ciąża bliźniacza
fot. Adobe Stock

Rozpoznawanie i przebieg ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza różni się nieco od ciąży pojedynczej, zwłaszcza jeśli chodzi o jej prowadzenie, poród i opiekę nad noworodkami z ciąży mnogiej.
Monika Karbarczyk
ciąża bliźniacza
fot. Adobe Stock

Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować.

Ciąża bliźniacza:

Ciąża bliźniacza jest podwójnym wysiłkiem dla ciężarnej

Ciążą bliźniacza to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15-19 kg). W związku z tym bardziej dokuczają różne ciążowe dolegliwości:
  • silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze,
  • szybkie męczenie się,
  • żylaki,
  • obrzęki,
  • kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu aktywnych jest przecież dwoje dzieci!),
  • niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga.

Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony jadłospis ciężarnej nie powinien sprawiać, że będzie jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie preparatów witaminowych dla przyszłych mam (oczywiście po konsultacji z lekarzem) zapewni dzieciom wszystko, czego potrzebują, a kobiecie lepsze samopoczucie.
Redakcja poleca: Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Kiedy rozpoczyna się poród, nie od razu trzeba jechać do szpitala. Pierwsze skurcze porodowe należy spokojnie przeczekać. Do szpitala jedziemy, kiedy akcja przybierze na sile. Dr Ewa Kurowska ze szpitala Medicover wyjaśnia, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę przy ciąży bliźniaczej?

Kobieta spodziewająca się bliźniąt powinna być wyczulona na wszystkie sygnały ostrzegawcze płynące z jej organizmu. Na przykład częste bóle głowy mogą zwiastować początek rozwijającego się nadciśnienia, co wymaga kontroli i niezwłocznego działania lekarza. Z kolei bardzo duże osłabienie może być spowodowane anemią, która wprawdzie często występuje na pewnym etapie rozwoju ciąży (także pojedynczej), ale u mamy bliźniąt bywa bardziej nasilona. Wówczas podawanie preparatów żelaza pozwala skompensować niedobór tego pierwiastka.

Jeżeli jesteś w ciąży bliźniaczej, przygotuj się na to, że możesz znaleźć się w szpitalu już na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Większość bliźniąt przychodzi bowiem na świat wcześniej.

Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej

Poniżej kilka dobrych rad dla kobiet spodziewających się bliźniąt. Pomogą w dobrej formie przetrwać ciążę i przygotować się do porodu i podwójnego macierzyństwa:
  • Zwolnij dotychczasowe tempo życia i ogranicz aktywność fizyczną do spacerów.
  • Dużo odpoczywaj – śpij 10 godzin na dobę, w ciągu dnia ucinaj drzemkę, wykorzystuj każdą okazję do poleżenia z uniesionymi nogami, pozwól się wyręczać domownikom.
  • Zrezygnuj z pracy zawodowej, porozmawiaj o tym z lekarzem, który prawdopodobnie wyśle cię na zwolnienie już około 20. tygodnia ciąży.
  • Licz się z koniecznością dłuższego pobytu w szpitalu przed rozwiązaniem, bo stały nadzór specjalistów może zapobiec porodowi przedwczesnemu.

Rozwiązanie ciąży bliźniaczej

Nie jest prawdą, że ciąża bliźniacza zawsze stanowi wskazanie do rozwiązania przez cesarskie cięcie. Połowa porodów bliźniaków odbywa się drogami i siłami natury. Najważniejszym kryterium jest ułożenie bliźniąt w macicy. Jeśli jedno z nich znajduje się w położeniu podłużnym główkowym (czyli głową w dół), a drugie także w położeniu główkowym lub położeniu miednicowym (czyli pupą w dół) i tętna obojga są miarowe, jest duża szansa, że urodzą się bez interwencji chirurgicznej. W przypadku innego ułożenia istnieje duże niebezpieczeństwo, że dzieci w trakcie porodu mogą się „zahaczyć” jakąś częścią ciała i wówczas lekarze podejmują decyzję o cięciu cesarskim.

Po urodzeniu pierwszego bliźniaka następuje trwająca nawet do pół godziny przerwa w akcji porodowej. Organizm matki mobilizuje się do kolejnego wysiłku. W tym czasie skurcze bardzo rozciągniętej i napiętej macicy słabną i stają się nieskoordynowane. Dlatego pobudza się je, podając kobiecie dożylnie oksytocynę.

Wbrew temu, co można by sądzić, trudniej jest przyjść na świat drugiemu z bliźniąt i to właśnie ono rodzi się bardziej zmęczone, czasem też niedotlenione. Dłużej musi wytrzymywać wielkie ciśnienie panujące w kurczącej się w trakcie akcji porodowej macicy.

Doświadczenie lekarza prowadzącego poród, jego cierpliwość oraz współpraca ze strony rodzącej to nieodzowne warunki, aby wszystko przebiegało sprawnie. Najczęściej jedno z bliźniąt rodzi się większe i cięższe, ale to drugie w pierwszych miesiącach życia „dogania” siostrę lub brata.

Poród dzieci z ciąży bliźniaczej jest trudniejszy i trwa dłużej. Czasem w jego trakcie zdarzają się niespodziewane wydarzenia wymagające natychmiastowej interwencji położnika (np. przedwczesne odklejenie się łożyska czy krwotok). Niekiedy po przyjściu na świat pierwszego dziecka drogami i siłami natury, trzeba wykonać cesarskie cięcie, aby urodziło się drugie. Młoda mama jest także bardziej wyczerpana porodem, traci więcej krwi. W połogu wolniej dochodzi do siebie, a skurcze macicy powracającej do dawnych rozmiarów są silniejsze i bardziej nieprzyjemne.

Ciążą bliźniacza: podwójna trudność i radość

Mama bliźniąt po porodzie jest w niełatwej sytuacji. Bardzo osłabiona, zmęczona, musi opiekować się dwojgiem maluchów, karmić je piersią (a to zajęcie trwa w sumie kilka godzin na dobę!), poradzić sobie ze zdwojonym nawałem pokarmu. W związku z tym po powrocie do domu ze szpitala konieczne jest zorganizowanie przez najbliższych stałej pomocy. Tata dziecka powinien wziąć w tym czasie miesiąc urlopu wypoczynkowego i przejąć większość domowych obowiązków oraz częściowo opiekę nad dziećmi.

Wiele czynności przy bliźniętach wymaga dwóch par rąk, np. kąpiel czy uspokajanie płaczących jednocześnie maluchów. Tata może wychodzić z dziećmi na spacery, a mama w tym czasie powinna odpocząć. Urodzenie bliźniaków to poważne zadanie, wielki wysiłek, ale i satysfakcja, która nie ma sobie równych. Tylko rodzice bliźniąt wiedzą, ile pracy, samozaparcia, pomysłowości i odporności wymaga wychowywanie dwójki dzieci. Ale też tylko oni znają smak tego niezwykłego szczęścia i czują się wybrańcami losu. Są zgodni co do jednego: aby to zrozumieć, trzeba to przeżyć.

Wychowywanie bliźniąt warto dokumentować na zdjęciach i w zapiskach. Idealną oprawę dla takich wspomnieć stworzą specjalne pamiątkowe albumy:Artykuł pierwotnie opublikowany w 2013 r.

Więcej o ciąży bliźniaczej i bliźniętach:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 22 głosy

Zobacz także

Popularne tematy