kobieta, ciąża, lato, brzuszek, plaża, kapelusz

Czy w ciąży można się opalać i pływać?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak spędzić wakacje, by nie zaszkodzić dziecku? Siedzieć w cieniu na kocu, a może jednak opalać się, pływać i zwiedzać, co się da? Sprawdź, na jakie wakacyjne przyjemności możesz sobie pozwolić.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, lato, brzuszek, plaża, kapelusz

Kuszą cię ciepłe kraje, tęsknisz do pełnej słońca plaży i wygrzewania się w jego promieniach. Czy jest coś, co powinno powstrzymać cię przed spełnieniem tych marzeń?

Czy w ciąży wolno się opalać?

Zastanawiasz się, czy siedzenie w słońcu jest bezpieczne dla ciebie i dziecka? Mocna opalenizna jest niezdrowa, zresztą nie tylko dla kobiet w ciąży. W trakcie opalania organizm się odwadnia, a to dla przyszłej mamy szczególnie niebezpieczne. Może nawet dojść do zasłabnięcia. Co prawda promienie słoneczne nie przenikają przez skórę i nie docierają do płodu, ale wszystko, co niebezpieczne dla ciężarnej kobiety, jest potencjalnym zagrożeniem dla jej dziecka. Kiedy słońce operuje najmocniej (11.00–16.00), lepiej siedzieć w cieniu. I nawet tam nie wolno zapomnieć o kremie z filtrem.
  [content:1_4490,0_24601,0_17832,1_3195:GALGallery]
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.

Czy w ciąży mogę opalać się topless?

Lepiej poczekać z tym do czasu, kiedy przestaniesz karmić. Skóra na piersiach przyszłej mamy jest bardziej przekrwiona, wrażliwa, zatem ryzyko poparzeń też jest większe. Po co niepotrzebnie się narażać?
Piersi w ciąży – sprawdź, jak będą się zmieniać

Lepszy jest kostium jedno- czy dwuczęściowy?

Wybór kostiumu jest wyłącznie kwestią estetyczną. Najlepszy jest taki, w którym dobrze się czujesz. 

Czy będąc w ciąży, mogę chodzić na solarium?

Z dwojga złego lepiej w ciąży wybrać rozsądne korzystanie ze słońca. Na solarium bowiem dochodzi do dużego i bardzo intensywnego przegrzania organizmu (to grozi omdleniami). Nie ma też badań dających absolutną gwarancję, że solarium nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa dla płodu.

Czy w ciąży wolno smarować się samoopalaczem?

Samoopalacze są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Docierają tylko do rogowej warstwy naskórka i nie wpływają na rozwój płodu. Jeśli zatem chcesz mieć złocisty kolor skóry, spokojnie możesz ich używać.

Jakie sporty są bezpieczne w ciąży?

Większość sportów, które uprawia się rekreacyjnie i nie są szczególnie urazowe, jest dozwolona w pierwszej połowie ciąży. Później lepiej zrezygnować z jazdy na rowerze czy windsurfingu (głównie ze względu na upadki i urazy). Natomiast pływać i spacerować można do woli niemal do końca ciąży.

Przeczytaj: Ćwicz w ciąży – łatwiej urodzisz

Co lepiej wybrać: morze, jezioro czy basen?

Nie ma znaczenia, jaki rodzaj kąpieliska wybierzesz. Ważne tylko, by woda była czysta. Pływanie to wymarzony sport dla ciężarnej.

Które zabiegi w salonie kosmetycznym są dozwolone?

Na pewno nie trzeba rezygnować z masaży i peelingów. W ciąży nie wolno jednak korzystać z sauny i wykonywać silnie działających zabiegów chemicznych. Warto wybierać te gabinety, w których można skonsultować się z lekarzem. On na pewno dobierze zabiegi indywidualnie do potrzeb i bezpieczeństwa przyszłej mamy.

Dowiedz się więcej: Zabiegi kosmetyczne w ciąży

A co z depilacją w ciąży?

Można ją stosować, jeśli chodzi o nogi, pachy. Ale odradzamy woskowanie pachwin. W ciąży kobiety mają obniżoną odporność i wzrasta ryzyko infekcji. Lepiej skorzystać z maszynki do golenia.

Sprawdź: Czego nie można robić w ciąży – fakty kontra mity
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy