skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Jakie zagrożenia niesie poród bliźniąt?

Dwoje dzieci w brzuchu, to podwójny uśmiech losu, ale i większe obawy. Sprawdź, jakie zagrożenia może nieść ciąża bliźniacza i kończący ją poród.
Małgorzata Wódz
skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com
Ciąża bliźniacza od samego początku różni się od pojedynczej. Jeszcze zanim pojawi się brzuch, przyszła mama może mocniej doświadczać swojego odmiennego stanu, choćby czując silniejsze mdłości. Nic dziwnego, że obawy o przebieg ciąży i poród również są większe. Aby je wyciszyć, warto o ciąży mnogiej dowiedzieć się więcej. 

Ciąża bliźniacza wymaga większej kontroli

Przyszła mama, która spodziewa się bliźniąt, powinna być pod czujną opieką lekarską. Dwoje dzieci w brzuchu, które dzielą się miejscem, a czasem także łożyskiem mogą (ale wcale nie muszą) zwiększać ryzyko komplikacji. Dzięki coraz większemu postępowi w badaniach oraz częstym wizytom u lekarza (mama bliźniąt musi go odwiedzać częściej) ewentualne kłopoty są łatwiejsze do przewidzenia. Co więcej - można też im skutecznie im zapobiegać. Mama bliźniąt powinna odwiedzać lekarza:
  • co dwa-trzy tygodnie w pierwszym i drugim trymestrze ciąży,
  • co tydzień - w trzecim trymestrze ciąży.
Częstsze wizyty pozwolą np. wykryć oznaki zatrucia ciążowego, do którego częściej dochodzi w ciąży bliźniaczej. 

Redakcja poleca: Niemowlę - indywidualista czy istota społeczna - film
Czy niemowlę od samego początku jest istotą społeczną czy raczej małym indywidualistą skupionym wyłącznie na swoich potrzebach? Na to pytanie odpowiada psycholog Marta Żysko-Pałuba.

Bliźnięta częściej rodzą się przed terminem

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, poród może nastąpić już w 37. tygodniu ciąży (a nie jak wskazuje norma - w 40). Niektórzy lekarze uważają, że bliźnięta są już w tym czasie gotowe do przyjścia na świat, ponieważ dojrzewają szybciej niż dzieci, które rozwijają się w pojedynkę w brzuchu mamy. Nie są więc uznawane za wcześniaki. U bliźniąt wcześniactwo wiąże się z narodzinami przed 34. tygodniem ciąży. Przyszła mama jest bardziej narażona na przedwczesne skurcze (macica jest mocno rozciągnięta) i szybciej może dojść do niewydolności łożyska. Jeśli wystąpią komplikacje, lekarze mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu ciąży, albo wprost przeciwnie o jej podtrzymaniu.  

Doładuj
Przeładuj