27 tydzień ciąży
Fotolia

27 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

27 tydzień ciąży to szósty miesiąc ciąży i jednocześnie koniec drugiego trymestru. Dziecko wygląda prawie jak noworodek, jego ruchy są teraz intensywne, maluszek coraz silniej kopie. W 27 tygodniu ciąży w twoich piersiach może pojawić się siara, ale to jeszcze nie czas na poród. Bóle brzucha, pleców i inne objawy stają się uciążliwe.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


27 tydzień ciąży – który to miesiąc?

27 tydzień ciąży to ostatni tydzień szóstego miesiąca. Kończysz drugi trymestr ciąży. Jeszcze niedawno wydawało ci się, że 9 miesięcy będzie tak długo trwać, tymczasem masz już za sobą niemal dwie trzecie ciąży. Do porodu zostało jeszcze tylko 13 tygodni. Twoje dziecko jest już w dużej mierze ukształtowane, ale nadal będzie bardzo szybko się rozwijać.

Brzuch i dolegliwości w 27 tygodniu ciąży

Pod koniec drugiego trymestru ciąży przybierasz na wadze ok. 0,4 kg co tydzień, dlatego nic dziwnego, że brzuch rośnie bardzo szybko. W 27 tygodniu ciąży ważysz już o ok. 7 kg więcej niż przed zapłodnieniem, a twoja macica ma wielkość dyni. U niektórych kobiet jest bardzo mocno uwypuklona. Rosnący brzuszek będzie ci coraz bardziej utrudniał codzienne czynności. 

Wraz z rosnącym brzuchem zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy, może pojawić się ból w dole brzucha i nieprzyjemne kłucie w pachwinach. Jeśli odczuwasz przy tym niebolesne i nieregularne skurcze przepowiadające, nie ma się czym niepokoić. Twardy brzuch w 27 tygodniu ciąży może ci też dokuczać z innych powodów, takich jak:

 • ruchy maluszka, który cały czas rośnie,
 • podrażnienie szyki macicy w czasie stosunku seksualnego,
 • problemy żołądkowe.

Poza tym przełom drugiego i trzeciego trymestru to dla kobiety zwykle dobry okres. W 27 tygodniu ciąży odczuwasz już wyraźnie ruchy dziecka, co sprawia ci na pewno wielką radość. Powiększają się twoje piersi (może z nich wypływać siara), czujesz się bardzo kobieco i seksownie. Mniej przyjemne objawy i dolegliwości w 27 tygodniu ciąży to:

 • zaparcia,
 • zgaga, niestrawność, wzdęcia,
 • bóle głowy, zasłabnięcia, zawroty głowy,
 • nadwrażliwość dziąseł w czasie mycia zębów,
 • żylaki i hemoroidy w ciąży,
 • świąd skóry,
 • bóle pleców,
 • obrzęki kostek i nóg.

Jeśli czujesz, że obrzęki są duże, porozmawiaj z lekarzem. Silne obrzęki w ciąży, jeśli towarzyszy im podwyższony poziom białka w moczu, mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym.

Ważne! Na tym etapie ciąży sama możesz zaobserwować objawy groźnej dla ciąży dysfunkcji, jaką jest przedwczesne skracanie się szyjki macicy. Zwróć uwagę na te dolegliwości i od razu powiedz o nich lekarzowi:

 • skurcze przypominające porodowe,
 • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy,
 • brunatne plamienie z dróg rodnych,
 • wzmożony ucisk w podbrzuszu.

Uwaga na skurcze łydek! Mogą pojawić się o każdej porze doby, jednak najbardziej dokuczają w nocy. Przed nocą rozmasuj sobie łydki. Gdy zaczyna się skurcz, zadrzyj palce stopy do góry, w kierunku kolana, a potem rozmasuj bolące miejsce. W ciągu dnia staraj się jeść jak najwięcej produktów bogatych w magnez (ryby, kiełki pszenicy, mak, kakao, kasza gryczana).

Skurcze łydek w ciąży

27 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Od 27 tygodnia ciąży zmienia się sposób mierzenia dziecka. Odtąd nie będzie już mierzone od główki do pośladków, lecz od stóp do głowy. Wielkość dziecka wyraźnie rośnie: w 27 tygodniu ciąży twój maluszek ma już ok. 38 cm długości, a waga dziecka przekroczyła 1 kg.

W 27 tygodniu ciąży dziecko jest wciąż szczupłe, ale pod jego skórą zbiera się coraz więcej podściółki tłuszczowej. Maluszek ma brwi, rzęsy i... niebieskie oczy. Wygląda uroczo!

Ułożenie dziecka w 27 tygodniu ciąży pozostaje bez zmian: płód nadal jest ułożony główką do góry – zmieni pozycję na porodową (główką w dół) dopiero ok. 32-34 tygodnia ciąży. Pewnie już wiesz (i czujesz!), że dziecko ma teraz niewiele miejsca w macicy, więc często i mocno się rozpycha!

W 27 tygodniu ciąży rozwój dziecka następuje nadal bardzo szybko, co będziesz mogła zobaczyć nie tylko na ekranie USG, ale też obserwując zachowanie malca.

 • Dziecko często i mocno kopie. Ruchy dziecka zmieniają się w ciągu dnia: zauważysz okresy większej i mniejszej aktywności.
 • Maluszek dużo śpi – przesypia około 15 godzin na dobę. Naukowcy twierdzą, że miewa nawet marzenia senne. W czasie snu porządkuje i utrwala wrażenia i informacje, które dotarły do jego mózgu w czasie czuwania. Warto śpiewać mu kołysanki, puszczać muzykę klasyczną – będzie ją potem pamiętać po urodzeniu!
 • Coraz chętniej połyka wody płodowe, szczególnie jeśli zjadłaś coś słodkiego. Na jego języku jest coraz więcej kubków smakowych. Niektóre dzieci mają czkawkę, gdy ich mama zje coś pikantnego (albo kopią wtedy mocniej!).

USG w 27 tygodniu ciąży i inne badania

W najbliższym czasie czeka cię kolejne badanie USG, podczas którego lekarz skontroluje rozwój dziecka (m.in. zmierzy główkę, obwód brzuszka i długość kości). 27 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie USG 3D lub 4D − na ekranie zobaczysz wówczas buzię, brzuch i rączki maleństwa (w przypadku USG 4D dziecko będzie widoczne w ruchu!).

Między 27 a 32 tygodniem ciąży powinnaś też zrobić kilka rutynowych, ale ważnych i potrzebnych badań:

Poród w 27 tygodniu ciąży

Poród w 27 tygodniu ciąży, czyli sporo przed terminem, to coś, czego obawia się wiele przyszłych mam. Ale uwaga, dziecko urodzone w 27 tygodniu ciąży byłoby wcześniakiem, którego szanse na przeżycie byłyby duże: między 24 a 27 tygodniem ciąży wynoszą ok. 60 proc., a w przypadku porodu po 27 tygodniu ciąży rosną aż do ok. 89 proc.

27 tydzień ciąży bliźniaczej

W 27 tygodniu ciąży mnogiej dwójka dzieci waży już w sumie ponad 2 kg – coraz częściej możesz więc odczuwać zmęczenie i mieć problem z ułożeniem się do snu. Dwoje dzieci rusza się też dwa razy więcej niż jedno, dlatego częściej czujesz kopnięcia i machanie rączkami. Staraj się jak najwięcej wypoczywać.

Od 27 tygodnia ciąży bliźniaczej powinnaś przybierać na wadze od 0,7 do 0,9 kg tygodniowo.

Zobacz także: