ile tygodni trwa ciąża
fot. AdobeStock

Ile tygodni trwa ciąża? Liczymy od zapłodnienia czy daty ostatniej miesiączki?

Na pytanie, ile tygodni trwa ciąża człowieka, nie ma tylko jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu. I to też jest uznawane za normę. Wyjaśniamy, w jaki sposób oblicza się długość ciąży.
ile tygodni trwa ciąża
fot. AdobeStock
Ciążę najlepiej liczyć w tygodniach. Taką miarę przyjmują lekarze. To najbardziej precyzyjny sposób określania wieku ciąży. Umownie określa się, że ciąża trwa 40 tygodni, ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później, taki poród też uważany jest za normę. Opisujemy, z czego to wynika.

Spis treści:

Ile tygodni trwa ciąża?

Umowny czas trwania ciąży człowieka to 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na 40 tygodni składa się 10 miesięcy księżycowych (lub 9 kalendarzowych). Każdy miesiąc księżycowy trwa pełne 28 dni, co w sumie daje 280 dni (liczba podzielona na 7 daje właśnie 40 tygodni). Ginekolodzy jednak nie podają długości ciąży w miesiącach!

Ponieważ nie zawsze udaje się precyzyjnie określić datę poczęcia, do 280 dni można dodać lub odjąć 14. Na tej podstawie ustalono, że donoszona ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni. Jeśli kończy się porodem po 40 tygodniu (czyli w 41–42 tygodniu) określana jest jako ciąża po terminie (ciąża przenoszona), ale taka długość również mieści się w normie. Natomiast skutkiem ciąży zakończonej przed 38 tygodniem są narodziny wcześniaka. ​
Redakcja poleca: Jak obliczyć termin porodu? - film
Sprawdź, jak obliczyć termin porodu. Dowiedz się, dlaczego prawidłowe obliczenie tego terminu jest tak ważne.

Ile trwa ciąża od zapłodnienia?

Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na takim założeniu opiera się reguła Naegelego. Obranie pierwszego dnia miesiączki za początek ciąży może wydawać się kontrowersyjne – ponieważ przyjmuje, że kobieta mogła być w ciąży już około dwóch tygodni wcześniej, niż doszło do zapłodnienia. Choć nie jest to możliwe, taki punkt orientacyjny pod koniec XIX wieku przyjął niemiecki położnik Franz Naegele. Kierował się tym, że niewiele kobiet potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wiemy, kiedy zaczęła się miesiączka.

U kobiet, które mają 28-dniowy cykl miesiączkowy, dni, w których może dojść do zapłodnienia, wypadają około dwóch tygodni przed terminem kolejnej miesiączki. Jeśli okres spóźnia się trzy tygodnie, na postawie reguły Naegelego można powiedzieć, że to już 7. tydzień ciąży. Ale wiek zapłodnieniowy jest około dwa tygodnie krótszy. Liczy się go od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia.  Ciąża liczona od momentu zapłodnienia trwa 38 tygodni.

Ile dni trwa ciąża?

Licząc od dnia poczęcia, ciąża nie trwa zatem 280 dni, ale 266 dni. Średnio kobiety rodzą po 266 dniach od zapłodnienia, a 5 proc. – po 41 tygodniach. Termin porodu podany przez lekarza (lub wyliczony w inny sposób) jest tylko orientacyjny, nie oznacza, że ciąża zakończy się w tym konkretnym dniu. Jedynie 5 proc. ciąż trwa tyle, ile wynika z obliczeń.

Ile trwają kolejne trymestry ciąży?

Ciążę dzieli się na trzy okresy, nazywane trymestrami. Są one wyznaczane przez główne etapy rozwoju płodu
  • Pierwszy trymestr ciąży trwa od zapłodnienia do 14 tygodnia (czasem granicą jest 13,5 tygodnia). W tym czasie kształtują się główne układy i narządy dziecka.
  • Drugi trymestr – od 15. do 27. tygodnia ciąży. Na tym etapie ciąży ustępują dolegliwości, a dziecko jest już w pełni ukształtowane i dalej się rozwija.
  • Trzeci trymestr – od  28. tygodnia ciąży do porodu. Dziecko rośnie i przybiera na wadze, a organizm kobiety przygotowuje się do porodu.  

Jak oblicza się termin porodu?

Termin zakończenia ciąży zależy od długości i regularności cyklu miesiączkowego:
  • cykl jest regularny 28-dniowy – do daty ostatniej miesiączki dodaje się 280 dni (albo prościej: 9 miesięcy i 7 dni). Jeśli cykl ma 32 dni, dodaj 9 miesięcy i 11 dni.
  • cykl jest krótszy, np. 26-dniowy – dolicz 9 miesięcy i 5 dni.
  • cykl jest nieregularny (ma ok. 75 proc. kobiet) – termin porodu pomoże określić badanie USG przed 15. tygodniem (z dokładnością do 5–7 dni).  
Badania USG odgrywają ważną rolę w przewidywaniu daty porodu. Lekarz mierzy m.in. obwód główki, brzuszka, długość kości udowej płodu i na tej podstawie określa wiek dziecka i przewidywany termin porodu. Najbardziej trafne są obliczenia wykonane na początku ciąży. Potem dziecko zaczyna rozwijać w indywidualnym tempie, co może zmieniać wynik obliczeń.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy