11 tydzień ciąży - jak wyglada dziecko

11 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

11 tydzień ciąży to dobry czas na badanie prenatalne. Jeszcze za wcześnie, by poczuć ruchy dziecka lub poznać jego płeć. Dziecko ma już 5 cm długości, a ryzyko poronienia spada niemal do minimum. Twoje samopoczucie się poprawia, choć nadal możesz odczuwać wahania nastroju.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


11 tydzień ciąży - który to miesiąc?

11 tydzień ciąży to trzeci miesiąc ciąży. Do końca pierwszego trymestru pozostały już tylko dwa tygodnie.

Warto wiedzieć: 11 tydzień ciąży to według oficjalnego sposobu obliczania wieku ciąży okres, jaki upłynął od ostatniej miesiączki. Jeśli liczymy od zapłodnienia, byłby to mniej więcej 9 tydzień. Aby uniknąć nieporozumień (np. podczas wizyty u lekarza), posługuj się pierwszym sposobem liczenia tygodni ciąży – za początek ciąży przyjmuje się bowiem pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed poczęciem.

W 11 tygodniu ciąży ryzyko poronienia znacznie spada. Już niedługo będziesz mogła wykonać badania, które wykluczą najczęstsze wady rozwojowe płodu. Jednocześnie powoli ustępują ciążowe dolegliwości, a twoje samopoczucie z dnia na dzień jest coraz lepsze − przed tobą najpiękniejszy okres ciąży!

11 tydzień ciąży - wielkość płodu

W 11 tygodniu ciąży dziecko waży mniej więcej 9 g i mierzy ok. 5 cm – to jest długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (d czubka głowy do pośladków), określana skrótem CRL. Ustala się ją w trakcie badania USG.

Pozostałe średnie wymiary płodu w 11 tygodniu ciąży (szacowane na podstawie badania USG):

 • BPD (wymiar dwuciemieniowy główki płodu) –  16mm
 • OFD (wymiar potyliczno-czołowy) – 21 mm
 • HC (obwód główki w najszerszym miejscu) – 59 mm
 • AC (obwód brzucha płodu) – 52 mm
 • FL (długość kości udowej) – 7 mm

Można powiedzieć, że dziecko przypomina teraz średnich rozmiarów figę. Porównanie wielkości dziecka do rozmiarów owoców i warzyw działa na wyobraźnię! Dzięki umieszczonej niżej infografice możesz wyobrazić sobie, jak duże jest dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży. 

8. tydzień ciąży - Jak duże jest dziecko?
Mamotoja.pl
 

11 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko w 11 tygodniu ciąży bardzo się zmienia – rączki i nóżki trzyma przed sobą, ma uszy, które wyglądają niemal jak uszy noworodka (choć jeszcze nie są osadzone we właściwym miejscu), na końcu nosa są już widoczne nozdrza. W 11 tygodniu ciąży ukształtowany jest też język, podniebienie i sutki. Poza tym 11 tydzień ciąży to czas, gdy:

 • Ciało dziecka coraz bardziej się prostuje, wydłuża się tułów.
 • Głowa stanowi mniej więcej połowę całej długości ciała.
 • Widoczny staje się podbródek i wydłuża szyja.
 • Powstają mieszki włosowe.
 • Powstają łożyska paznokci na pojedynczych paluszkach, które pooddzielały się na dłoniach i stopach zaledwie kilka czy kilkanaście dni temu (ale paznokcie zaczną rosnąć dopiero za kilka tygodni). 
 • Dziecko ma już swoje unikalne linie papilarne.
 • W łożysku w trakcie trwania ciąży rozrasta się sieć naczyń krwionośnych (już wkrótce przejmie ono rolę żywiciela dziecka), ciałko żółte zaś stopniowo zanika.
 • W jamie brzusznej tworzą się jelita.

Płeć dziecka w 11 tygodniu ciąży

W 11 tygodniu USG w ciąży nie pozwoli stwierdzić płci dziecka. Ale jeśli płód jest dziewczynką, to rozwijają się już u niej jajniki, u chłopców zaś stopniowo wydłuża się penis.

11 tydzień ciąży – badanie USG

11 tydzień ciąży jest dobrym czasem na przeprowadzenie pierwszego obowiązkowego badania USG (należy je zrobić między 11 a 14 tygodniem ciąży). W Polsce obowiązkowe jest badanie USG 2D, natomiast USG 3D i USG 4D  nie znajdują się na liście obowiązkowych badań. Podczas USG 3D i USG 4D można obserwować dziecko w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem. Dzięki wysokiej jakości obrazu można wykryć np. wady serca, rozszczep podniebienia lub kręgosłupa.

Jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży?

W 11 tygodniu ciąży skóra dziecka nie jest już mlecznobiała – nabiera koloru, choć wciąż jest cienka i przezroczysta. Słodki widok, prawda? Wiele przyszłych mam zastanawia się też, czy czuć już ruchy dziecka. Niestety, na to trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. Pierwsze ruchy dziecka pojawią się ok. 20 tygodnia ciąży. 

11 tydzień ciąży - objawy

W 11 tygodniu ciąży może polepszyć się twoje samopoczucie i z pewnością zauważysz wiele korzystnych zmian w swoim wyglądzie:

 • cera jest ładniejsza
 • włosy są gęstsze
 • piersi się zaokrągliły.

Możesz odczuwać także inne „uboczne" skutki ciąży. Najczęstsze objawy w 11 tygodniu ciąży to:

 • zwiększony apetyt 
 • zaparcia
 • pełniejsze i bardziej tkliwe piersi
 • mrowienie w piersiach
 • widoczne gruczoły łojowe wokół brodawki
 • zmienność nastrojów i rozdrażnienie
 • większe lub mniejsze libido.

Niepokojące objawy w 11 tygodniu ciąży

W 11 tygodniu ciąży możesz odczuwać też inne dolegliwości. Możliwe, że niepokoi cię silny ból głowy. Jego powodem jest zazwyczaj wzrost ciśnienia i zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy. Jeśli przed ciążą miałaś problemy z nadciśnieniem, powinnaś je teraz regularnie mierzyć – np. raz w tygodniu. Zanim sięgniesz po tabletki przeciwbólowe, dobrze, byś sobie wymasowała skronie i wybrała się na spacer. Gdy to nie pomoże, należy skontaktować się z ginekologiem. Tylko lekarz może zalecić odpowiednie leki. 

Dokuczać mogą również uporczywe nudności w ciąży. To jedna z bardziej przykrych dolegliwości ciążowych. Organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie (z których zbudowany jest m.in. przewód pokarmowy), przez co wszystko, co zjesz, zalega w przewodzie i powoduje niestrawność. Jeśli w 11 tygodniu ciąży nudności nadal nie dają ci żyć i mimo naszych rad nie jest ci lepiej, skontaktuj się z lekarzem.

Uwaga, pilna pomoc lekarza jest niezbędna, gdy do nudności dołączą inne niepokojące objawy, np. obfite wymioty, zaparcia czy gorączka. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwwymiotnych.
 
Ból brzucha w 11 tygodniu ciąży może być związany ze wzrostem dziecka. Może być jednak też niepokojącym sygnałem i objawem, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli towarzyszy temu plamienie lub krwawienie - koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Waga w 11 tygodniu ciąży

W 11 tygodniu ciąży macica jest mniej więcej wielkości owocu granatu i ciążowy brzuch może być już lekko widoczny.​ Wielkość brzucha może sprawiać, że ciąża zacznie być powoli zauważalna dla innych. Ale jeśli do 11 tygodnia ciąży przytyłaś więcej niż kilogram i uwypuklony brzuszek to efekt wzrostu masy ciała, przyjrzyj się uważnie swojej ciążowej diecie.

W pierwszym trymestrze waga w ciąży nie powinna się jeszcze widocznie zmieniać, choć przyrost masy ciała jest także uzależniony od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeśli miałaś niedowagę, organizm może teraz chcieć „nadrobić" te brakujące kilogramy. Może też być tak, że wskutek silnych wymiotów nieco schudłaś. Staraj się kontrolować swój apetyt.

Już teraz możesz też zacząć profilaktycznie smarować brzuch odpowiednimi specyfikami, żeby zapobiegać rozstępom. Szukaj okazji cenowych w internecie i w promocjach w sieciowych drogeriach. Te specyfiki są na każdy portfel:

11 tydzień ciąży - USG i badania prenatalne

W 11 tygodniu ciąży lekarz może zaproponować ci przeprowadzenie badań prenatalnych, szczególnie jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Przedyskutuj z lekarzem ryzyko i konsekwencje ewentualnego wykonania takich badań. Lekarz powinien też wyjaśnić ci, dlaczego uważa badanie prenatalne za konieczne. Badania prenatalne wykonuje się zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników między 10 a 14 tygodniem ciąży.

Jednym z tych badań jest USG prenatalne. Służy ono do określenia ryzyka specyficznych wad genetycznych, takich jak zespół Downazespół Edwardsa czy zespół Patau. Samo USG prenatalne jest badaniem nieinwazyjnym, do którego wykorzystuje się aparaty emitujące bezpieczne dla matki i dziecka ultradźwięki pozwalające uzyskać dwuwymiarowy obraz płodu. Wśród pozostałych badań są zarówno badani prenatalne nieinwazyjne, jak i inwazyjne.

Badania prenatalne nieinwazyjne:


Badania prenatalne inwazyjne:

 • amnipunkcja
 • biopsja kosmówki (trofoblastu)
 • kordocenteza

11 tydzień ciąży mnogiej

Możliwe, że dopiero w 11 tygodniu ciąży dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą kilkorga dzieci jednocześnie. Odczuwasz wielką radość, ale zarazem i niepokój? Pomyśl, że ciąża mnoga to wyjątkowe wyróżnienie. Bliźnięta przychodzą na świat raz na 85 porodów, trojaczki raz na 7225, a czworaczki – raz na 614 125 porodów. To niesamowite!

Zobacz także: