19285764.jpg
fot. Edipresse

Co robić, gdy płód przestał rosnąć?

Czy powinnaś się niepokoić, gdy dziecko w twoim brzuchu przestaje rosnąć? Przeczytaj, co mówi na ten temat ginekolog.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
19285764.jpg
fot. Edipresse
Jestem w 32. tygodniu ciąży. Podczas badania USG lekarz, mierząc moje dziecko, stwierdził, że jest ono zbyt małe – wymiary odpowiadały 29. tygodniowi ciąży – i że może być to hipotrofia. Czy to poważna choroba? Kasia

Jeśli wiek ciąży nie budzi wątpliwości, rzeczywiście można podejrzewać hipotrofię (IUGR). W niektórych przypadkach płód przez dłuższy okres ciąży rozwija się prawidłowo, a w ostatnich tygodniach po prostu przestaje rosnąć. Najczęstsza przyczyna to niewydolność łożyska, które nie jest w stanie zapewnić dziecku wystarczającej ilości substancji odżywczych.
Co jest w tej chwili ważne? Na pewno dobra opieka. Ginekolog powinien wyjaśnić wszystkie wątpliwości, uprzedzić o ewentualnych komplikacjach, jakie mogą się pojawić. Ponieważ stan płodu musi być intensywnie monitorowany, zazwyczaj mama spędza ostatnie tygodnie ciąży, leżąc w szpitalu. Jeśli podczas badań coś zaniepokoi ginekologa, może podjąć decyzję o wcześniejszym ukończeniu ciąży. Proszę się tym nie niepokoić. Gdy dziecko przyjdzie na świat, lekarze będą mogli więcej dla niego zrobić.

Przeczytaj także: Wcześniaki mają szansę na normalne życie!
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 2 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy