Dwoje w brzuchu i co teraz?

Zaskoczona. Tak czuje się większość mam, gdy słyszy, że urodzi bliźniaki. Choć może być ci trochę ciężej, ale za to od razu będziesz miała dwójkę dzieci.
Aleksandra Sobieraj
Wiadomość o bliźniętach często jest szokiem dla przyszłych rodziców. Jedni od razu wpadają w euforię, zwłaszcza jeśli od zawsze marzyli o większej rodzinie, innym oswojenie się z nowiną i radość przychodzi trochę później. Oboje z przyszłym tatą powinniście jednak wiedzieć, czym pachnie ciąża bliźniacza, bo różni się ona nieco od zwykłej. Przede wszystkim nie martwcie się, bo z pewnością wszystko dobrze się ułoży. 
 

Kiedy można mieć pewność, że to bliźniaki?

Już na pierwszym USG, które rutynowo wykonuje się w 12–14 tygodniu ciąży. Właśnie wtedy lekarz sprawdza między innymi to, ile dzieci jest w brzuszku przyszłej mamy. To ważne, bo ciąża mnoga określana jest przez lekarzy jako ciąża podwyższonego ryzyka. Wczesne jej zdiagnozowanie pozwala lekarzowi na ustalenie specjalnego planu badań i kontroli lekarskich. Wszystko to dla zdrowia – twojego i twoich nienarodzonych dzieci. Podczas pierwszego badania USG często udaje się też ustalić, czy to bliźniaki jednojajowe, czy dwujajowe.
 
Redakcja poleca: SENNIK: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?
Sennik: ciąża najczęściej pojawia się w snach przyszłych mam, ale nie jest to regułą. Jeśli zastanawiasz się, jak rozumieć sny o ciąży, co symbolizuje ciąża w marzeniach sennych i czym różni się znaczenie snu o ciąży własnej i czyjejś, sprawdź, jak interpretuje to sennik.

Jak często rodzą się bliźniaki jednojajowe i dwujajowe

Około jedna trzecia wszystkich bliźniąt to bliźnięta jednojajowe, pozostałe są dwujajowe. Pierwsze rozwijają się, gdy jajo zostanie zapłodnione przez pojedynczy plemnik, ale potem podzieli się na dwa. Dzieci mają wtedy oddzielne pępowiny, ale korzystają ze wspólnego łożyska. Mogą mieć jeden wspólny lub dwa oddzielne worki owodniowe. Mają identyczny zestaw genów, a więc taki sam kolor włosów, oczu, grupę krwi. I tę samą płeć.
Bliźnięta dwujajowe mogą rozwinąć się wtedy, gdy podczas owulacji zostaną uwolnione dwa jajeczka i każde z nich zostanie zapłodnione innym plemnikiem. Dzieci będę się wtedy bardziej lub mniej różnić wyglądem (mają inny zestaw genów) i mogą mieć inną płeć. W życiu płodowym mają też oddzielne łożyska, dzięki czemu rzadziej dochodzi do komplikacji podczas ciąży.
 

Czy dolegliwości związane z ciążą będą silniejsze?

Najprawdopodobniej tak. Szczególnie mocno mogą na początku dokuczać poranne nudności. W końcówce ciąży bardziej odczuwalne mogą być zaś dolegliwości związane głównie z tym, że dwójka dzieci sporo waży, a rozmiary brzucha mogą być zdecydowanie większe niż w ciąży pojedynczej.
Możesz mieć także trudności z ułożeniem się do snu w wygodnej pozycji, a przez to z wyspaniem się (pomogą ci specjalne poduszki), czy częściej być zmęczona – ucinaj więc sobie w ciągu dnia drzemki. Aby uniknąć bólów pleców, pamiętaj o prawidłowej postawie i masażach. Możliwe też, że w końcowych miesiącach ciąży będzie ci się trudniej poruszać. W miarę rozwoju ciąży przyszłym mamom bywa coraz trudniej jeść obfite posiłki – dlatego jedz mało, ale często. I nie dziw się, że możesz nasycić się np. szklanką soku pomidorowego. Dzieci zajmują miejsce, w którym normalnie znajduje się żołądek.

Czytaj też: Zasady zdrowej diety w ciąży 


Dlaczego w ciąży bliźniaczej częściej robi się badania?

Ciąża mnoga wiąże się z większymi problemami, więc lekarz chce pilniej monitorować jej przebieg. Na wizyty kontrolne będziesz musiała przychodzić częściej niż zwykle: w pierwszym i drugim trymestrze co 2–3 tygodnie, a w trzecim nawet co tydzień. Wiążą się z tym częstsze badania moczu i ciśnienia krwi. Wszystko po to, by wcześnie wykryć ewentualne oznaki zatrucia ciążowego, które jest dość typowym powikłaniem ciąży bliźniaczej. Jeśli w wyniku jednej z pierwszych analiz krwi okaże się, że spadł poziom hemoglobiny (bliźnięta potrzebują więcej składników odżywczych niż jedno dziecko, ale też twoja krew jest bardziej rozrzedzona), lekarz najpewniej zaleci ci przyjmowanie preparatów żelaza i kwasu foliowego, co powinno cię ustrzec przed niedokrwistością.
Czeka cię też sporo badań USG. Bo standardowa ich liczba (trzy w pojedynczej ciąży) nie wystarcza do dokładnego skontrolowania rozwoju bliźniąt. W przypadku dwujajowych przypuszczalnie czeka cię USG raz w miesiącu. Jeśli spodziewasz się jednojajowych – co dwa tygodnie, bo w tej sytuacji częściej mają miejsce powikłania (np. tzw. zespół podkradania, gdy ze względu na nieprawidłowe połączenia naczyń w łożysku jedno z dzieci czerpie więcej składników odżywczych niż drugie, które z tego powodu jest w gorszym stanie. Ten problem można już w Polsce leczyć).
 

Czy bliźniaki urodzą się wcześniej?

Są bardzo duże szanse na poród przed 40. tygodniem. Połowa bliźniąt przychodzi na świat około 37. tygodnia ciąży. Nie denerwuj się jednak, bo nie oznacza to, że dzieciom będzie coś dolegać – niektórzy lekarze uważają, że bliźnięta osiągają dojrzałość około dwóch tygodni wcześniej niż dzieci z ciąży pojedynczej. Za poród przedwczesny w przypadku bliźniaków uważają oni zakończenie ciąży przed 34. tygodniem. Wszystko zależy od tego, jak czują się dzieci. Jeśli wystąpią komplikacje – w przypadku twojego zdrowia czy maluszków – lekarze mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu ciąży. Lub wprost przeciwnie – o jej podtrzymaniu.
 

W jaki sposób dzieci przyjdą na świat? 

Poród siłami natury jest możliwy (bywa nawet szybszy niż pojedynczy), jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dzieci dobrze się rozwijają i są odpowiednio ułożone w macicy, tzn. główką w dół lub jedno główką w dół, a drugie miednicowo. Ale wtedy drugi bliźniak może potrzebować pomocy. Drugie dziecko przychodzi na świat po 10–20 minutach, ale jeśli poród postępuje powoli, lekarz może podać środek przyspieszający go lub użyć np. kleszczy.
Częściej zdarza się, że dzieci są ułożone w sposób, który uniemożliwia poród naturalny (np. jedno z nich poprzecznie). Wtedy zazwyczaj wykonywane jest cięcie cesarskie. Nie bój się tego. Są dowody na to, że czasami lepiej jest (szczególnie dla drugiego z rodzeństwa), jeśli bliźnięta właśnie tak się urodzą. O sposobie przyjścia na świat dzieci porozmawiaj ze swoim lekarzem – on zna przebieg ciąży i podejmie w tej sprawie właściwą decyzję. A na koniec czeka cię podwójna nagroda: zdrowe, piękne maluchy.


Czytaj też: Prawdziwe historie - czekając na bliźnięta  

 
Bede mama

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy