34 tydzień ciąży
Fotolia

34 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka

34 tydzień ciąży to połowa ósmego miesiąca. Macica przygotowuje się do porodu, odczuwasz wyraźne skurcze przepowiadające i twardnienie brzucha. W 34 tygodniu ciąży dziecko waży niemal 2200 g i ma około 50 cm wzrostu. Zaczyna układać się w pozycji główkowej.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


34 tydzień ciąży - który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to połowa ósmego miesiąca. Niedługo skończy się przedostatni miesiąc oczekiwania na dziecko. Choć to już końcówka ciąży, czeka cię jeszcze sporo atrakcji. Do terminu porodu pozostało około sześć tygodni. Ale pewnie już wiesz, że dziecko może urodzić się wcześniej. Gdy przyjdzie na świat za cztery tygodnie, nie będzie już wcześniakiem.

Jak wygląda dziecko w 34 tygodniu ciąży?

W 34 tygodniu ciąży można śmiało powiedzieć, że płód wygląda wreszcie jak... dziecko! Waga dziecka w 34 tygodniu ciąży to prawie 2200 g, a gdy się urodzi, może być o kilogram (lub nawet półtora kilograma) większe! Prawdopodobnie ma teraz około 50 cm wzrostu (czyli pół metra!). Jest duże jak dwie torebki cukru lub jeden melon kantalupa. Dziecko potrafi otwierać i zamykać oczy. A na dłoniach i stopach ma paznokietki, które sięgają czubków palców.

Jak rozwija się dziecko w 34 tygodniu ciąży?

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży prawdopodobnie zakończy swój rozwój fizyczny dziecka. Mimo to jego czaszka nadal jest dość elastyczna, a jej kości nie są w pełni zespolone. Będzie tak aż do porodu. Dzięki temu główka dziecka łatwiej przeciśnie się przez wąski kanał rodny.

Co jeszcze zmienia się teraz u dziecka?

 • maluch ćwiczy zasysanie wód płodowych (to trening przed prawdziwym oddychaniem)
 • ma coraz twardsze kości
 • układ pokarmowy jest całkiem dobrze rozwinięty
 • organy wewnętrzne działają prawie tak, jak u noworodka urodzonego o czasie
 • intensywnie rozwija się układ oddechowy (gdyby dziecko urodziło się teraz, wymagałby wspomagania oddychania)
 • skóra jest mniej pomarszczona
 • u chłopców na tym etapie ciąży mogą zstępować jądra
 • u dziewczynek rozwijają się jajniki.

Jak rośnie brzuch w 34 tygodniu ciąży?

W 34 tygodniu ciąży brzuch może wyraźnie się powiększyć. Dzieje się tak, bo przybierasz na wadze szybciej niż do tej pory. To skutego tego, że dziecko teraz intensywnie rośnie. Staraj się jednak stale kontrolować swoją wagę, aby nie przytyć za bardzo (możesz skorzystać z naszego kalkulatora wagi w ciąży). Powodem do niepokoju jest szybkie tycie, któremu towarzyszą obrzęki i nadciśnienie. Tak może objawiać się stan przedrzucawkowy, który najczęściej występuje właśnie po 34 tygodniu ciąży.

Niektóre mamy właśnie teraz zauważają rozstępy na brzuchu. To normalne, bo w wyniku szybkiego tycia dochodzi do rozciągnięcia lub zerwania włókien kolagenowych. Nie przestawaj masować ciała. Możesz masować także brzuch. Rób to jednak delikatnie, omijając górną część (masowanie tego miejsca może wywołać przedwczesne skurcze). Możesz wykonywać masaż punktowy (dwoma palcami chwyć skórę i lekko unoś ją kawałek po kawałku, poruszaj i puszczaj). Do masażu możesz stosować niemowlęcą oliwkę lub specjalne kremy na rozstępy

34 tydzień ciąży - ułożenie dziecka

Ok. 34 tygodnia ciąży dziecko zaczyna układać się główką w dół, czyli ustawia się w pozycji główkowej do porodu. Być może twój maluszek ułożył się w ten sposób już wcześniej, ale może też zrobić to dopiero za kilka dni. Przy takim ułożeniu dziecka prawie zawsze możliwy jest poród naturalny. Główka to największa część ciała dziecka. Gdy urodzi się pierwsza, utoruje drogę reszcie ciała.

34 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

Ostatni trymestr ciąży to czas, kiedy zaczynasz coraz bardziej dbać o przygotowanie domu na przyjęcie dziecka – uaktywnia się instynkt „wicia gniazda”, czyli jeden z objawów zaawansowanej ciąży. Jak mądrze spożytkować przypływ energii w 34 tygodniu ciąży?

 • przygotuj jedzenie na zapas (zamroż porcje, które przydadzą ci się tuż po narodzinach dziecka)
 • zaplanuj wsparcie, czyli osoby, które odciążą was w domowych obowiązkach po porodzie
 • skompletuj wyprawkę dla noworodka
 • wypierz i wyprasuj wszystkie rzeczy dla maluszka
 • urządź kącik dla dziecka
Jak mądrze wykorzystać instynkt wicia gniazda – infografika

Jeśli jeszcze nie masz łóżeczka dla maluszka, najwyższy czas o tym pomyśleć. W internecie dostaniesz ciekawe kompletne zestawy drewnianych łóżeczek z pościelą i innymi gadżetami:

Coraz większą trudność sprawia ci dźwiganie ciążowego brzucha. Dolegliwości mogą też nasilać ruchy dziecka. W 34 tygodniu ciąży są dość intensywne. Maluch obrócony główką do dołu może kopać mamę w żebra. 

Najczęstsze objawy i dolegliwości w 34 tygodniu ciąży to:

 • puchnięcie kostek – lekko obrzęknięte nogi to efekt zatrzymywania wody w organizmie. Problem pojawia się wtedy, gdy opuchlizna widoczna jest rano i nie mija po nocnym odpoczynku.

 • uciążliwa zgaga – związana z uciskiem coraz większego brzucha na żołądek
 • nadwrażliwe dziąsła podczas mycia zębów może pojawiać się krwawienie
 • suchość oka, podrażnienie i uczucia dyskomfortu – to wynik zmniejszonej produkcji łez wskutek zmian hormonalnych
 • zmiana krzywizny rogówki – jeśli nosisz szkła kontaktowe, musisz przeprosić się z okularami (zmiany w oku są tymczasowe i zwykle po porodzie widzenie powraca do normy)
 • kłopoty z pamięcią i skupieniem uwagi – są naturalne w końcówce ciąży. Mają nawet swoją nazwę – pregnezja. Skarżą się na nią nawet świetnie zorganizowane i wielozadaniowe mamy.
W ostatnich tygodniach ciąży może wystąpić biegunka. Często jest to objaw zbliżającego się porodu. Jeśli biegunka pojawi się w 34 tygodniu ciąży, obserwuj się i w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów: nasilających się bólów brzucha czy plamienia z pochwy, zgłoś się na kontrolę do lekarza.

Skurcze w 34 tygodniu ciąży

W 34 tygodniu ciąży prawdopodobnie odczuwasz silniejsze i częstsze skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. To macica przygotowuje się do porodu. Trening ten objawia się między innymi twardnieniem brzucha. W kolejnych tygodniach skurcze będą bardziej intensywne, może pojawiać się kłucie i ból podbrzusza jak przed miesiączką.

34 tydzień ciąży – szyjka macicy

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu. Niewydolna szyjka macicy może spowodować przedwczesny poród. Lekarz może wykryć tę przypadłość podczas comiesięcznej wizyty kontrolnej. Ciężarna dostaje wówczas zalecenie leżenia, a jeśli szyjka skraca się lub rozwiera zbyt dynamicznie, ma zakładany szew szyjkowy lub pessar.

34 tydzień ciąży - USG i inne badania

Najprawdopodobniej masz już za sobą czwarte ciążowe USG. Wykonuje się je między 28 a 32 tygodniem ciąży. Piąte USG wykonuje się między 38 a 40 tygodniem ciąży. I jest zwykle już ostatnim tego typu badaniem.

W 34 tygodniu czeka cię kilka innych ważnych badań. Między 34 a 37 tygodniem ciąży wykonuje się:

Dla pewności sprawdź i kontroluj kalendarz badań w ciąży.

Poród w 34 tygodniu ciąży

Poród w 34 tygodniu ciąży jest porodem przedwczesnym. Jeśli dziecko urodzi się teraz, będzie wcześniakiem, ale zapewne da sobie radę. Szanse na przeżycie dzieci urodzonych w 34 tygodniu ciąży wynoszą prawie 100 proc. Jedynie dla wzmocnienia potrzebny jest takim noworodkom pobyt w inkubatorze. Noworodek urodzony w 34 tygodniu zazwyczaj jest silnym dzieckiem. Z reguły po kilku tygodniach może wyjść ze szpitala do domu.

34 tydzień ciąży bliźniaczej

W 34 tygodniu ciąży bliźnięta wolniej przybierają na wadze. W ciągu tygodnia staną się cięższe o około 500 g. Choć w twoim brzuchu robi się bardzo ciasno i coraz trudniej wypełnić żołądek, nie zapominaj, że musisz dobrze się odżywiać. Mama, która spodziewa się więcej niż jednego dziecka, potrzebuje więcej kalorii niż zwykła ciężarna.

 • jeśli oczekujesz bliźniąt – potrzebujesz 300-600 kcal więcej
 • jeśli masz urodzić trojaczki – potrzebujesz 400-900 kcal więcej.

Przerażają cię te liczby? Łatwiej przyswoisz tyle kalorii, ile potrzeba, jedząc często, ale w małych porcjach.

Dopnij już na ostatni guzik szykowanie wyprawki oraz pakowanie torby do szpitala. Dzieci z ciąż mnogich lubią wcześniej pojawiać się na świecie. Od 34 tygodnia – na szczęście – zagrożenie dla ich życia czy zdrowia jest niewielkie.

Zobacz także: