22 tydzień ciąży
Fotolia.com

22 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

22 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko ma już ok. 25 cm, a jego waga to mniej więcej 400 g. Przyszła mama może odczuć przypływ energii i wzmożony apetyt. W 22 tygodniu ciąży brzuch znajduje się wysoko, a ciężarna miewa bóle podbrzusza i bezbolesne skurcze przepowiadające.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

22 tydzień ciąży to już końcówka piątego miesiąca ciąży. Brzuch jest już dobrze widoczny (nie mogłaś się tego doczekać, prawda?). Nikt nie ma wątpliwości, że jesteś w ciąży i warto z tego korzystać – pozwól ustępować sobie miejsca w autobusie, przepuszczać się w kolejce do kasy w sklepie. Nawet jeśli czujesz się świetnie, naucz się przyjmować pomoc od innych. Ta umiejętność przyda się na kolejnych etapach ciąży, a zwłaszcza po porodzie.

Brzuch w 22 tygodniu ciąży

Brzuch u każdej ciężarnej może wyglądać nieco inaczej. Może być większy, mniejszy, szerszy lub węższy. Tak naprawdę tyle jest kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka. Również wielkość brzucha jest kwestią indywidualną.

Jedno jest pewne – brzuch w 22 tygodniu ciąży jest już widoczny, bo przesuwa się w przód i do góry, co zmienia położenie środka ciężkości ciała kobiety, zaczyna utrudniać utrzymanie równowagi i mocniej obciąża kręgosłup.

Jak zmienia się waga w 22 tygodniu ciąży? W całym drugim trymestrze ciężarna powinna przytyć zaledwie 5-6 kg. To sporo w porównaniu z pierwszym czy trzecim trymestrem – właśnie między 20 a 30 tygodniem ciąży następuje zwykle największy przyrost masy ciała.

Pamiętaj: hasło, że w ciąży można jeść za dwoje, jest nieaktualne. Nadwaga, podobnie jak niedowaga w ciąży, mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród.

22 tydzień ciąży – USG i płeć dziecka

22 tydzień ciąży to ostatni moment na USG połówkowe. Podczas badania lekarz ogląda kości czaszki dziecka, sprawdza jej uwapnienie, ocenia środkowy układ nerwowy i móżdżek, sprawdza parametry karku. Mierzy także kość nosową, ocenia, czy rozstaw oczodołów jest prawidłowy. USG połówkowe to również badanie serca, nerek, żołądka, pęcherza moczowego i kręgosłupa dziecka. Niezbędne jest też badanie ilości płynu owodniowego, szyjki macicy i umiejscowienia łożyska.

22 tydzień ciąży usg
Zdjęcie USG w 22 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

W 22 tygodniu ciąży można zobaczyć płeć dziecka – widać ją już niekiedy nawet w 16 tygodniu. Lekarz może sprawdzić płeć, jeśli dziecko podczas badania jest dobrze ułożone. Czasami płód nie odkrywa wszystkich kart, więc na poznanie jego płci trzeba czekać do kolejnego USG.

zdjęcie USG 22 tygodniowego dziecka
Zdjęcie 22-tygodniowego dziecka na USG, fot. AdobeStock

Jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży?

W 22 tygodniu ciąży dziecko osiąga około 25 cm długości - tyle wynosi długość całkowita płodu, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi około 19 cm. Waga płodu to mniej więcej 400 g.

Ciekawostka: w 22 tygodniu ciąży dziecko ma już brwi, rzęsy i włosy – na tym etapie rozwoju płodu nie mają one jeszcze pigmentu, co oznacza, że są... absolutnie białe! Trzeba jednak przyznać, że maluszek wygląda rozkosznie, prawda?

dziecko w 22 tygodniu ciąży
Dziecko w 22 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

Płód w 22 tygodniu ciąży ma dużą swobodę ruchów, więc jego ułożenie może być dowolne. Dziecko z tego korzysta i raz jest ustawione głową w dół, a raz do góry, może też układać się poprzecznie. Ruchy dziecka w 22 tygodniu ciąży są energiczne. Jeśli to twoja pierwsza ciąża, możesz ich jeszcze nie czuć, ale nie martw się: prawdopodobnie poczujesz je do końca 24 tygodnia ciąży. Kobiety, które już rodziły, odczuwają pierwsze ruchy dziecka wcześniej – nawet już w 18 tygodniu.

Co zmienia się u dziecka w 22 tygodniu?

 • Zmysł dotyku intensywnie się rozwija – dziecko łapie pępowinę i ściska ją (bo przecież na razie nie ma nic innego pod ręką). 
 • Płód odróżnia światło od mroku – choć ma przymknięte powieki, a w macicy panuje ciemność. Możesz się o tym przekonać, przykładając do brzucha włączoną latarkę. Być może poczujesz reakcję dziecka, które odwróci główkę od jasnego światła. 
 • Płód dobrze słyszy  twój głos, bicie twojego serca, szum krwi i dźwięki pochodzące z żołądka i jelit. Oprócz tego słyszy też szczekanie psa, głośny telewizor i syrenę przejeżdżającej w pobliżu karetki. Słyszy również twój głos (i go uwielbia!).

Dziecko w brzuchu może być położone wyżej lub niżej – co jest uzależnione od wzrostu i typu budowy ciała przyszłej mamy, a także od przyrostu jej wagi podczas ciąży i od ułożenia macicy . 

Jesteś ciekawa, jak rozwija się maluszek? Zobacz, jak przebiega rozwój płodu tydzień po tygodniu.

22 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 22 tygodniu ciąży wiele kobiet odczuwa przypływ energii i większy apetyt. Jeśli dopisuje on i tobie, pamiętaj, że dziecko w brzuchu czuje te same smaki, co ty. Może zatem warto skusić się na zdrową sałatkę zamiast słodkości? Powinnaś teraz ograniczyć ilość soli w diecie oraz dowiedzieć się od lekarza, ile żelaza potrzebujesz w ciąży, by uniknąć anemii.

Z kolei dolegliwości, które miałaś dotychczas (np. wzdęcia, niestrawność, zgaga), powinny stać się mniej uciążliwe. Być może to kwestia tego, że zdążyłaś się już do nich przyzwyczaić albo... minęły.

W 22 tygodniu ciąży mogą ci dokuczać:

 • zwiększone ilości białawych upławów,
 • zaparcia,
 • okresowe bóle głowy, omdlenia lub zawroty głowy,
 • bóle pleców,
 • bóle krocza i bóle podbrzusza (wywołane powiększającą się macicą),
 • obrzęki kostek i stóp oraz czasem obrzęki twarzy i rąk,
 • większa wrażliwość dziąseł, które mogą krwawić podczas mycia zębów,
 • skurcze mięśni nóg.

Ból podbrzusza oraz boków brzucha w 22 tygodniu ciąży to najczęściej wynik rozciągania więzadeł podtrzymujących macicę. Możesz też odczuwać teraz niebolesne skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Takie skurcze w 22 tygodniu ciąży nie są groźne, o ile nie stają się regularne i coraz silniejsze. Jeśli tak się dzieje, natychmiast skontaktuj się z lekarzem!

W 22 tygodniu ciąży dość częste są bóle głowy, zawroty, a nawet omdlenia. Zawsze trzeba o nich powiedzieć lekarzowi, który zleci dodatkowe badania krwi. Jeśli zemdlejesz, skontaktuj się z lekarzem natychmiast po ocknięciu. Nie martw się, omdlenie nie ma wpływu na zdrowie dziecka.

Przyczyny bólu głowy w 22 tygodniu ciąży to:

 • Ucisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne. Zmniejsza to dopływ krwi do mózgu.
 • Wysokie stężenie progesteronu. Powoduje on rozszerzenie i rozluźnienie naczyń krwionośnych. Dzięki temu więcej krwi dopływa do płodu, lecz wolniej wraca ona do twojego organizmu (stąd obniżenie ciśnienia i przejściowe niedotlenienie, które może powodować zawroty głowy).
 • Niskie stężenie glukozy we krwi. By nie doprowadzać do dużego spadku poziomu glukozy, staraj się tak komponować posiłki, by w każdym było i białko, i węglowodany złożone (takie połączenie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Na wszelki wypadek zawsze miej w torebce pożywną przekąskę, np. batonika z musli lub orzechy.
 • Odwodnienie. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś pić przynajmniej osiem szklanek wody dziennie.
 • Brak świeżego powietrza. Przebywanie w dusznym pomieszczeniu (sklepie, biurze, autobusie) może powodować zawroty głowy.

Uwaga! Jeśli czujesz zawroty głowy w ciąży i masz wrażenie, że za chwilę zemdlejesz, połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami (wystarczy, że oprzesz je na poduszce) albo usiądź i pochyl się do przodu, aby głowa znalazła się między kolanami. Weź kilka głębokich wdechów, rozluźnij ubranie. Gdy tylko poczujesz się lepiej, zjedz coś i się napij.

Uwaga! W 22 tygodniu ciąży (i w całym II trymestrze) z powodzeniem można uprawiać seks − nie jest to niebezpieczne dla dziecka (o ile ciąża przebiega prawidłowo). U większości kobiet rośnie wtedy – choć nie zawsze – zainteresowanie współżyciem. Znikają dolegliwości pierwszych miesięcy, a zmiany hormonalne powodują przekrwienie i nadwrażliwość narządów płciowych. Także twoje piersi są teraz większe i pełniejsze.

W 22 tygodniu ciąży (i później także) pozycje seksualne mają duże znaczenie. Chodzi o to, by kobieta w ciąży nie leżała na plecach, a jej brzuch nie był uciskany. Poniżej znajdziesz najbezpieczniejsze pozycje seksualne polecane podczas seksu w ciąży:

pozycje seksualne w ciąży - infografika

Poród w 22 tygodniu ciąży

22 tydzień ciąży to bardzo ważny moment – można powiedzieć, że to granica między życiem a śmiercią. Poród przed 22 tygodniem ciąży uznaje się za poronienie. Najczęściej nie ratuje się tak młodych płodów, gdyż są niezdolne do życia poza organizmem matki. Po 22 tygodniu ciąży podejmuje się próby ratowania życia dziecka, choć jest ono jeszcze bardzo niedojrzałe.

Dziecko urodzone w 22 tygodniu ciąży uważane jest za skrajnego wcześniaka. Jego szanse na przeżycie szacowane są na ok. 5 proc. Jednak uratowanie życia tak malutkiego noworodka niestety nie oznacza, że już wszystko będzie dobrze. Skrajne wcześniaki są bowiem zagrożone szeregiem powikłań: mózgowe porażenie dziecięce, uszkodzenie wzroku, niepełnosprawność intelektualna.

Do objawów przedwczesnego porodu należą: regularne skurcze, twardnienie brzucha, sączenie się wód płodowych, różowa bądź brązowa wydzielina z pochwy. Szybkie wychwycenie niepokojących objawów i rozpoczęcie leczenia mogą pomóc w opóźnieniu narodzin dziecka.

22 tydzień ciąży bliźniaczej

W drugim trymestrze ciąży bliźniaczej możesz przytyć 8,5-10 kg. Na etapie 22 tygodnia ciąży możesz się spodziewać się nieco niższego przyrostu wagi. Jeśli spodziewasz się trojaczków, przytyjesz nawet 13,5 kg (lub więcej!). Wydaje się, że to dużo, ale weź pod uwagę, że w twoim brzuchu rośnie kilka maluszków.

Drugi trymestr to dobry czas na cieszenie się ciążą. Nie męczą cię już mdłości, więc możesz dobrze się odżywiać, by dać dzieciom wszystkie potrzebne im do rozwoju substancje. Dzieci są też jeszcze na tyle małe, że nie uciskają żołądka i innych narządów trawiennych (potem być może sytość zapewni ci zaledwie... szklanka soku pomidorowego). Pamiętaj jednak o jednym – jedz dla trojga, a nie za troje!

Zobacz też: