Może to bliźniaki... Jak rozpoznać ciążę mnogą?

Czy przebieg ciąży bliźniaczej różni się od przebiegu ciąży pojedynczej? Czy bliźniaki muszą rodzić się przez cesarskie cięcie? Czy łatwiej urodzić pierwsze, czy drugie z bliźniąt? Czy jedno zawsze jest mniejsze i słabsze?
ciąża, ciąża bliźniacza, ciąża mnoga, bliźniaki, brzuch w ciąży
fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

– Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi doc. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.

– Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować.
 

Ciąża bliźniacza – podwójny wysiłek ciężarnej mamy

Taka ciąża to podwójne obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15–19 kg).
 

W związku z tym bardziej dokuczają jej różne ciążowe dolegliwości:
  • silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze,
  • szybkie męczenie się,
  • żylaki,
  • obrzęki,
  • kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu fika koziołki przecież dwoje dzieci!),
  • niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga.
Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o swoją dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony nie powinna jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie preparatów witaminowych dla przyszłych mam (oczywiście po konsultacji z lekarzem) zapewni dzieciom wszystko, czego potrzebują, a kobiecie lepsze samopoczucie.

Wydrukuj: Jadłospis na cały tydzień dla kobiet w ciąży
 
Redakcja poleca: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie - film
Wcześniak może rozwijać się tak, jak dziecko urodzone o czasie. Ważne jest to, jakie miał warunki przed urodzeniem - mówi prof. Ryszard Lauterbach, który w krakowskiej klinice uratował już wiele wcześniaków.

Na co zwrócić uwagę przy ciąży bliźniaczej

Kobieta spodziewająca się bliźniąt powinna być wyczulona na wszystkie sygnały ostrzegawcze płynące z jej organizmu. Na przykład częste bóle głowy mogą zwiastować początek rozwijającego się nadciśnienia, co wymaga kontroli i niezwłocznego działania lekarza. Bardzo duże osłabienie może być spowodowane anemią, która wprawdzie często występuje na pewnym etapie rozwoju ciąży (także pojedynczej), ale u mamy bliźniąt bywa silniejsza. Wówczas podawanie preparatów żelaza pozwala skompensować niedobór tego pierwiastka.

Przygotuj się na to, że możesz znaleźć się w szpitalu już na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Większość bliźniąt przychodzi bowiem na świat wcześniej.

Ciąża bliźniacza – zobacz, co widać na USG 4D bliźniąt:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy