40 tydzień ciąży
Piękna

40 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka

40 tydzień ciąży to koniec dziewiątego miesiąca ciąży i planowany termin porodu. Powinnaś być gotowa, by w każdej chwili jechać do szpitala. W 40 tygodniu ciąży możesz czuć silne skurcze i zauważyć obecność śluzu z krwią. To pierwsze objawy porodu.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


40 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Wreszcie jesteś na finiszu. 40 tydzień ciąży to teoretycznie ostatni tydzień ciąży i koniec dziewiątego miesiąca ciąży. Ale gdybyś przeliczała długość ciąży zgodnie z miesiącami księżycowymi, byłby to koniec... dziesiątego miesiąca. Jak to możliwe? Różnice w obliczeniach wynikają z tego, że cykl menstruacyjny jest zgodny z miesiącami księżycowymi, które trwają równe 4 tygodnie.

Kiedy zacznie się poród? Bardzo prawdopodobne, że... za chwilę! Pamiętaj jednak, że narodziny dziecka o czasie (w terminie) to poród między 38 a 42 tygodniem ciąży. Być może trzeba będzie jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Jak wygląda dziecko w 40 tygodniu ciąży?

W 40 tygodniu ciąży dziecko jest ułożone w pozycji embrionalnej (główką w dół) i leży już nisko w miednicy gotowe do narodzin. Mniej się rusza, bo ma mało miejsca (licz ruchy płodu, a jeśli jest ich mniej niż 10 na godzinę, zgłoś się do lekarza). Maluszek może zapadać w dłuższe i głębsze drzemki (jak noworodek!).

Uwaga! Naucz się, jak liczyć ruchy dziecka, a jeśli jest ich mniej niż 10 na godzinę, zgłoś się do lekarza. Tak samo trzeba postąpić, jeśli zaobserwujesz intensywne ruchy dziecka – szybkie i częste.


40 tydzień ciąży
Piękna

40 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Twoje maleństwo pokonało długą drogę. Niedługo będzie mogło zaczerpnąć pierwszy oddech własnymi płucami. W 40 tygodniu ciąży dziecko jest gotowe do życia poza brzuchem mamy. To nie znaczy jednak, że przestanie być od ciebie zależne. W jego mózgu mnożą się teraz komórki nerwowe – taki intensywny rozwój układu nerwowego będzie trwał jeszcze wiele miesięcy po narodzinach. Poza tym dziecko w 40 tygodniu ciąży:

 • jest najedzone „na zapas” – dostało od ciebie wszystko, czego będzie potrzebowało tuż po narodzinach
 • zna świetnie twój głos
 • w ciągu pierwszych godzin życia nauczy się na pamięć twojego zapachu

40 tydzień ciąży - waga i długość dziecka

Ze statystyk wynika, że dzieci w 40 tygodniu ciąży ważą 2700-4100 g i mają długość 48-56 cm. Pod uwagę bierze się jeszcze jeden ważny wymiar – obwód główki i obwód klatki piersiowej. Obrazowo można powiedzieć, że dziecko w 40 tygodniu ciąży ma wielkość dużej dyni. Niezwykłe, ile może pomieścić twój brzuch!

Ułożenie dziecka w 40 tygodniu ciąży

W 40 tygodniu ciąży dziecko jest najczęściej ułożone główką w dół i znajduje się już nisko w miednicy, gotowe do narodzin. O główkowym ułożeniu dziecka świadczą kopniaki wymierzane mamie w górną część brzucha lub żebra. Maluszek jednak mniej się rusza niż w poprzednich miesiącach ciąży, bo ma mało miejsca w macicy. Może zapadać w dłuższe i głębsze drzemki (jak noworodek!).

U części kobiet dziecko aż do samego porodu nie obraca się głową do dołu i pozostaje w ułożeniu pośladkowym lub poprzecznym. Choć poród naturalny w ułożeniu pośladkowym jest możliwy, to wiąże się z większym ryzykiem powikłań dla matki i dziecka. Dlatego zwykle w takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję o cesarskim cięciu. Poprzeczne ułożenie dziecka w 40 tygodniu ciąży lub łożysko przodujące są bezwzględnymi wskazaniami do cesarki.

40 tydzień ciąży – brzuch

W 40 tygodniu ciąży wymiary brzucha mogą być tak duże, że możesz nie zdołać złączyć palców rąk, jeśli spróbujesz objąć go od dołu. Pępek natomiast może wyglądać tak, jakby wywinął się na drugą stronę. Skóra na brzuchu jest z kolei bardzo napięta.

U wielu kobiet brzuch w 40 tygodniu ciąży znajduje się niżej niż wcześniej. Jest to wynik obniżenia się macicy i zstępowania dziecka w kierunku kanału rodnego.

Tuż przed porodem mięśnie dna miednicy są bardzo obciążone. Kobiety, które wcześniej już rodziły, zwłaszcza w pozycji stojącej, mogą mieć wrażenie, że już prawie nic nie utrzymuje dziecka w brzuchu. Pojawia się też częste parcie na pęcherz. Aby odciążać i tak już mocno przeciążone mięśnie, warto jak najczęściej siadać, zamiast stać. 

40 tydzień ciąży - dolegliwości i objawy

W 40 tygodniu możesz czuć się doskonale, bo przez 39 tygodni organizm przyzwyczaił się już do ciąży. Ale ostatnie dni przed porodem mogą być sporym obciążeniem. To naturalne, że w 40 tygodniu ciąży obserwujesz:

40 tydzień ciąży – badania

Być może martwisz się, że to już 40 tydzień ciąży i nic się nie dzieje: nie masz skurczów ani rozwarcia. Jeśli mija termin porodu (to ostatni dzień 40 tygodnia ciąży), zgłoś się do lekarza. Ginekolog zbada cię i zdecyduje, co dalej. Sprawdzi, czy dziecko jest bezpieczne i czy tobie nic nie zagraża.

Jeśli w 40 tygodniu ciąży nie masz żadnych objawów porodu, lekarz:

 • poprosi cię, byś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG płodu – czyli słuchanie bicia serca dziecka;
 • może skierować cię na test oksytocynowy – za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie skurcze macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeśli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest negatywny (to dobrze!). Pozytywny oznacza, że podczas skurczu tętno spada. Wtedy trzeba rozważyć sztuczne wywołanie porodu.

Od 40 tygodnia ciąży lekarz może chcieć, przy okazji robionego co kilka dni KTG, wykonywać też USG. Badanie to pozwala monitorować stan łożyska. Po 40 tygodniu ciąży zacznie ono się starzeć. Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko przestaje być wydolne, zaleci wywołanie porodu lub cesarkę.

Poród w 40 tygodniu ciąży

Boisz się, że na ulicy odejdą ci wody? Odpręż się. Życie to nie film. Takie sceny zdarzają się rzadko. Mniej niż 15 proc. kobiet doświadcza zerwania błon płodowych przed rozpoczęciem porodu. Nawet jeśli wody zaczną odchodzić w miejscu publicznym, będzie to raczej kapanie albo sączenie się. Wody płodowe są zwykle bezbarwne i bezwonne. Jeśli zauważysz żółtawy płyn o zapachu amoniaku, to będzie prawdopodobnie mocz. Pamiętaj:

 • Gdy wody płodowe się sączą – dzwoń do lekarza.
 • Gdy wody płodowe są zielone lub brązowe – dzwoń do lekarza natychmiast.

40 tydzień ciąży - kiedy do szpitala?

Nawet w 40 tygodniu ciąży lekarze zalecają cierpliwość. Sugerują, by nie jechać do szpitala przy pierwszych skurczach. Na porodówkę jedź, gdy:

 • skurcze utrzymują się przez 3 godziny
 • skurcze pojawiają się co 10 minut

Weź pod uwagę czas dojazdu do szpitala. Jeśli trasa do szpitala jest długa lub zakorkowana, nie czekaj na ostatnią chwilę, tylko wyjedź wcześniej.

O rozpoczęciu akcji porodowej najwyraźniej świadczą trzy objawy:

 • Regularne skurcze – powtarzają się co 10-15 minut (albo jeszcze częściej).
 • Lekkie plamienie – różowy śluz (śluz z krwią) to znak, że skraca się szyjka macicy. Gdy plamienie jest silne, wezwij karetkę lub szybko jedź do najbliższego szpitala. 
 • Odejście wód płodowych – nawet jeśli nie odczuwasz skurczów, powinien cię zbadać lekarz. Jedź jak najszybciej do szpitala, jeżeli wody będą miały zielonkawy kolor. Oznacza to, że dziecko oddało już smółkę.

Przygotowania do porodu w 40 tygodniu ciąży

Ostatnie dni przed porodem wielu kobietom upływają na sprzątaniu domu i sprawdzaniu, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik przed rozpoczęciem akcji porodowej. Wyprawka dla noworodka jest już przygotowana, torba do szpitala zapakowana. Oto kilka mniej oczywistych rzeczy, o których warto pomyśleć:
 • zainstaluj fotelik dla dziecka w samochodzie
 • przygotuj zapas jedzenia, np. mrożonek, na kilka dni
 • umów się z bliską osoba, która pomoże ci w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala
 
zadania na koniec ciąży
Lena Wojnowska

40 tydzień ciąży – brak skurczów i rozwarcia

Być może martwisz się, że to już 40 tydzień ciąży i nic się nie dzieje: nie masz skurczów ani rozwarcia. Jeśli mija termin porodu (to ostatni dzień 40 tygodnia ciąży), zgłoś się do lekarza. Ginekolog zbada cię i zdecyduje, co dalej. Sprawdzi, czy dziecko jest bezpieczne i czy tobie nic nie zagraża.

Jeśli w 40 tygodniu ciąży nie masz żadnych objawów porodu, lekarz:

 • poprosi cię, byś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG płodu – czyli słuchanie bicia serca dziecka
 • może skierować cię na test oksytocynowy – za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie skurcze macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeśli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest negatywny (to dobrze!). Pozytywny oznacza, że podczas skurczu tętno spada. Wtedy trzeba rozważyć sztuczne wywołanie porodu.

Zobacz także: