37 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Fotolia

37 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka

37 tydzień ciąży to początek dziewiątego miesiąca. Dziecko jest już prawie gotowe do narodzin, dlatego ciążę po 37 tygodniu lekarze uznają za donoszoną. Twój brzuch jest duży, męczą cię bóle i skurcze. W 37 tygodniu ciąży zaczynasz wyczekiwać objawów porodu.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


37 tydzień ciąży - który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to już początek dziewiątego miesiąca, a więc sama końcówka ciąży. Pewnie ucieszy cię wiadomość, że jeśli dziecko urodziłoby się dzisiaj, uznano by je za donoszone, a nie za wcześniaka! Wykaż się jednak cierpliwością, obserwuj fałszywe i prawdziwe objawy porodu – twój maluch będzie najlepiej wiedział, kiedy dojrzeje do narodzin. Jeśli nie spieszy się na świat, to znaczy, że wciąż potrzebuje czasu, by rosnąć i przybierać na wadze.

Jak wygląda dziecko w 37 tygodniu ciąży?

U malucha rośnie warstwa tłuszczowa, dzięki której noworodkowi łatwiej będzie utrzymać ciepło po drugiej stronie brzucha. W 37 tygodniu ciąży widać już duże różnice między dziećmi. Chłopcy są statystycznie więksi niż dziewczynki. Zdarzają się też maluszki, które na tym etapie ważą ponad 3500 g!

Dziecko w 37 tygodniu ciąży waży około 3000 g i mierzy ok. 50 cm. Oznacza to, że jest mniej więcej wielkości porządnego... pora. Ale wciąż intensywnie przybiera na wadze – około 220 g tygodniowo.Jak rozwija się dziecko w 37 tygodniu ciąży?

W 37 tygodniu ciąży dziecko przygotowuje się intensywnie do nowego życia po drugiej stronie brzucha:

  • wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca umiały samodzielnie pracować po porodzie
  • ssie kciuk, ucząc się w ten sposób połykania pokarmu
  • mruga, ćwicząc ruchy powiekami
  • kręci się, przygotowując do przesuwania w kanale rodnym podczas drugiego okresu porodu.
W 37 tygodniu życia płodowego u chłopców wędrówka jąder do moszny mogła się jeszcze nie zakończyć. Takie chłopięce problemy, jak wnętrostwo czy brak jąderka w mosznie u noworodka, nie są niczym niepokojącym, ale jeżeli nie będzie ich wciąż na miejscu w drugim miesiącu życia dziecka, lekarz zacznie to obserwować.

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży zmniejsza się aktywność dziecka, a ruchy przestają być tak intensywne jak wcześniej. Czasami maluszek będzie tak spokojny, że aż będziesz się bała, czy wszystko z nim w porządku. W takim wypadku warto robić test aktywności dziecka, czyli na leżąco albo w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć jego ruchy. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, tylko wstań, zjedz coś niewielkiego (np. ciastko ze szklanką ciepłego mleka) i zrób test jeszcze raz. Jeżeli przez następną godzinę nadal nie będziesz czuła ruchów dziecka, zadzwoń do swojego lekarza albo jedź na oddział porodowy. Konsultacji z lekarzem mogą też wymagać bardzo intensywne ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży.

karta liczenia ruchów dziecka
Elena Wojnowska

Brzuch w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży macica jest położona tuż pod twoimi żebrami, a skóra na brzuchu wydaje się rozciągnięta do granic możliwości. Nie zapominaj o smarowaniu brzucha kremem przeciw rozstępom, on pomoże skórze zachować elastyczność. Dobra wiadomość jest taka, że w 37 tygodniu ciąży twoja waga najprawdopodobniej przestanie już rosnąć − tak zazwyczaj dzieje się na finiszu ciąży. 

Pamiętasz te cudowne czasy, kiedy mogłaś spać na plecach i na brzuchu, a do tego swobodnie przekręcać się z boku na bok? Cóż, po porodzie powrócą, na razie najpewniej najwygodniejszą pozycją do spania będzie pozycja na boku. Brzuch w 37 tygodniu ciąży nie jest sprzymierzeńcem wysypiania się.

Skurcze i ból podbrzusza w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu możesz odczuwać dolegliwości w postaci dokuczliwego bólu podbrzusza i kłucia w kroczu. Takie bóle mogą powodować więzadła, które ulegają poluzowaniu w miejscu spojenia łonowego i w okolicach stawów krzyżowo-biodrowych (dzięki temu główka dziecka zmieści się w miednicy). Z kolei niskie ustawienie główki dziecka wywołuje ucisk i ból krocza.

Poza tym w 37 tygodniu ciąży, czyli na ok. 3-4 tygodnie przed porodem, zaczyna obniżać się dno macicy. Skurcze, które temu towarzyszą, są nieregularne i możesz je odczuwać jako ciągnięcie, twardnienie brzucha albo bóle podbrzusza. To normalne, nie martw się. Mniej więcej dwa tygodnie przed porodem twój brzuch wyraźnie się obniży i będzie ci łatwiej oddychać.

Małowodzie i wielowodzie w 37 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży przyszłe mamy może niepokoić za mała lub za duża ilość wód płodowych. Gdy ilość płynu owodniowego spadnie pod koniec ciąży poniżej 500 ml, mówi się o małowodziu. Przyczyną jest najczęściej wrodzona wada układu moczowego płodu lub cukrzyca przyszłej mamy. Zazwyczaj jednak małowodzie nie powoduje powikłań i pozwala na szczęśliwe zakończenie ciąży.

Wielowodzie to z kolei sytuacja, kiedy w macicy jest za dużo wód płodowych. Dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się macicy, mama może to odczuwać jako rozpieranie. Wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej, a to z kolei stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Gdy istnieje takie zagrożenie, czasem lekarze decydują się na nakłucie jamy owodniowej, a potem odessanie nadmiaru płynu owodniowego.

Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.

37 tydzień ciąży - USG i inne badania

W 37 tygodniu ciąży USG powinnaś mieć już za sobą – zwykle robi się je do końca 36 tygodnia ciąży. Jeżeli go nie zrobiłaś, zgłoś się jak najszybciej na badanie.

Jeżeli do 37 tygodnia ciąży nie powtórzyłaś jeszcze badania WR albo badania VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają wykryć kiłę u matki, a przez to ryzyko kiły u dziecka.

W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B). Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

37 tydzień ciąży - objawy porodu

W 37 tygodniu ciąży jesteś już pewnie wyczulona na wszelkie sygnały płynące z twojego ciała. Warto jednak wiedzieć, jak odróżnić prawdziwe objawy porodu (jak plamienie, regularne skurcze, odejście wód płodowych) od tych fałszywych, które są tylko treningiem przed narodzinami dziecka. Warto wiedzieć, że biegunka czy ból w dole pleców mogą zwiastować zbliżający się poród.

Pozorne objawy porodu:

  • Dno macicy obniża się – może to trwać już od 36 tygodnia ciąży, czujesz mniejszy ucisk na żołądek, za to większy na pęcherz. Częściej korzystasz z toalety, czasem popuszczasz, kaszląc czy się śmiejąc. Ale to jeszcze nie poród!
  • Lekarz stwierdza rozwarcie na 1 palec podczas badania ginekologicznego (jeśli rodzisz po raz pierwszy) lub na 2 palce (kolejny poród) – spokojnie, jeszcze masz sporo czasu.
  • Masz skurcze Braxtona Hicksa, czyli tzw. skurcze przepowiadające. Lekkie skurcze mogą pojawić się już około 20 tygodnia ciąży. Znikają, gdy zaczynasz się ruszać. 
  • Czujesz ucisk w dole brzucha – dziecko ustawia się w miednicy, czyli szykuje do wyjścia na świat. Możesz mieć nawet wrażenie, że „wypadnie”. Spokojnie, nic takiego się nie stanie, a prawidłowe ułożenie dziecka do porodu jest bardzo ważne. 
  • Odszedł czop śluzowy – organizm może pozbyć się go nawet kilka dni wcześniej, choć równie dobrze może to nastąpić dzień przed porodem.

Najwyższy czas pomyśleć o pakowaniu torby do szpitala. Kompletną torbę ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami możesz kupić w internecie.

37 tydzień ciąży bliźniaczej

W przypadku bliźniaków z własnym łożyskiem (a nie jednym wspólnym) optymalnym terminem porodu jest właśnie 37 tydzień ciąży. Istnieje wówczas najmniejsze ryzyko komplikacji. Wbrew obiegowym opiniom ciąża mnoga nie zawsze oznacza cesarskie cięcie. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bliźnięta mogą przyjść na świat siłami natury. Przeciwwskazaniem do naturalnego porodu może być np. poprzeczne ułożenie jednego z dzieci czy też słabnące tętno maluchów (kontroluje je na bieżąco kardiotokograf, czyli KTG).

Zobacz także: