpana porodem, traci więcej krwi. W połogu wolniej dochodzi do siebie, a skurcze macicy powracającej do dawnych rozmiarów są silniejsze i bardziej nieprzyjemne.

Bliźniaki to podwójna trudność i podwójna radość

Mama bliźniąt po porodzie jest w niełatwej sytuacji. Bardzo osłabiona, zmęczona, musi opiekować się dwojgiem maluchów, karmić je piersią (a to zajęcie trwa w sumie kilka godzin na dobę!), poradzić sobie ze zdwojonym nawałem pokarmu. W związku z tym po powrocie do domu ze szpitala konieczne jest zorganizowanie przez najbliższych stałej pomocy. Niech tata weźmie w tym czasie miesiąc urlopu wypoczynkowego i przejmie większość domowych obowiązków oraz częściowo opiekę nad dziećmi.
  [content:0_19075,0_25649,0_25258,0_21367:CMNews]

Wiele czynności przy bliźniętach wymaga dwóch par rąk, chociażby kąpiel czy uspokajanie krzyczących jednocześnie maluchów. Tata może wychodzić z dziećmi na spacery, a mama w tym czasie się zdrzemnie. Urodzenie bliźniaków to poważne zadanie, wielki wysiłek, ale i satysfakcja, która nie ma sobie równych. Tylko rodzice bliźniąt wiedzą, ile pracy, samozaparcia, pomysłowości i odporności wymaga wychowywanie takiej dwójki. Ale też tylko oni znają smak tego niezwykłego szczęścia i czują się wybrańcami losu. Są zgodni co do jednego: aby to zrozumieć, trzeba to przeżyć.

Polecamy: Jak wychowywać bliźniaki?
 

Jeśli spodziewasz się więcej niż jednego dziecka:

 • Powierz prowadzenie ciąży ginekologowi-położnikowi w specjalistycznym ośrodku, a nie lekarzowi rodzinnemu.
 • Zwolnij dotychczasowe tempo życia i ogranicz aktywność fizyczną do spacerów.
 • Dużo odpoczywaj – śpij 10 godzin na dobę, w ciągu dnia utnij sobie drzemkę, wykorzystuj każdą okazję do poleżenia z uniesionymi nogami, pozwól się wyręczać domownikom.
 • Zrezygnuj z pracy zawodowej, porozmawiaj o tym z lekarzem, który prawdopodobnie wyśle cię na zwolnienie już około 20. tygodnia ciąży.
 • Licz się z koniecznością dłuższego pobytu w szpitalu przed rozwiązaniem, bo stały nadzór specjalistów może zapobiec porodowi przedwczesnemu.
Zobacz też: Pierwsze ruchy dziecka
Oceń artykuł

Ocena 4 na 22 głosy

Zobacz także

Popularne tematy