ile trwa ciąża
fot. AdobeStock

Ile trwa ciąża? Jak liczyć ciążę w tygodniach, dniach, miesiącach

Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma tylko jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu. I to też jest uznawane za normę. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się długość ciąży w dniach, tygodniach i miesiącach.
ile trwa ciąża
fot. AdobeStock
Ile trwa ciąża? To zależy od przyjętej miary. Umownie określa się, że ciąża u człowieka trwa 40 tygodni, ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, taki poród też uważany jest za normę.

Lekarze liczą ciążę w tygodniach. To najbardziej precyzyjny sposób określania wieku ciąży. Ale można też liczyć ja w dniach i miesiącach. Ciąża liczona w miesiącach może trwać 9 lub... 10 miesięcy. W tekście wyjaśniamy, skąd bierze się ta rozbieżność. Dodatkowym kryterium jest podział na trymestry. Wyjaśniamy, jak liczyć wiek ciąży, żeby się w nim nie pogubić.

Spis treści:

Ile tygodni trwa ciąża?

Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na takim założeniu opiera się reguła Naegelego, którą w obliczaniu wieku ciąży posługują się lekarze. Umowny czas trwania prawidłowej ciąży u człowieka, liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to 40 tygodni. 

Ponieważ nie zawsze udaje się precyzyjnie określić datę poczęcia (różnica dotycząca momentu zapłodnienia może wynosić nawet do 14 dni), ustalono, że donoszona ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni.

Jeśli ciąża kończy się porodem po 42 tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, określana jest jako ciąża po terminie. Natomiast skutkiem ciąży zakończonej przed 38 tygodniem są narodziny wcześniaka. ​

Ile dni trwa ciąża?

Licząc według dni, ciąża trwa przeciętnie około 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (40 tygodni x 7 dni = 280 dni), a 266 dni od poczęcia. Poród może nastąpić nawet po 290 dniach (42 tydzień ciąży to 294 dzień od ostatniego okresu).

Średnio kobiety rodzą po 280 dniach od ostatniej miesiączki, czyli po 266 dniach od zapłodnienia. 

Na to, kiedy dziecko się urodzi, ma wpływ wiele czynników, z których najważniejszymi są stan zdrowia płodu i mamy, jej tryb życia i przebieg ciąży. 

Termin porodu podany przez lekarza (lub wyliczony w inny sposób) zawsze należy traktować jako orientacyjny. Nie oznacza on, że ciąża zakończy się dokładnie w tym konkretnym dniu. Jedynie 5 proc. ciąż trwa tyle, ile wynika z obliczeń.

Termin zakończenia ciąży zależy od długości i regularności cyklu miesiączkowego:
 • cykl jest regularny 28-dniowy – do daty ostatniej miesiączki dodaje się 280 dni (albo prościej: 9 miesięcy i 7 dni). Jeśli cykl ma 32 dni, dodaje się 9 miesięcy i 11 dni.
 • cykl jest krótszy, np. 26-dniowy – dolicza się 9 miesięcy i 5 dni.
 • cykl jest nieregularny (ma ok. 75 proc. kobiet) – termin porodu pomoże określić badanie USG przed 15. tygodniem (z dokładnością do 5–7 dni).  

Zamiast liczyć wiek ciąży z kalendarzem i ołówkiem w ręce, można skorzystać z kalkulatora ciąży.
W przewidywaniu daty porodu ważną rolę odgrywa badania USG. Lekarz mierzy m.in. obwód główki, brzuszka, długość kości udowej płodu i na tej podstawie określa wiek dziecka i przewidywany termin porodu. Najbardziej trafne są obliczenia wykonane na początku ciąży. Potem dziecko zaczyna rozwijać w indywidualnym tempie, co może zmieniać wynik obliczeń.

Ile miesięcy trwa ciąża?

Prawidłowa ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych. Każdy miesiąc księżycowy trwa pełne 28 dni, zatem 10 miesięcy księżycowych to 280 dni, a przy okazji dokładnie 40 tygodni ciąży.

Miesiące kalendarzowe trwają od 4,5 do 5 tygodni. Jeśli liczymy ciążę od dnia ostatniej miesiączki, posługując się miesiącami kalendarzowymi (np. ostatnia miesiączka zaczęła się 1 kwietnia i liczymy miesiące: 1 maja, 1 czerwca, 1 lipca itd.), to do 40 tygodni zabraknie nam ponad 4 tygodnie ciąży). Liczenie pełnymi 5 tygodniowymi miesiącami daje termin porodu prawie miesiąc po terminie wyliczanym przez lekarzy. Dlatego czas trwania ciążowych miesięcy uśredniono i stąd mówimy o 9 miesiącach ciąży.

Jakie tygodnie przypadają na poszczególne miesiące ciąży?
 • 1 miesiąc ciąży – 1-4 tydzień ciąży
 • 2 miesiąc ciąży – 5-8 tydzień ciąży
 • 3 miesiąc ciąży – 9-13 tydzień ciąży
 • 4 miesiąc ciąży – 14-17 tydzień ciąży
 • 5 miesiąc ciąży – 18-22 tydzień ciąży
 • 6 miesiąc ciąży – 23-27 tydzień ciąży
 • 7 miesiąc ciąży – 28-31 tydzień ciąży
 • 8 miesiąc ciąży – 32-35 tydzień ciąży
 • 9 miesiąc ciąży – 36-40 tydzień ciąży

Pamiętaj: ginekolodzy nie podają długości ciąży w miesiącach, a w tygodniach.

Ile trymestrów trwa ciąża?

Ciąża trwa trzy trymestry. Każdy z nich obejmuje 3 miesiące. Trymestry ciąży są wyznaczane przez główne etapy rozwoju płodu. 
 • Pierwszy trymestr ciąży – od zapłodnienia do 14 tygodnia (czasem granicą jest 13,5 tygodnia). W tym czasie kształtują się główne układy i narządy dziecka.
 • Drugi trymestr – od 15. do 27. tygodnia ciąży. Na tym etapie ciąży ustępują dolegliwości, a dziecko jest już w pełni ukształtowane i dalej się rozwija.
 • Trzeci trymestr – od  28. tygodnia ciąży do porodu. Dziecko rośnie i przybiera na wadze, a organizm kobiety przygotowuje się do porodu.  

Precyzyjne informacje, co dzieje się w każdym trymestrze i w każdym tygodniu ciąży, znajdziesz w kalendarzu ciąży. To lektura obowiązkowa każdej przyszłej mamy, która przeżywa i liczy każdy tydzień, miesiąc i trymestr trwania ciąży.

Ile trwa ciąża od zapłodnienia?

Obranie pierwszego dnia miesiączki za początek ciąży może wydawać się kontrowersyjne – ta metoda liczenia wieku ciąży przyjmuje, że kobieta mogła być w ciąży już około dwa tygodnie wcześniej, niż doszło do zapłodnienia. Choć nie jest to możliwe, taki punkt orientacyjny pod koniec XIX wieku przyjął niemiecki położnik Franz Naegele. Kierował się tym, że niewiele kobiet potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wiemy, kiedy zaczęła się miesiączka.

U kobiet, które mają 28-dniowy cykl miesiączkowy, dni, w których może dojść do zapłodnienia, wypadają około dwa tygodnie przed terminem kolejnej miesiączki. Jeśli okres spóźnia się trzy tygodnie, na postawie reguły Naegelego można powiedzieć, że to już 7. tydzień ciąży. Ale wiek zapłodnieniowy jest około dwa tygodnie krótszy. Liczy się go od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia. Zatem ciąża liczona od momentu zapłodnienia trwa 38 tygodni i 266 dni.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak obliczyć termin porodu? - film
Sprawdź, jak obliczyć termin porodu. Dowiedz się, dlaczego prawidłowe obliczenie tego terminu jest tak ważne.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy