23 tydzień ciąży
Fotolia.com

23 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

23 tydzień ciąży to czas, gdy waga dziecka osiąga pół kilo, a wielkością płód przypomina grejpfruta. Możesz odczuwać niebolesne i nieregularne skurcze – to skurcze przepowiadające, całkiem normalne w 23 tygodniu ciąży.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to początek szóstego miesiąca twojego oczekiwania na dziecko. Ten miesiąc kończy też drugi trymestr ciąży, a to oznacza, że masz za sobą już niemal dwie trzecie drogi. Czeka cię jeszcze wiele ważnych wydarzeń i wzruszeń, a także, niestety, coraz bardziej dokuczliwych dolegliwości, jak bóle pleców i brzucha oraz skurcze mięśni nóg. Oszczędzaj się i wypoczywaj. Twoje dziecko musi jeszcze nieco podrosnąć, bo w 23 tygodniu ciąży waży niewiele w porównaniu z masą, jaką osiągnie za miesiąc czy dwa.

Brzuch w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się mniej więcej 3,8 cm nad twoim pępkiem. Macica ma teraz wielkość piłki do koszykówki (i właśnie takie skojarzenie może ci się nasunąć, gdy spojrzysz na swoje odbicie w lustrze!). Właśnie w 23 tygodniu ciąży kobiety często zaczynają odczuwać skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) – niebolesne i nieregularne. To macica przygotowuje się do porodu. Z czasem skurcze staną się silniejsze, ale dla dziecka są zupełnie nieszkodliwe.

Ruchy dziecka w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży doskonale już wyczuwasz aktywność płodu, tym bardziej że ułożenie dziecka wciąż jeszcze się zmienia. Ruchy dziecka mogą być wręcz bolesne (zwłaszcza gdy maluch trafi w twój pęcherz!). Małe rączki i nóżki potrafią już całkiem mocno uderzać. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i stawy dziecka, a maluszek, ruszając się, poznaje swoje ciało. Zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • ruchy dziecka gwałtownie się zmienią, osłabną lub się nasilą. Konieczne będzie badanie USG i zapis KTG.
  • ruchy dziecka ustaną i nie będziesz nic czuła przez kolejnych 12 godzin. 

Ból i twardnienie brzucha w 23 tygodniu ciąży

Bóle podbrzusza i boków brzucha to w 23 tygodniu ciąży efekt rozciągania więzadeł podtrzymujących macicę. Okresowe twardnienie brzucha także ma swoje wytłumaczenie: przyczyną mogą być zarówno ruchy rosnącego maluszka, podrażnienie szyjki macicy (np. w czasie stosunku seksualnego), jak i problemy żołądkowe. Dyskomfort w 23 tygodniu ciąży mogą też sprawiać ci skurcze Braxtona-Hicksa. Pamiętaj jednak, że skurcze przepowiadające powinny być raczej niebolesne i nieregularne.

23 tydzień ciąży – USG, płeć dziecka, badania

W 23 tygodniu ciąży warto wykonać okresowe USG dziecka. Większość narządów malucha podejmuje już pracę, badanie pozwoli więc nam określić, czy funkcjonują one prawidłowo. Przyszłych rodziców na pewno ucieszy też wiadomość, że w tym momencie na USG może być już wyraźnie widać mimikę płodu. 

Co ważne, w 23 tygodniu ciąży płeć dziecka na USG powinna już być widoczna (najwcześniej udaje się ją określić w 16 tygodniu). Uda się to, o ile dziecko będzie dobrze ułożone podczas badania. Jeśli nie, trzeba będzie jeszcze chwilę uzbroić się w cierpliwość do czasu kolejnego USG.

Od 21. tygodnia ciąży (w ciągu kolejnych 4. tygodni) należy wykonać też badania, które pozwolą ustalić poziom glukozy we krwi i wykryć ewentualną cukrzycę ciążową. Ważne jest również badanie moczu oraz badanie na przeciwciała anty-Rh-. Warto też wykonać badania w kierunku toksoplazmozy.

Jak wygląda dziecko w 23 tygodniu ciąży?

W 23 tygodniu ciąży dziecko ma ok. 28-30 cm i waży ponad pół kilograma, czyli tyle, co połowa torebki cukru. Maluszek jest mniej więcej wielkości grejpfruta.

Gdybyś w 23 tygodniu ciąży mogła zobaczyć swoje dziecko, zdziwiłabyś się, że ma tyle luźnej skóry. To dlatego, że rośnie ona szybciej niż tkanka tłuszczowa, która ją wypełnia. Wkrótce będzie jej jednak na tyle dużo, że skóra bardziej się napnie. Twój maluszek nie przestaje zachwycać urodą!

Jak rozwija się dziecko w 23 tygodniu ciąży?

23 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju i szybkiego przyrostu masy ciała płodu. Co jeszcze u niego słychać?

  • Przez skórę widać kości i narządy wewnętrzne dziecka – to dlatego, że jest ona przejrzysta, choć ma lekko czerwonawy odcień (tuż pod nią biegną naczynia krwionośne). 
  • Dziecko intensywnie przybiera na wadze – pod koniec tego miesiąca może wręcz podwoić swoją masę ciała.
  • Płód czuje, gdy rodzice uprawiają seks – jego serduszko zwalnia lub przyspiesza pracę, gdy mama ma orgazm. Czy to z powodu ruchów podczas stosunku? Czy dlatego, że w czasie szczytowania kurczy się macica? A może poprzez łożysko płynie fala endorfin? Kołysanie podczas orgazmu jest dla maleństwa przyjemne.
  • Dziecko uważnie cię słucha – dzięki temu rozpozna twój głos wśród wielu innych, gdy już przyjdzie na świat. Mów więc do niego jak najczęściej.
  • Dziecko może mieć czkawkę – to właśnie te rytmiczne ruchy z drugiej strony brzucha, które czasem czujesz. 

23 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 23 tygodniu ciąży możesz odczuwać wiele różnych objawów związanych z rosnącym maleństwem i powiększającym się brzuchem. Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna, nie ma więc nic dziwnego w tym, że odczuwasz wszystkie z niżej wymienionych objawów albo... nie masz żadnego.

23 tydzień ciąży to czas, gdy mogą ci dokuczać:

Kupując biustonosz, możesz już pomyśleć o czymś, co przyda ci się po porodzie. Nie brakuje pięknych koronkowych modeli, które są nie tylko wygodne, ale i bardzo seksowne.

Jeśli lubisz nosić buty na obcasie, to ostatni dzwonek, by je włożyć, choć na krótką chwilę. Skorzystaj z tego, póki wciąż jeszcze widzisz swoje stopy. Pamiętaj jednak, że bezpieczna (i zdrowa dla stóp) wysokość obcasa to 3-4 cm.

Przebarwienia skóry w 23 tygodniu ciąży

Być może w 23 tygodniu ciąży zauważyłaś, że twoja skóra zmieniła gdzieniegdzie kolor lub pojawiły się na niej piegi i przebarwienia. To sprawka hormonów ciążowych. Oto, jakich zmian skórnych możesz się spodziewać:

  • Ciemna linia na brzuchu. To kresa biała, która pod wpływem hormonów zmieniła kolor na ciemniejszy. U kobiet w ciąży nazywa się ją kresą czarną. Może być bardziej wyraźna u kobiet o ciemnej skórze niż u tych z jasną karnacją.
  • Plamy na twarzy. To tzw. maska ciążowa (ostuda), czyli przebarwienia na czole, nosie i policzkach, które układają się w symetryczne plamy lub wyglądają jak konfetti. Kobiety o ciemnej karnacji zwykle mają jasne przebarwienia, a ciężarne z jasną karnacją – ciemne.
  • Piegi i pieprzyki. W ciąży mogą się pojawiać nowe. Bywa też, że skóra ciemnieje w miejscach, które często są pocierane, np. po wewnętrznej stronie ud.

Większość plam i przebarwień zniknie w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Jeśli nie ustąpią, dermatolog przepisze ci krem wybielający (nie można go stosować w trakcie karmienia piersią) lub zaleci odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej, np. laser, peelingi. Pamiętaj, że przebarwienia mogą też pojawiać się pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego używaj w ciąży kremu z filtrem i nie opalaj się.

23 tydzień ciąży – ćwiczenia

W 23 tygodniu ciąży pamiętaj o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Może powinnaś spróbować gimnastyki w wodzie? Systematyczne ćwiczenia to lepsze krążenie krwi u ciebie i maluszka, lepsze dotlenienie dziecka, dobra kondycja na cały okres ciąży, a także łatwiejszy poród i połóg! Sprawdź koniecznie, które sporty nadają się dla kobiety w ciąży i dlaczego.


Sport dla ciężarnej - infografika
OS/Elena Wojnowska

Poród w 23 tygodniu ciąży

Poród w 23 tygodniu określany jest jako poród przedwczesny. Na szczęście dzięki współczesnej medycynie doświadczonym lekarzom i personelowi medycznemu często udaje się uratować wcześniaka, który przyjdzie na świat na tym etapie ciąży. Poród przed ukończeniem 22 tygodnia ciąży traktowany jest jako poronienie (dziecka nie ratuje się ze względu na bardzo niskie szanse przeżycia). Czas pomiędzy 22 a 23 tygodniem ciąży jest więc okresem granicznym.

Wcześniaki, które mają bardzo niską masę urodzeniową (poniżej 1000 g), narażone są na wiele powikłań. Stąd wymagają obserwacji i leczenia w specjalnych ośrodkach medycznych. Leżą w inkubatorze i są podłączone do respiratora.

23 tydzień ciąży mnogiej

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę – są częstsze niż w przypadku ciąży pojedynczej. Powinnaś zgłaszać się do lekarza co 2-3 tygodnie i wykonywać wszystkie zlecone badania. Pomagają one monitorować stan zdrowia dzieci i oczywiście twoje samopoczucie.

Jeśli jest ci już ciężko, a do tej pory tego nie zrobiłaś, poproś lekarza o zwolnienie z pracy. Ciąża to nie choroba, ale ciąża mnoga niesie ze sobą większe obciążenie. Pamiętaj też o aktywności fizycznej, ale bądź ostrożna − zapytaj lekarza, czy nadal możesz ćwiczyć. 

Zobacz także: