19 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Fotolia

19 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

19 tydzień ciąży to okres, gdy dziecko jest wielkości mango, ma ok. 15 cm i kopie coraz mocniej. Już niedługo poczujesz jego zdecydowane ruchy. W 19 tygodniu ciąży waga dziecka osiąga ćwierć kilograma, a tobie mogą dokuczać bóle brzucha.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści


19 tydzień ciąży – który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to piąty miesiąc i drugi trymestr ciąży. Jesteś już prawie w połowie ciąży! Przed tobą jeszcze 21 tygodni z brzuszkiem. Łatwiej ci teraz o stabilność emocjonalną, choć nadal może się zdarzyć, że zapłaczesz przy wzruszającej reklamie. To normalne w ciąży! Tymczasem maluszek rośnie jak na drożdżach, kopie i fika koziołki − pewnie zobaczysz to na USG! Ułożenie dziecka na razie więc stale się zmienia, a maluch korzysta z wolnej przestrzeni, którą ma. 

19 tydzień ciąży –  ile cm ma dziecko?

W 19 tygodniu ciąży twoje dziecko od czubka głowy do pupy ma już mniej więcej 15 cm długości. Waży około 225 g. To już imponujące ćwierć kilograma!

Jak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży?

W 19 tygodniu ciąży ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa. To biała substancja, która powstaje z wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Chroni skórę przed skutkami stałego kontaktu z płynem owodniowym. Gdyby jej nie było, dziecko przyszłoby na świat pomarszczone i zmacerowane jak opuszki twoich palców, gdy za długo zabawisz w wannie... Poza tym w 19 tygodniu ciąży maluszek wygląda już niemal jak słodki noworodek!

Jak rozwija się dziecko w 19 tygodniu ciąży?

  • dziecko słyszy bicie twojego serca i inne dźwięki dochodzące z twojego ciała: szum krwi przepływającej przez żyły, odgłosy dochodzące z żołądka i jelit;
  • kopie, robi obroty i fikołki (rozwija układ nerwowy, stymuluje rozwój mięśni, stawów i kości).

19 tydzień ciąży –  objawy i dolegliwości

W 19 tygodniu ciąży twoje ciało zmienia się w szybkim tempie. Co może cię zaskoczyć?

  • Choć zawsze byłaś zmarzluchem, teraz najchętniej rozebrałabyś się do rosołu? Jest ci gorąco, ponieważ podczas ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, a przez naczynia w skórze przepływa więcej krwi. Uważaj jednak – rozszerzone naczynia to także szybka utrata ciepła. Strzeż się przed przeziębieniem!
  • W 19 tygodniu ciąży prawdopodobnie nabrałaś niezwykłej ochoty na seks. Lekarze tłumaczą ten wzrost popędu zwiększonym przepływem krwi przez okolice miednicy, przez co poprawia się wrażliwość na bodźce. Jeśli ginekolog nie zalecił ci wyraźnych ograniczeń, kochajcie się na zdrowie. Seks z brzuszkiem to kolejne ciekawe doznania!
  • Z powodu zwiększonej aktywności melanocytów po opalaniu na twojej skórze mogą powstać przebarwienia (zobacz, co to jest ostuda ciążowa). Po ciąży powinny zniknąć, ale po co ci one? Lepiej chronić skórę przed słońcem i nie mieć problemu nawet przez krótki czas.

Jakich kosmetyków nie wolno używać w ciąży?

Kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrami wybieraj ostrożnie. Najlepsze są te dla kobiet w ciąży i z bezpiecznym składem, czyli mineralne. Niektóre chemiczne składniki wielu codziennych kosmetyków nie są obojętne dla zdrowia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w ciąży. Których kosmetyków lepiej unikać, oczekując dziecka? Sprawdź naszą listę i ściągnij ją sobie na smartfona lub wydrukuj. Lepiej nie ryzykować, niż później żałować.

kosmetyki zakazane w ciąży - lista do wydruku
Elena Grikurova-Wojnowska/MTJ

Brzuch w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży brzucha nie da się już ukryć. Już za moment macica sięgnie wysokości pępka, to właśnie tam teraz znajduje się dziecko. A już wkrótce wyraźne uwypuklenie pojawi się wyżej, w środkowej części brzucha.

Z pewnością ciekawi cię, jaka jest odpowiednia wielkość ciążowego brzucha w 19 tygodniu ciąży. Możesz to obejrzeć na przygotowanych zdjęciach brzucha, jednak pamiętaj, że każda kobieta jest inna i inaczej będzie wyglądać też jej ciążowy brzuszek.  Dokładnie to samo dotyczy wagi. W 19 tygodniu ciąży przytyjesz ok. 1-2 kg, a  w całym drugim trymestrze będzie to ok. 6 kg. 

W 19 tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo delikatne i słabo wyczuwalne. Trudno więc określić, jak często powinny występować. Intensywniejsze staną się ok. 20 tygodnia ciąży. Brak ruchów dziecka również nie powinien cię niepokoić – już niebawem je poczujesz. U niektórych kobiet pojawiają się dopiero ok. 22 tygodnia ciąży. 

Ból brzucha w 19 tygodniu ciąży

Brzuch może cię też boleć, zwłaszcza po bokach, w dolnej części. Ból podbrzusza w 19 tygodniu ciąży spowodowany jest rozciągającymi się mięśniami i więzadłami. Wszystko po to, by pomieścić dziecko w macicy. 19 tydzień ciąży to także czas, gdy wiele kobiet zaczyna odczuwać ból brzucha w okolicach pępka i charakterystyczne kłucie w dole brzucha. Taki ból wynika z ucisku macicy na moczowód, co powoduje zahamowanie przepływu moczu. Aby sobie pomóc, połóż się przeciwległym boku niż ten, w którym czujesz kłucie.

Uwaga, w 19 tygodniu ciąży zwróć uwagę na silny, regularny ból i twardnienie brzucha. To mogą być objawy odklejania się łożyska.

Zdrowie w 19 tygodniu ciąży

Niedługo czeka cię USG połówkowe, a na wizycie kontrolnej opowiedz lekarzowi o wszystkim, co cię niepokoi. Aby dobrze zadbać o swoje zdrowie, staraj się teraz unikać infekcji intymnych. Grzybica pochwy w ciąży to częsta przypadłość ciężarnych. Przyszła mama jest na nią bardziej podatna, bo ciąża wiąże się ze zmianą naturalnie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. Infekcje intymne mogą pojawić się również pod wpływem stresu, złej diety, przyjmowania antybiotyków, złej (niedbałej) lub wprost przeciwnie – nadmiernej higieny. Grzybicą łatwo jest też zarazić się na basenie lub od zarażonego partnera.

Grzybicę trzeba leczyć (nawet wiele razy podczas jednej ciąży). Kuracji powinna się poddać nie tylko przyszła mama (dostaje w tym celu globulki dopochwowe), ale i jej partner (otrzymuje maści lub tabletki).

Skurcze i krwawienie w 19 tygodniu ciąży

Krwawienie w 19 tygodniu ciąży nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Ale pamiętaj, tylko lekarz jest w stanie określić przyczynę plamień. Dlatego nawet jeśli krwawienie w ciąży jest niewielkie, zawsze wymaga pilnego kontaktu z ginekologiem. Także wtedy, gdy wiąże się jedynie z przemęczeniem. 

Krwawienie w 19 tygodniu ciąży może oznaczać:

  • zagrożenie przedwczesnym porodem – towarzyszy mu wówczas ból brzucha albo okolicy krzyża. Skurcze macicy często można powstrzymać, jednak pod warunkiem, ze przyszła mama trafi w porę do szpitala.
  • niewydolność szyjki macicy, czyli samoistne rozwieranie się szyjki macicy bez skurczów macicy, które może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. W tym przypadku także konieczne są badania w szpitalu.
  • kłopoty z łożyskiem, np. gdy łożysko przykrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy (mówi się wówczas o łożysku przodującym) – w tym przypadku przyszła mama bezwzględnie musi trafić do szpitala. Leczenie zależy od tygodnia ciąży i polega albo na hamowaniu skurczów macicy i krwawienia, albo (gdy krwawienie jest bardzo obfite lub ciąża jest donoszona) na zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.
Krwawienie, któremu towarzyszy silny ból i złe samopoczucie (osłabienie, duszności), może pojawić się, gdy prawidłowo usytuowane łożysko zbyt wcześnie odkleja się od ściany macicy (co z kolei może być spowodowane m.in. nadciśnieniem lub silnym urazem). W takiej sytuacji przyszła mama musi znaleźć się jak najszybciej w szpitalu.

19 tydzień ciąży bliźniaczej

W 19 tygodniu ciąży bliźniaczej masz prawo mieć mieszane uczucia. Miewają je przecież nawet kobiety w ciąży pojedynczej. Sytuacja nie jest typowa, a sama ciąża jest stanem odmiennym dla kobiety i wywołuje w niej mnóstwo emocji. Staraj się dużo odpoczywać i dbać o swoje samopoczucie. Polecamy ćwiczenia oddechowe, sprzyjają relaksowi.

Zobacz także: