dziecko w 24 tygodniu ciąży
Fotolia

24 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

24 tydzień ciąży to czas, gdy waga dziecka gwałtownie się zwiększa. Maluch zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. W 24 tygodniu ciąży na głowie dziecka widać już włoski. Ty z kolei możesz czuć się zmęczona rosnącą wagą, tym bardziej że odczuwasz bóle podbrzusza.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


24 tydzień ciąży – który to miesiąc?

24 tydzień ciąży to wciąż jeszcze początek szóstego miesiąca. Do porodu zostało ci mniej więcej 16 tygodni, o ile urodzisz w terminie wyznaczonym przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki. Nie przywiązuj się jednak zbytnio do tej daty – poród dokładnie w terminie zdarza się tylko kilku procentom przyszłych mam.

24 tydzień ciąży – brzuch

W 24 tygodniu ciąży waga matki wzrosła o około 5-6 kilogramów. Również wielkość brzucha w 24 tygodniu ciąży jest już coraz bardziej okazała. Brzuszek staje się bardziej okrągły, ponieważ maluszek rośnie, ale w twojej macicy znajduje się też ok. pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję:

 • ​chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny, nawet gdy na przykład upadniesz),
 • zapewnia stałą temperaturę,
 • tworzy środowisko, w którym małemu człowiekowi łatwiej się poruszać.

W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii.

Ból brzucha

W 24 tygodniu ciąży ból brzucha i podbrzusza pojawia się najczęściej z powodu rozciągających się więzadeł. Rozciągająca się macica może powodować też bóle pleców oraz ból umiejscowiony na prawo lub lewo od pępka. Ból brzucha w okolicach pępka jest charakterystyczny w 24 tygodniu ciąży i w całym drugim trymestrze. Kobiety określają go jako nieprzyjemne kłucie, które nasila się, a potem ustępuje. Czasem ból promieniuje do krocza i pachwin.

24 tydzień ciąży – USG

Najbliższe USG czeka cię dopiero między 28 a 32 tygodniem ciąży, ale czasem wykonuje się dodatkowe badania. Lekarz zleci USG, jeśli masz krwawienia, nadciśnienie, cukrzycę albo gdy podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych.

24 tydzień ciąży – zdjęcie USG

24 tydzień ciąży zdjęcie usg
Adobe Stock

Zdjęcie z USG w 24 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?

W 24 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi mniej więcej 700 g. Mierzy ono już blisko 22 cm. Teraz zaczyna rosnąć w szybkim tempie: ok. 170 g tygodniowo. Znaczna część tej wagi przypada na tkankę tłuszczową, ale także na powiększające się narządy wewnętrzne, kości i mięśnie dziecka. Wielkość dziecka w 24 tygodniu ciąży jest więc już coraz bardziej imponująca!

W 24 tygodniu ciąży twoje dziecko bardzo przypomina już noworodka, ale wciąż jeszcze powinno rosnąć. Jego twarz jest niemal w pełni ukształtowana i wygląda jak słodka buzia noworodka: ma rzęsy, brwi, a na głowie widać już włoski. Mniej więcej ok. 24 tygodnia ciąży dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go (i ciebie) świata. Jeśli ty się czegoś przestraszysz, ono odczuje twój lęk. Poza tym maluszek:

 • Zaczyna mieć własny rytm dobowy snu i czuwania. Kształtuje się on mniej więcej na wzór twojego rytmu dobowego. Przetrwa, co ciekawe, nawet do czasu po porodzie!
 • Pobiera tlen z krwi przepływającej przez łożysko. Ale jego płuca już przygotowują się do pełnienia tak niezbędnej funkcji, jaką jest oddychanie. Zaczynają też produkcję surfaktantu (substancji zapobiegającej zapadaniu się i sklejaniu pęcherzyków płucnych).

24 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

W 24 tygodniu ciąży maluch ma jeszcze sporo miejsca w macicy, jego przestrzeń nie jest ograniczona, może więc dowolnie zmieniać swoje położenie. Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży są już znacznie mocniejsze – wynika to z tego, że jego mięśnie są coraz silniejsze. Czas powoli pomyśleć o tym, czego będziesz potrzebowała do szpitala. Świetnym i niedrogim rozwiązaniem są gotowe zestawy wyprawkowe.

24 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 24 tygodniu ciąży nadal możesz mieć fizyczne dolegliwości typowe dla szóstego miesiąca, czyli:

Wiele ciężarnych kobiet (szczególnie te, które pracują przy komputerach) w drugim trymestrze ciąży cierpi na zespół cieśni nadgarstka. Jest to spowodowane typowym w ciąży puchnięciem, które może uciskać nerw biegnący przez przegub. Czujesz wtedy mrowienie, drętwienie i ból w nadgarstku, dłoni i palcach. Spróbuj sobie pomóc:

 • Jeśli dolegliwości nie ustępują w nocy, podeprzyj ramiona poduszką.
 • Pomóc może też potrząsanie dłonią i nadgarstkiem.
 • Dolegliwości mogą się nasilać, jeśli wielokrotnie powtarzasz jakieś ruchy, np. pisząc na klawiaturze. Rób wtedy częste przerwy i rozciągaj ręce.

Po urodzeniu dziecka opuchlizna ustępuje, znika także zespół cieśni nadgarstka.

Ok. 24 tygodnia ciąży możesz zacząć częściej upuszczać wszystko, co weźmiesz do rąk. Przyczyną niezdarności w ciąży jest rozluźnienie więzadeł stawowych i zatrzymanie wody w organizmie. To dlatego przyszłe mamy mniej pewnie chwytają i trzymają przedmioty. Z pewnością duże znaczenie ma też zmiana środka ciężkości ciała, wywołana rosnącym brzuchem. Poza tym w 24 tygodniu ciąży zaobserwujesz pewnie zmiany w samopoczuciu psychicznym:

 • rzadziej będziesz miała zmienne nastroje,
 • może pojawić się już pewne znudzenie ciążą,
 • możesz być roztargniona,
 • bywa, że jesteś zaniepokojona przyszłością
 • albo bardzo podekscytowana czekającymi cię zmianami.

Skurcze w 24 tygodniu ciąży

Twardnienie brzucha w ciąży jest spowodowane skurczami Braxtona-Hicksa. W 24 tygodniu ciąży przyszła mama może zauważyć takie skurcze, ponieważ pojawiają się one już po 20 tygodniu ciąży. Jest to znak, że organizm zaczął przygotowywać się powoli do porodu. Takie bóle przepowiadające nie są regularne. Kobieta odczuwa je jako napinanie brzucha. Skurcze Braxtona-Hicksa nie bolą lub ból jest bardzo delikatny.

24 tydzień ciąży – zagrożenia

Między 24 a 28 tygodniem ciąży ginekolog może zalecić wykonanie badania DTTG – doustnego testu tolerancji glukozy. Test służy wykryciu cukrzycy ciążowej, która dotyka 2-5 proc. kobiet w ciąży. Cukrzyca ciążowa jest przejściową formą (w większości wypadków) hiperglikemii, kiedy organizm nie wytwarza wystarczających ilości insuliny do przetworzenia cukru. Najczęstsze objawy cukrzycy ciążowej:

 • występowanie cukru w moczu,
 • nietypowe pragnienie,
 • częste oddawanie moczu,
 • zmęczenie,
 • mdłości.

Jeśli wciąż chodzisz do pracy, pamiętaj, by robić regularne przerwy na zdrowy posiłek – twoja dieta powinna być różnorodna i lekkostrawna. 

Prawa ciężarnej w pracy

Wiele kobiet w 24 tygodniu ciąży (i później!) doskonale radzi sobie z łączeniem pracy zawodowej z ciążą. Oczywiście podjęcie takiej decyzji wiąże się z rodzajem wykonywanego zawodu. Jeśli masz mało stresującą, spokojną pracę w pozycji siedzącej, a ciąża przebiega bez komplikacji, prawdopodobnie będziesz mogła pracować – jeśli chcesz – niemal do porodu. Pamiętaj jednak o prawach ciężarnej w pracy.

prawa ciężarnej w pracy - infografika

Poród w 24 tygodniu ciąży

Dziecko urodzone w 24 tygodniu ciąży, czyli w szóstym miesiącu życia płodowego, nie jest jeszcze w pełni gotowe do funkcjonowania poza organizmem mamy. Wciąż nie działa jego układ pokarmowy, nie umiałoby też samo oddychać czy utrzymać stałej temperatury ciała. Ale lekarze, głównie dzięki specjalistycznej aparaturze, są w stanie utrzymać przy życiu dzieci ważące nawet 500 g! 

24 tydzień ciąży bliźniaczej

Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, już teraz zacznij oswajać się z myślą, że możesz urodzić wcześniej niż kobieta w ciąży pojedynczej. Okazuje się, że o ile kobiety, które spodziewają się jednego dziecka, rodzą zwykle w 39 tygodniu ciąży, o tyle poród bliźniąt następuje przeciętnie między 35 a 36 tygodniem. Trojaczki natomiast rodzą się przeciętnie w 32 tygodniu, a czworaczki w 30 tygodniu ciąży. Na pociechę można dodać, że dzieci z ciąż mnogich nieco wcześniej niż z pojedynczych osiągają dojrzałość do życia poza brzuchem mamy. Na przykład terminowy poród bliźniąt następuje w 37, a nie w 40 tygodniu ciąży.

Zobacz także: