kobieta, ból głowy

Jak radzić sobie z bólem głowy w kolejnych trymestrach ciąży?

Co pomoże na ból głowy w czasie ciąży? Jakie leki są bezpieczne dla dziecka? Odpowiada ginekolog-położnik.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, ból głowy
Od wielu lat dokuczają mi bóle głowy, które – niestety – w ciąży się nasiliły. Dlaczego tak się dzieje? Jak mogę z nimi walczyć? Które leki nie zaszkodzą dziecku? Asia

Nie wiem, czy to pocieszy, ale bóle głowy to dolegliwość, na którą cierpi wiele przyszłych mam. Najczęściej ich przyczyną jest napięcie mięśniowe (mięśni głowy i szyi). Bóle głowy mogą pojawić się w każdym okresie ciąży, w różnym nasileniu. Co przyniesie ulgę?
  • W pierwszym trymestrze pomocne są ćwiczenia rozluźniające mięśnie, np. jogę. Plus zimne okłady. Ważne jest, aby przyszła mama miała spokój i dużo odpoczywała.
  • W drugim trymestrze należy postępować podobnie jak w pierwszym, z tą różnicą, że jeśli wymienione wcześniej sposoby nie przyniosą ulgi, można wziąć leki przeciwbólowe, np. paracetamol, leki rozluźniające mięśnie (Mydocalm, Myolastan) lub uspokajające (Relanium). Gdy napadom migreny towarzyszą wymioty, trzeba sięgnąć po środki przeciwwymiotne – proszę jednak skonsultować to z lekarzem!
  • W trzecim trymestrze przyczyną bólu głowy może być podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, co zwiastuje rozwijające się nadciśnienie indukowane ciążą. W takiej sytuacji lepiej nie zwlekać i szybko pojechać do lekarza, a nawet do szpitala.
     
Czytaj także:
Redakcja poleca: Joga dla kobiet w ciąży - instrukcja video
Planujesz potomstwo lub już jesteś w ciąży? - specjalnie dla naszych przyszłych mam przygotowaliśmy instrukcję jogi na video. Zobacz jakie asany (ćwiczenia) możesz wykonywać będąc w ciąży.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy