28 tydzień ciąży
Fotolia

28 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

28 tydzień ciąży rozpoczyna trzeci trymestr. Od teraz warto zacząć liczyć ruchy dziecka. Płód sporo urósł − waży już ponad kilogram. W 28 tygodniu ciąży coraz większy brzuch utrudnia codzienne czynności, coraz częściej możesz też odczuwać jego twardnienie.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


28 tydzień ciąży – który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca. Masz za sobą dwie trzecie ciąży i jesteś w ostatnim, III trymestrze. Do porodu pozostało tylko 12 tygodni. To naprawdę niewiele, dlatego warto upewnić się, czy jesteś dobrze przygotowana do narodzin dziecka i czy dobrze wybrałaś miejsce, w którym chcesz urodzić.

Brzuch w 28 tygodniu ciąży – jak rośnie?

W 28 tygodniu ciąży dno macicy sięga około 7 cm nad pępek. Możesz mieć wrażenie, że macica wypełnia już całą jamę brzuszną, jednak to jeszcze nie koniec zmian i powiększania się brzucha. Macica przestanie rosnąć dopiero za ok. 8-10 tygodni.

Brzuch jest już na tyle duży, że zaczyna przeszkadzać w wiązaniu butów, wstawaniu z niskiej kanapy czy wysiadaniu z samochodu.

Twoja waga do 28 tygodnia powinna wzrosnąć o ok. 3,5-8 kg. Jeśli właśnie tyle przybrałaś na wadze, mieścisz się w normach, co wskazuje na zdrową ciążę.

Dziecko w 28 tygodniu ciąży – rozwój, waga i wzrost

Dziecko w 28 tygodniu ciąży bardzo szybko rośnie i cały czas się zmienia. Na jego twarzy widać już brwi i rzęsy, na głowie mogą pojawić się włoski. Zaczyna też mrugać oczami.

W 28 tygodniu ciąży płód mierzy ok. 36-40 cm i waży ponad kilogram (kalkulator wagi płodu na każdym etapie ciąży podpowie ci aktualną wagę dziecka). Choć wymiary dziecka są spore, będzie dla niego lepiej, jeśli jeszcze 12 tygodni spędzi w macicy. To najlepsze miejsce do prawidłowego rozwoju.

W 28 tygodniu ciąży:

 • rozwijają się płuca dziecka - tworzą się pęcherzyki płucne, zwiększa się produkcja surfaktantu,
 • ​rozwija się mózg dziecka,
 • rozwija się odruch ssania.

Ruchy dziecka w 28 tygodniu ciąży

Lekarz na najbliższej wizycie może zalecić ci liczenie ruchów płodu. Słabe ruchy mogą wskazywać, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli zaczynasz liczyć i nic się nie dzieje, nie wpadaj od razu w panikę. Może się okazać, że maluch akurat śpi. Czasami warto najpierw pobudzić ruchy dziecka i dopiero zacząć je liczyć.

Staraj się sprawdzać aktywność płodu dwa razy w ciągu każdego dnia – rano, gdy jest mniejsza, i wieczorem, gdy wzrasta.

Jak liczyć ruchy dziecka?

 • Licz ruchy dziecka w ciągu 10 minut. Zwracaj uwagę na każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (kopnięcie, drgnięcie, obrót).
 • Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, zjedz coś, zrób kilka kroków, rozluźnij się i spróbuj liczyć jeszcze raz. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz 10 ruchów albo ruchy są bardzo słabe, skontaktuj się z lekarzem.

Ułożenie dziecka w 28 tygodniu ciąży

Do końca 28 tygodnia ciąży dziecko może przebywać w dowolnej pozycji. Ma jeszcze tyle miejsca, że może często zmieniać ułożenie. Oznacza to, że raz może układać się głową do góry, raz głową w dół, a czasami także poprzecznie, np. plecami do dołu. Niedługo to się zmieni i przez większość czasu płód będzie przebywać w jednej pozycji.

28 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

Na tym etapie ciąży możesz odczuwać coraz więcej dolegliwości związanych z dalszym powiększaniem się brzucha. Świadomość nieuchronnie zbliżającego się porodu może obudzić u ciebie instynkt wicia gniazda, który objawia się intensywnym szykowaniem wyprawki dla dziecka, kupowaniem ubranek, wybieraniem łóżeczka czy pościeli. Generalnie twoje samopoczucie powinno być dobre.

W 28 tygodniu ciąży możesz odczuwać:

 • niebolesne skurcze – są zwykle oznaką zbliżającego się porodu i nie powinny wzbudzać niepokoju (to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa), często towarzyszy im twardnienie brzucha,
 • ból brzucha promieniujący do pachwin i krocza – to skutek rozciągania się macicy,
 • skurcze nóg,
 • bóle pleców,
 • obrzęki kostek i stóp,
 • hemoroidy,
 • nadwrażliwość zębów i krwawienia z dziąseł.

W czasie ciąży częściej zdarza się zapalenie dziąseł i choroby przyzębia. Ich objawy to obrzęk i krwawienie z dziąseł. Nieleczone choroby przyzębia mogą spowodować nawet przedwczesny poród i urodzenie wcześniaka. Dlatego jeśli zauważysz, że w czasie mycia zębów dziąsła są obrzmiałe i zaczynają krwawić, koniecznie idź do dentysty.

Objawy, które powinny cię zaniepokoić w 28 tygodniu ciąży:

 • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
 • silny, narastający ból brzucha,
 • ból w pachwinach,
 • ból podbrzusza połączony z bólem pleców,
 • słabnące ruchy dziecka.

Szybko zgłoś się do lekarza, to mogą być symptomy porodu przedwczesnego.

Jakie badania w 28 tygodniu ciąży?

W trzecim trymestrze ciąży czekają cię kolejne ciążowe badania. Część z nich możesz zrobić już w 28 tygodniu ciąży. Od lekarza otrzymasz skierowanie na:

 • badanie ogólne moczu,
 • morfologię krwi,
 • HBS (badanie na nosicielstwo wirusowego zapalenia wątroby typu B),
 • test w kierunku HIV.

USG w 28 tygodniu ciąży

Między 28 a 32 tygodniem ciąży wykonuje się kolejne badanie USG, które pozwala ocenić tzw. potencjał wzrastania płodu. Lekarz pomierzy dziecko i sprawdzi, czy jego wymiary są prawidłowe w porównaniu do norm dla tygodnia ciąży, w którym wykonuje się badanie. Jeśli dziecko jest zbyt małe lub zbyt duże, podejmie działania, aby tempo wzrostu płodu wróciło do normy i w momencie porodu dziecko miało prawidłowe rozmiary i masę ciała.

28 tydzień ciąży - poród

Dziecko urodzone 28 tygodniu ciąży jest jeszcze bardzo niedojrzałe, ale jego szanse na przeżycie wynoszą już ponad 90 proc.! Taki wcześniak, a nawet tzw. skrajny wcześniak, który zwykle waży ok. kilograma, trafia do inkubatora, bo potrzebuje jeszcze ciepła, wilgoci oraz stałego monitorowania funkcji życiowych.

Choć maluszek z porodu przedwczesnego w 28 tygodniu ciąży ma już rozwinięty (albo prawie) układ oddechowy, pokarmowy, mózg i serce, nie są one jeszcze w pełni gotowe utrzymywać go przy życiu bez wsparcia medycznego. Dlatego skrajne wcześniaki od razu trafiają na oddział intensywnej terapii. Po wyjściu ze szpitala nawet wcześniak, u którego nie doszło do żadnych powikłań, powinien być pod opieką lekarzy aż do 8 roku życia.

28 tydzień ciąży bliźniaczej

W 28 tygodniu ciąży mnogiej dzieci ważą ponad 1 kg (co w sumie daje prawie 2,5 kg!). Możesz już odczuwać spore dolegliwości związane z mocno powiększającym się brzuchem. Pamiętaj, że ciąża bliźniacza zwykle kończy się wcześniej niż w 40 tygodniu. Warto już zdecydować się na szpital, w którym będziesz rodzić i powoli zacząć szykować torbę do szpitala.

Zobacz także: