35 tydzień ciąży
Fotolia

35 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

35 tydzień ciąży to koniec ósmego miesiąca ciąży. W tym czasie dziecko waży 2300-2500 g. Organizm przygotowuje się do porodu, pojawiają się skurcze przepowiadające, niektóre nawet mogą być bolesne. U niektórych ciężarnych w 35 tygodniu może nastąpić obniżenie brzucha.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


35 tydzień ciąży - który to miesiąc?

35 tydzień ciąży to końcówka ósmego miesiąca i środek trzeciego trymestru ciąży. Zgodnie z książkowymi normami przed tobą jeszcze tylko miesiąc przygotowań do porodu. Ale życie lubi zaskakiwać, dlatego najlepiej zakończyć już przygotowania do narodzin dziecka i bez stresu czekać na moment, kiedy się wreszcie spotkacie. Na pewno powinnaś mieć już kompletną wyprawkę i fotelik do auta, będzie potrzebny, by przywieźć w nim dziecko do szpitala.

Jak wygląda dziecko w 35 tygodniu ciąży?

W 35 tygodniu ciąży twoje dziecko ma coraz więcej tkanki tłuszczowej – można powiedzieć, że jest już naprawdę pulchne. Nie odbiera mu to jednak uroku, wręcz przeciwnie − to najsłodszy widok na świecie!

Zgodnie z normą 35-tygodniowe dziecko waży 2300-2500 g i mierzy 40-45 cm. Jego wielkość można porównać do melona. W kolejnych tygodniach płód nie będzie już rósł, za to wciąż będzie intensywnie przybierał na wadze. Do porodu przytyje jeszcze około kilograma. Nic dziwnego, że teraz bardzo wyraźnie czujesz ruchy maluszka.

35 tydzień ciąży - zdjęcie z USG

35. tydzień ciąży
Mamotoja.pl
Zdjęcie USG wykonane w 35 tygodniu ciąży – wyraźnie widać twarz dziecka

Jak rozwija się dziecko w 35 tygodniu ciąży?

35 tydzień ciąży (oraz kolejne tygodnie przed narodzinami) dziecko spędza bardzo pracowicie. Szkoli się w ssaniu. Całymi dniami ssie kciuk lub całą piąstkę. Na okrągło pije też wody płodowe (nawet pół litra dziennie) i siusia. Dzięki temu jego nerki przygotowują się do intensywnej pracy, jaka je niedługo czeka. Co jeszcze ważnego dzieje się u dziecka w 35 tygodniu ciąży?

 • dziecko ma coraz bardziej dojrzałe płuca – w 35 tygodniu w płucach płodu jest już najpewniej wystarczająco surfaktantu, czyli substancji, dzięki której pęcherzyki płucne podczas wydechu nie zapadają się i nie sklejają. Niektóre wcześniaki urodzone przed 35 tygodniem ciąży muszą jednak dostawać surfaktant przez rurkę intubacyjną wprost do płuc.
 • przyjmuje przeciwciała, które wzmacniają jego układ odpornościowy. Przeciwciała płyną do organizmu dziecka przez pępowinę i będą je chronić w pierwszym okresie życia przed chorobami. 
 • gromadzi zapasy żelaza – dzieje się to właśnie teraz, od 35 tygodnia ciąży. Dzięki temu maluch w pierwszym półroczu życia będzie chroniony przed anemią. Anemia u niemowlaka, czyli stan, gdy brakuje żelaza w organizmie, najczęściej jest związana z wcześniactwem lub ciążą mnogą.
 •  reaguje na bodźce z zewnątrz – to bardzo miła informacja. Spróbuj popukać w brzuch, a jest duża szansa, że dziecko odpowie ci kopniakiem. Kiedy chodzisz, czuje miłe kołysanie. Gdy się położysz, w 35 tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą stać się intensywne – maluch może kopać i wiercić się w poszukiwaniu wygodnej pozycji.
 • może się odwrócić – czyli przyjąć ułożenie główką w dół (ułożenie główkowe), co znaczy, że przygotowuje się do porodu.
Nie martw się, jeśli w 35 tygodniu ciąży dziecko znajduje się w położeniu pośladkowym. Na obrócenie się główka do dołu ma czas do około 37 tygodnia ciąży. Ułożenie pośladkowe przed porodem przyjmuje tylko około 5 proc. dzieci, jeszcze rzadziej zdarza się położenie poprzeczne czy skośne.

Brzuch w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu ciąży brzuch zwykle jest bardzo duży i umiejscowiony wysoko. Dzieje się tak, bo dno macicy jest teraz położone najwyżej. Znajduje się tuż pod łukami żebrowymi. Pewnie odczuwasz, jak dziecko boleśnie uciska ci żebra. Od tego momentu będzie już tylko lepiej. Niedługo brzuch zacznie się obniżać.

Obniżenie brzucha następuje zwykle ok. 2-4 tygodnie przed porodem. Możesz więc już zacząć obserwować się w lustrze i sprawdzać jego położenie!
 

35 tydzień ciąży - USG i inne badania

W 35 tygodniu ciąży powinnaś zrobić kilka ważnych badań (o ile nie zrobiłaś ich jeszcze tydzień temu). Spokojnie, masz na to czas do 37 tygodnia ciąży, ale lepiej już teraz umów się na:

W 35 tygodniu ciąży idź na badanie GBS – to test na obecność paciorkowca z grupy B, który wykonuje się między 35 a 37 tygodniem ciąży. Paciorkowce mogą być obecne w drogach rodnych kobiety, wtedy w czasie porodu istnieje ryzyko zarażenia dziecka. Jeśli wynik będzie pozytywny, w trakcie porodu dostaniesz antybiotyk.

35 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

Dziecko zajmuje już tyle miejsca w brzuchu, że nie tylko przepona, ale wszystkie twoje narządy: żołądek, płuca czy pęcherz, są mocno ściśnięte. To odbija się na samopoczuciu przyszłej mamy. Ciążowe dolegliwości i objawy, które pojawiają się w 35 tygodniu ciąży to:

 • zadyszka – może dokuczać ci od rana do wieczora. To nie tylko kwestia ciążowych kilogramów, ale też ucisku macicy na przeponę. 

 • zgaga – typowa przypadłość w końcówce ciąży. Pieczenie w przełyku dokucza szczególnie wieczorem i po obfitych posiłkach.
 • niedobór żelaza – jest skutkiem zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek u dziecka. Objawem niedoboru żelaza jest np. duże zmęczenie (morfologia krwi wykluczy lub potwierdzi anemię).
 • nocne pobudki na siusianie – to dolegliwość z początku ciąży, która wraca pod koniec ósmego miesiąca.
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – może zdarzać się, kiedy coś dźwigasz (nie powinnaś tego robić w ciąży), kichasz albo się śmiejesz. Jest związane z naciskiem macicy na pęcherz. Aby uniknąć tej krępującej dolegliwości, ćwicz mięśnie Kegla.
 • nocne skurcze nóg – zazwyczaj są objawem braku magnezu i wapnia albo utrudnionego odpływu krwi z nóg. Można im zapobiegać, m.in. zmieniając dietę.
 • kaczy chód  – kości miednicy rozsuwają się, żeby urodzenie dziecka było łatwiejsze. To efekt działania relaksyny – hormonu, który sprawia, że rozluźniają się więzadła stawowe.
 • powiększenie rozmiaru stopy – szersze i nieco większe stopy to także skutek działania relaksyny.

Zobacz też: Jestem bardzo zmęczona. Czy mogę już pójść na urlop macierzyński?

W 35 tygodniu ciąży nasilają się upławy – organizm ciężarnej produkuje teraz więcej śluzu. Śluz powinien być bezbarwny lub biały i bezwonny. Jeśli ma nieprzyjemny zapach i zmieniony kolor, skonsultuj to ze swoim ginekologiem. Koniecznie też skontaktuj się z lekarzem w przypadku odejścia czopa śluzowego - jest na to za wcześnie. 

35 tydzień ciąży - skurcze przepowiadające i ból brzucha

W 35 tygodniu ciąży odczuwasz już silne, ale nieregularne skurcze przepowiadające. Podczas skurczów możesz zauważyć, jak pracuje twój brzuch – najpierw napina się na górze, potem na dole. 

Twardnienie brzucha towarzyszy skurczom przepowiadającym. Odczuwasz je zapewne od 20 tygodnia ciąży, ale z tygodnia na tydzień bóle brzucha są coraz silniejsze. Boisz się, że to jednak przedwczesny poród? Pamiętaj, że skurcze przepowiadające są nieregularne (pojawiają się i ustępują). 

Strach przed porodem w 35 tygodniu ciąży

Im bliżej porodu, tym pewnie częściej myślisz o tym, jak poradzisz sobie na porodówce. Dobre przygotowanie do porodu (najlepiej w szkole rodzenia) to najlepszy sposób, aby wyciszyć takie lęki. Na zajęciach dowiesz się m.in., jak można zmniejszyć ból przy porodzie (przy pomocy leków i niefarmakologicznie).

Zniczulenie przy porodzie- infografika
Alicja Rotfeld

35 tydzień ciąży - poród przedwczesny

Poród w 35 tygodniu ciąży to wciąż poród przedwczesny, ale noworodek z 35 tygodnia ciąży już świetnie poradziłby sobie poza twoim brzuchem. Najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego to:

 • zakażenie wewnątrzmaciczne
 • ciąża mnoga
 • problemy z łożyskiem, np. niewydolność, łożysko przodujące
 • wiek mamy – poniżej 17. roku życia lub powyżej 40.
 • zły sposób odżywiania podczas ciąży
 • nadwaga lub niedowaga przyszłej mamy
 • choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, problemy z sercem
 • infekcje intymne
 • palenie papierosów i picie alkoholu podczas ciąży
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego

Na jakie objawy powinnaś zwrócić uwagę? Zwykle poród przedwczesny zapowiadają:

 • regularne skurcze macicy
 • twardnienie brzucha, któremu może towarzyszyć ból podbrzusza lub krzyża
 • biegunka i mdłości
 • różowe lub brązowe plamienie w ciąży

Szykując szpitalną wyprawkę dla siebie, musisz pamiętać o środkach higienicznych. W internecie dostaniesz gotowe zestawy, które ułatwią ci zadanie, niektóre nawet z praktyczną torbą w zestawie:

35 tydzień ciąży bliźniaczej

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, niedługo możesz przywitać je na świecie (ciąże mnogie zwykle kończą się szybciej). Większość dzieci z ciąż bliźniaczych przychodzi na świat właśnie między 35-37 tygodniem. Wieloraczki zwykle rodzą się mniejsze niż dzieci z ciąż pojedynczych. To naturalne, bo w brzuchu mają mniej miejsca.

Jeśli bliźnięta są ułożone prawidłowo (główkami w dół), 
mogą urodzić się bez cesarskiego cięcia. Poród naturalny bywa również możliwy, jeśli pierwsze dziecko jest ułożone główkowo, a drugie poprzecznie. Czasem jednak, aby zmniejszyć ryzyko komplikacji, lekarze podejmują decyzję o cesarce bez względu na położenie dzieci.

Zobacz także: