Dwoje w brzuchu i co teraz?

Zaskoczona. Tak czuje się większość mam, gdy słyszy, że urodzi bliźniaki. Choć może być ci trochę ciężej, ale za to od razu będziesz miała dwójkę dzieci.
Wiadomość o bliźniętach często jest szokiem dla przyszłych rodziców. Jedni od razu wpadają w euforię, zwłaszcza jeśli od zawsze marzyli o większej rodzinie, innym oswojenie się z nowiną i radość przychodzi trochę później. Oboje z przyszłym tatą powinniście jednak wiedzieć, czym pachnie ciąża bliźniacza, bo różni się ona nieco od zwykłej. Przede wszystkim nie martwcie się, bo z pewnością wszystko dobrze się ułoży. 
 

Kiedy można mieć pewność, że to bliźniaki?

Już na pierwszym USG, które rutynowo wykonuje się w 12–14 tygodniu ciąży. Właśnie wtedy lekarz sprawdza między innymi to, ile dzieci jest w brzuszku przyszłej mamy. To ważne, bo ciąża mnoga określana jest przez lekarzy jako ciąża podwyższonego ryzyka. Wczesne jej zdiagnozowanie pozwala lekarzowi na ustalenie specjalnego planu badań i kontroli lekarskich. Wszystko to dla zdrowia – twojego i twoich nienarodzonych dzieci. Podczas pierwszego badania USG często udaje się też ustalić, czy to bliźniaki jednojajowe, czy dwujajowe.
 
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Jak często rodzą się bliźniaki jednojajowe i dwujajowe

Około jedna trzecia wszystkich bliźniąt to bliźnięta jednojajowe, pozostałe są dwujajowe. Pierwsze rozwijają się, gdy jajo zostanie zapłodnione przez pojedynczy plemnik, ale potem podzieli się na dwa. Dzieci mają wtedy oddzielne pępowiny, ale korzystają ze wspólnego łożyska. Mogą mieć jeden wspólny lub dwa oddzielne worki owodniowe. Mają identyczny zestaw genów, a więc taki sam kolor włosów, oczu, grupę krwi. I tę samą płeć.
Bliźnięta dwujajowe mogą rozwinąć się wtedy, gdy podczas owulacji zostaną uwolnione dwa jajeczka i każde z nich zostanie zapłodnione innym plemnikiem. Dzieci będę się wtedy bardziej lub mniej różnić wyglądem (mają inny zestaw genów) i mogą mieć inną płeć. W życiu płodowym mają też oddzielne łożyska, dzięki czemu rzadziej dochodzi do komplikacji podczas ciąży.
 

Czy dolegliwości związane z ciążą będą silniejsze?

Najprawdopodobniej tak. Szczególnie mocno mogą na początku dokuczać poranne nudności. W końcówce ciąży bardziej odczuwalne mogą być zaś dolegliwości związane głównie z tym, że dwójka dzieci sporo waży, a rozmiary brzucha mogą być zdecydowanie większe niż w ciąży pojedynczej.
Możesz mieć także trudności z ułożeniem się do snu w wygodnej pozycji, a przez to z wyspaniem się (pomogą ci specjalne poduszki), czy częściej być zmęczona – ucinaj więc sobie w ciągu dnia drzemki. Aby uniknąć bólów pleców, pamiętaj o prawidłowej postawie i masażach. Możliwe też, że w końcowych miesiącach ciąży będzie ci się trudniej poruszać. W miarę rozwoju ciąży przyszłym mamom bywa coraz trudniej jeść obfite posiłki – dlatego jedz mało, ale często. I nie dziw się, że możesz nasycić się np. szklanką soku pomidorowego. Dzieci zajmują miejsce, w którym normalnie znajduje się żołądek.

Czytaj też: Zasady zdrowej diety w ciąży 


Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy