16 tydzień ciąży
Fotolia

16 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

16 tydzień ciąży to czas, kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka, a nawet rozpoznać jego płeć na USG. Dziecko w 16 tygodniu ciąży jest wielkości awokado, słyszy głosy i jest wrażliwe na dotyk. Ty za to możesz teraz odczuwać twardnienie brzucha i mieć kłopoty z koncentracją.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści


16 tydzień ciąży: który to miesiąc?

16 tydzień ciąży to czwarty miesiąc i drugi trymestr oczekiwania na dziecko. Zaczyna się właśnie najlepszy okres ciąży. Przykre dolegliwości charakterystyczne dla pierwszych miesięcy minęły, czujesz w sobie niezwykłą energię, ciążowy brzuszek się zaokrągla, a w dodatku możesz odczuwać bardzo silny popęd seksualny. Życie intymne znowu nabierze barw! Przed tobą też niemała niespodzianka: być może już wkrótce poznasz płeć dziecka!

16 tydzień ciąży – ile cm ma dziecko?

16 tydzień ciąży to okres bardzo szybkiego wzrostu dziecka. W 16 tygodniu maluch jest już tylko trochę mniejszy od twojej dłoni. Waży od 85 do 140 g, a mierzy (od czubka głowy po pośladki) 10-13 cm. Jego wielkość można porównać np. do sporego awokado.

Jak wygląda dziecko w 16 tygodniu ciąży?

W 16 tygodniu ciąży twarz dziecka ma już piękną oprawę − rzęsy i brwi. Powieki są na razie zamknięte, ale oczy już funkcjonują i nieznacznie się ruszają (maluch reaguje na światło!). Uszy dziecka znajdują tam, gdzie powinny, czyli po bokach głowy. 

Jak rozwija się dziecko w 16 tygodniu ciąży?

Mięśnie dziecka są coraz silniejsze. Już niedługo wreszcie sama poznasz ich moc, gdy pierwszy raz poczujesz nieśmiałe kopniaki w brzuchu. 16 tydzień ciąży to jednak za wcześnie na pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka. Mimo wszystko bądź czujna, bo ruchy płodu mogą na początku przypominać... łaskotanie! Poczujesz je wcześniej, jeśli to twoja kolejna ciąża. W pierwszej musisz jeszcze poczekać do ok. 20 tygodnia ciąży.

Poza tym rozwój dziecka w 16 tygodniu ciąży jest fascynujący:

 • Pod skórą maluszka lada moment utworzy się tkanka tłuszczowa;
 • Dziecko systematycznie prostuje się (mięśnie pleców się wzmacniają!);
 • Maluch otwiera usta, marszczy się − ćwiczy mięśnie twarzy;
 • Dziecko kopie, rozciąga się i porusza kończynami bezustannie;
 • Maluch słyszy już twój śmiech, śpiew (i jak kłócisz się z jego tatą!);
 • Dziecko jest też wrażliwe na dotyk − potrafi nawet zapiszczeć, jeśli uderzysz się w brzuch!

16 tydzień ciąży – płeć dziecka

Od 16 tygodnia ciąży narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już dobrze widoczne na monitorze podczas badania USG. Pamiętaj jednak, że aby mieć całkowitą pewność co do płci dziecka, lepiej wstrzymać się z badaniem do ok. 20 tygodnia ciąży. Badanie powinien przeprowadzać doświadczony lekarz korzystający z nowoczesnego ultrasonografu.

Ważne! Czasem lekarz może się pomylić, określając płeć dziecka, zwłaszcza jeśli badanie wykonuje się we wczesnej ciąży. Jeżeli w 16 tygodniu ciąży dziecko akurat tak się ułoży, że nie będzie widać jego narządów płciowych, ginekolog nie rozpozna płci. Na tym etapie ciąży łatwiej dostrzec narządy płciowe dziewczynki, trudniej zaś rozpoznać męski płód. 

16 tydzień ciąży – objawy

W 16 tygodniu ciąży twoje samopoczucie nie przestaje się zmieniać:

 • możesz mieć większą ochotę na seks (korzystaj z niej, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań);
 • mogą pojawić się problemy z koncentracją (upuszczanie przedmiotów, zapominanie, co się chciało powiedzieć itp.).

Kłopoty z krążeniem w 16 tygodniu ciąży

Żylaki i pajączki na nogach mogą pojawić się w ciąży, zwłaszcza jeśli twoja siostra, mama czy babcia mają podobne problemy. Ale uwaga, możesz zapobiegać żylakom już we wczesnej ciąży:

 • Noś specjalne rajstopy. Jeżeli badanie wykaże, że zastawki żył nie są tak wydolne jak powinny (a tym bardziej wówczas, gdy masz już żylaki), noś przeciwżylakowe rajstopy o stopniowanym ucisku (największym w okolicach stopy i kostki, najsłabszym w okolicy ud), które pomagają krwi wracać w kierunku serca; kupuj rajstopy przeciwżylakowe w specjalistycznych sklepach z przeszkolonym personelem, który pomoże ci dobrać odpowiedni rozmiar i stopień ucisku. Uwaga! Rajstopy z bazaru czy internetu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
 • Bierz leki w porozumieniu z lekarzem. Leki flebotropowe nie likwidują żylaków, ale wzmacniają żyły, usprawniają krążenie i zmniejszają obrzęki. Choć na ogół można je zażywać podczas ciąży i karmienia piersią, uzgodnij to z lekarzem prowadzącym ciążę.
 • Ruszaj się. Tylko mięśnie, które regularnie i intensywnie pracują, są w stanie wypychać krew w kierunku serca. Spaceruj, pływaj, ćwicz.
 • Dbaj o siebie.  Przyszłym mamom zaleca się pilnowanie swojej wagi, noszenie skarpet z luźnym ściągaczem, leżenie z nogami uniesionymi ponad poziom tułowia, noszenie butów z szerokimi noskami  i... unikanie upałów.

Jak się wyspać w ciąży?

Zdrowy sen jest bardzo ważny w ciąży, ponieważ ma wpływ zarówno na płód, jak i na przebieg porodu. Czy możesz coś zrobić, by polepszyć jakość snu w ciąży? Oto lista rzeczy, które warto wdrożyć, oraz rzeczy absolutnie zakazanych! Wydrukuj i powieś sobie na lodówce!

jak dobrze się wyspać w ciąży - porady - infografika do druku
WZ/Alicja Rotfeld

Ważne! Dwa najczęstsze ułożenia do snu – na plecach i na brzuchu – nie są zbyt wygodne, mogą również powodować problemy zdrowotne. Wypróbuj zwijanie się w kłębek oraz prostowanie w pozycji na boku (najlepiej lewym) z założeniem jednej nogi na drugą; między nogi spróbuj włożyć poduszkę. Taka pozycja do spania w ciąży jest najzdrowsza i dla matki, i dla płodu, ułatwia przepływ krwi, wspomaga pracę nerek.

Brzuch w 16 tygodniu ciąży

W 16 tygodniu ciąży możesz już poczuć, jak rośnie twoja macica. Przed upływem 16 tygodnia osiąga wielkość piłki baseballowej. W 16 tygodniu ciąży wielkość brzucha jest już zauważalna – naprawdę widać, że jesteś w ciąży. Na tym etapie pewnie chętnie oglądasz zdjęcia ciążowych brzuszków i porównujesz je ze swoim. Pamiętaj jednak, że tak jak różne są kobiety, tak i różną mają wysokość macicy, a ich brzuszki mają rozmaite wielkości i kształty.

W 16 tygodniu ciąży zwiększa się także waga matki – w drugim trymestrze ciężarna może przytyć nawet 2 kg miesięcznie, co jest spowodowane intensywnym wzrostem dziecka. 

Brak brzucha w 16 tygodniu ciąży

A co jeśli pomimo upływającego czasu brzuch w ciąży jakoś się nie powiększa? Zazwyczaj nie ma się czym martwić. W 16 tygodniu ciąży, jeśli np. masz silne mięśnie, brzuch może wydawać się mniejszy. Albo odwrotnie. Dodatkowe kilogramy, jeśli nawet masz ich sporo, mogą nie być aż tak widoczne.

Dziecko na razie znajduje się tuż nad spojeniem łonowym, a więc pierwsze zaokrąglenia brzucha pojawia się właśnie tam, a nie w środkowej części. 

Twardy brzuch w 16 tygodniu ciąży

Twardnienie brzucha w 16 tygodniu ciąży zwykle nie jest powodem do niepokoju. Za twardy brzuch w ciąży odpowiadają najczęściej:

 • ruchy dziecka,
 • podrażnienie szyki macicy w czasie stosunku seksualnego,
 • problemy żołądkowe,
 • skurcze Braxtona-Hicksa (wyraźniej zaczniesz je odczuwać ok. 20 tygodnia ciąży).


Skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból i twardnienie brzucha w 16 tygodniu ciąży wiąże się z:

Bóle brzucha w 16 tygodniu ciąży mogą być też wynikiem przeciążenia oraz przemęczenia, dlatego warto w takiej sytuacji odpocząć i położyć się. Ważne, abyś leżała na lewym boku, ponieważ nie zatrzymuje się wtedy dopływ krwi do żyły głównej dolnej.
 
W 16 tygodniu ciąży możesz odczuwać także ból jajników. Może być to skutek rozrastającej się macicy, która naciska na inne narządy wewnętrzne (co może powodować ból, który przypomina ból jajnika). Nie należy jednak tego lekceważyć, ponieważ ból jajnika może być także sygnałem ostrzegającym przed poronieniem lub oznaczać ciążę pozamaciczną. Pojawia się także w przypadkach torbieli na jajnikach. 
 

Ryzyko poronienia w 16 tygodniu ciąży

Jeśli obawiałaś się poronienia, możesz być spokojna – po 16 tygodniu ciąży strata dziecka praktycznie się już nie zdarza.

Sporo przyszłych mam (i ojców) zastanawia się, czy można uprawiać seks w ciąży. Odpowiedź jest prosta i brzmi: tak. Gdy ciąża przebiega normalnie, a w poprzednich ciążach nie występowało zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem, nie ma podstaw do ograniczenia współżycia seksualnego.

16 tydzień ciąży mnogiej

W 16 tygodniu ciąży twoje dzieci rosną jak na drożdżach. Ale uwaga, im są większe, tym mniejsze i częstsze powinny się stawać twoje posiłki. Tak, tak. W twoim brzuchu i jelitach jest coraz mniej miejsca. Absolutnie nie musisz jeść dwa razy więcej! Potrzebujesz raptem ok. 300 kalorii więcej każdego dnia, w tym:

 • 25 g więcej białka,
 • 20 mg więcej żelaza,
 • dodatkowej porcji kwasu foliowego.

Prawidłowy przyrost wagi w ciąży w przypadku mamy bliźniąt to ok. 15-20 kg (22-25 kg, jeśli nosisz trojaczki).


Zobacz także: