Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
38 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Fotolia

38 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

38 tydzień ciąży to czas, w którym objawy porodu mogą pojawić się niemal w każdej chwili. Dziecko przyjęło już pozycję główką w dół. Brzuch często twardnieje, co może być momentami nawet bolesne, może też dokuczać ci ból krocza.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


38 tydzień ciąży – który to miesiąc?

38 tydzień ciąży to dokładnie połowa 9 miesiąca ciąży. Ciąża już jest donoszona. Dziecko urodzone w 38 tygodniu ciąży nie jest wcześniakiem i to jest bardzo dobra informacja.

Teoretycznie do terminu porodu zostały dwa tygodnie. Niektóre kobiety mogą być jednak w ciąży jeszcze przez cztery tygodnie (porody zdarzają się także bowiem w 42 tygodniu ciąży).

Jak wygląda dziecko w 38 tygodniu ciąży?

Ciało 38-tygodniowego dziecka jest pokryte mazią płodową. Jest jej już jednak mniej niż we wcześniejszych tygodniach. Na skórze dziecka wciąż widać jeszcze meszek płodowy (lanugo). Dziecko ma też coraz więcej tkanki tłuszczowej.

38 tydzień ciąży - waga i wymiary dziecka

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży nie powinna być mniejsza niż 2,5 kg (niektóre dzieci przekraczają nawet 3 kg). Długość ciała płodu na tym etapie wynosi ok. 50 cm. To oczywiście wartości uśrednione. Dziecko może urodzić się mniejsze lub jeszcze większe (sprawdź: waga i wzrost noworodka).

Niektóre maluszki przychodzą na świat z masą ciała przekraczającą 4 kg. Spokojnie – nawet tak dużego bobasa można urodzić siłami natury. Duże dzieci zwykle rodzą duże mamy. Wskazaniem do cesarskiego cięcia jest zwykle masa dziecka powyżej 4200 g.

38 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Płód jest już gotowy do narodzin. Jednak pozostanie w macicy przez kolejne dwa tygodnie, zyska jeszcze lepszą formę. 38-tygodniowe dziecko:

Słabe ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży. Jeśli w ciągu godziny uda się naliczyć mniej niż 6 ruchów dziecka, trzeba zgłosić się do lekarza lub jechać do szpitala. To samo należy zrobić także wtedy, gdy nagle wystąpią mocne ruchy dziecka albo gdy staną się one bardzo gwałtowne i o wiele częstsze niż zwykle.

Brzuch w 38 tygodniu ciąży

Ciążowy brzuch jest duży i przeszkadza w siedzeniu, leżeniu, a nawet staniu. Wielkość brzucha już się na szczęście nie zmienia. Brzuch ciężarnej może za to często zmieniać kształt. Płód ma coraz mniej miejsca, więc zamiast kopać, zaczyna się rozpychać. Przez skórę na brzuchu i mięśnie wyraźnie widać ruchy dziecka.

W 38 tygodniu ciąży waga przyszłej mamy również nie powinna już rosnąć. Czasem nawet nieco maleje. To znak, że zmniejsza się ilość płynu owodniowego. Jeśli kobieta tyje na tym etapie ciąży, może to być spowodowane obrzękami, czyli zatrzymywaniem wody w organizmie lub cukrzycą ciążową.

38 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Twoje ciało jest zmęczone dźwiganiem dodatkowych kilogramów, a psychika obciążona czekaniem na narodziny dziecka. To może prowokować do zastanawiania się, jak przyspieszyć poród? Choć istnieją sposoby na przyspieszenie porodu, z ich wypróbowaniem warto poczekać do 40 tygodnia ciąży.

Oprócz zgagi, częstego siusiania i wzdęć w 38 tygodniu mogą zacząć cię niepokoić:

 • niekontrolowane gazy – to krępujące, ale tak działa natura,
 • wyciekanie siary z piersi, czyli pierwszego pokarmu,
 • niezwykłe ciążowe sny (kolorowe, fantastyczne) – to sprawka hormonów,
 • ból pleców – odczuwalny nawet od rana,
 • instynkt wicia gniazda – przemożna ochota robienia zapasów i porządków,
 • biegunka,
 • bóle i zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Pod koniec ciąży (podobnie jak na początku) mogą pojawić się zawroty głowy, a nawet omdlenia. To wynik ucisku macicy na naczynia krwionośne lub spadku poziomu cukru we krwi. Co robić w takiej sytuacji? Pomóc może:

 • przyjęcie pozycji siedzącej na podłodze,
 • napicie się wody,
 • częste jedzenie (małych porcji),
 • powolne zmiany pozycji, zwłaszcza wstawanie.

Omdlenia w ciąży
Lena Wojnowska

Plamienie po stosunku, które pojawia się w 38 tygodniu ciąży, nie jest powodem do niepokoju. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga natomiast plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, które utrzymuje się dłużej. Pojawienie się śluzu zabarwionego krwią, któremu towarzyszą regularne skurcze, może być objawem porodu.

Skurcze w 38 tygodniu ciąży

Macica teraz intensywnie trenuje przed porodem. Częściej daje się wyczuć skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Dochodzi do zmiękczenia i skracania szyjki macicy. W końcówce ciąży skurcze przepowiadające stają się silniejsze. Co pomoże ci odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających? Skurcze porodowe:

 • pojawiają się w regularnych odstępach czasowych,
 • przypominają bóle miesiączkowe,
 • są coraz silniejsze,
 • nie ustępują w czasie zmiany pozycji,
 • trudno ich nie zauważyć (w czasie prawdziwego skurczu porodowego nie da się nawet rozmawiać!)

38 tydzień ciąży – badania

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, ok. 38 tygodnia ciąży wykonuje się pierwsze badanie KTG (kolejne wypadnie za tydzień). To bardzo dobra i prosta metoda oceny stanu płodu. Jeśli ciąża nie przebiegała prawidłowo lub zaistniały komplikacje, monitorowanie stanu płodu za pomocą KTG zostaje rozpoczęte już w 32 tygodniu ciąży.

Pozostałe badania, które trzeba wykonać w 38 tygodniu ciąży to:

 • morfologia krwi,
 • badanie ogólne moczu.

W 38 tygodniu ciąży nie wykonuje się rutynowo badania USG. Kolejne odbędzie się w 40 tygodniu, o ile do tego czasu dziecko się nie urodzi.

38 tydzień ciąży – kiedy poród?

Kilka dni przed porodem może  pojawić się tępy ból w plecach, ból w kroczu, udach i ból w pachwinach. To znak, że głowa dziecka wstawia się do kanału rodnego i uciska nerwy. Można też czuć nieprzyjemny ból brzucha, tak jak przed okresem, który pojawia się także w nocy. 

Silne bóle krzyżowe (czyli takie, które zaczynają się w okolicy krzyżowej kręgosłupa) mogą świadczyć o tym, że rozpoczął się poród. Inne objawy porodu to m.in.:

 • obniżenie się brzucha,
 • częstsze oddawanie moczu,
 • zmęczenie lub przypływ energii,
 • utrata wagi,
 • większy apetyt,
 • odejście wód płodowych.

Nawet dwa tygodnie przed porodem może zostać wydalony czop śluzowy, czyli galaretowaty korek, który zatyka kanał szyjki macicy. Można zauważyć go na bieliźnie – jest przezroczysty albo podbarwiony krwią. Jego odejście to sygnał, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Ale spokojnie – akcja porodowa może zacząć się dopiero za kilka dni.

38 tydzień ciąży bliźniaczej

Połowa ciąż bliźniaczych kończy się przed 38 tygodniem. Jeśli poród dotąd nie nastąpił, jego objawy mogą pojawić się w każdej chwili. Gdy dzieci są ułożone główkami w dół, zwykle bez problemu udaje się je urodzić siłami natury. Poród naturalny bliźniąt  jest możliwy nawet wtedy, gdy drugie dziecko jest ułożone miednicowo.

Zobacz także: