dziecko w 6 tygodniu ciąży
Fotolia

6 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

6 tydzień ciąży to zwykle początek silnych mdłości. Zarodek szybko rośnie, ma już mniej więcej 4 mm, a jego serce zaczyna pompować krew. W 6 tygodniu ciąży ginekolog wykona USG dopochwowe. Bardzo możliwe, że usłyszysz wtedy bicie serca dziecka.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:

 


6 tydzień ciąży - który to miesiąc?

6 tydzień ciąży to już drugi miesiąc ciąży. Jeszcze kilka dni temu pewnie nie zdawałaś sobie sprawy, że zostaniesz mamą. A tymczasem 6 tydzień ciąży to już niemal połowa pierwszego trymestru! Do porodu pozostały jeszcze mniej więcej 34 tygodnie. Przed tobą czas ogromnych zmian, nasilonych ciążowych objawów i wzruszających momentów. Czy wiesz, że podczas najbliższego badania USG będziesz mogła po raz pierwszy usłyszeć bicie serca swojego dziecka?

6 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki czy od zapłodnienia?

6 tydzień ciąży fachowo liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Właśnie w ten sposób wiek ciąży będzie obliczał lekarz. Być może na początku będzie to dla ciebie mylące, bo ta metoda umownie zakłada bycie w ciąży jeszcze... przed faktycznym zapłodnieniem. 6 tydzień ciąży od zapłodnienia zaś to w rzeczywistości 8 tydzień ciąży i zupełnie inny etap w rozwoju dziecka. Spokojnie, wkrótce na pewno opanujesz sposób liczenia tygodni ciąży.

6 tydzień ciąży - wielkość zarodka

Na początku 6 tygodnia ciąży dziecko ma zaledwie 3-4 mm długości. Nie jest większe niż ziarenko granatu. Ale bardzo szybko rośnie – po 7 dniach będzie niemal dwa razy większe. Jego długość mierzy się teraz, nie uwzględniając nóżek: od czubka głowy do miednicy, wzdłuż kręgosłupa.

USG dopochwowe w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży można już wykonać pierwsze USG w ciąży metodą transwaginalną. Podczas badania lekarz zobaczy pęcherzyk ciążowy o wielkości ok. 10 mm, a być może nawet sam zarodek. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, w 6 tygodniu ciąży na USG będą widoczne dwa pęcherzyki ciążowe lub jeden pęcherzyk ciążowy, a w środku dwa pęcherzyki żółtkowe.

Gdy długość zarodka przekroczy 5 mm, w czasie USG będzie można usłyszeć bicie serca dziecka. Gwarantujemy, że zapamiętasz ten moment na zawsze!

6 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Gdybyś mogła zobaczyć swoje dziecko w 6 tygodniu ciąży, wyraźnie wyróżniłabyś już głowę i... ogonek. Na tym etapie rozwój dziecka przebiega błyskawicznie:

 • pojawiają się zawiązki rąk
 • kształtuje się nosek
 • trwa organogeneza (tworzy się wątroba, nerki i płuca)
 • powstają komory serca
 • serce zaczyna pompować krew

Dziecko w 6 tygodniu ciąży wygląda przesłodko, tylko spójrz na to zdjęcie:

dziecko w 6 tygodniu ciąży
Fotolia

6 tydzień ciąży - objawy

W 6 tygodniu ciąży twoje ciało intensywnie przygotowuje się już do macierzyństwa. Nasilające się objawy w 6 tygodniu ciąży to skutek burzy hormonalnej, która trwa w twoim organizmie (szybko podnosi się m.in. poziom hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej).

Objawy w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży brzuch jest nadal płaski. Macica jednak cały czas się powiększa, aby pomieścić rosnące dziecko. Skutkiem jej rozrastania się (a dokładnie rozciągania wiązadeł macicy) jest pobolewanie brzucha. Na tę dolegliwość skarży się wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. Bolesność odczuwana jest w podbrzuszu. Ból brzucha w ciąży nie stanowi zagrożenia, jeżeli nie towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak skurcze, krwawienie czy plamienie. 

Pozostałe objawy w 6 tygodniu ciąży to:

 • mdłości
 • powiększenie i tkliwość piersi 
 • nadmierne wydzielanie śliny
 • wahania nastroju
 • metaliczny posmak w ustach
 • częste korzystanie z toalety
 • zaparcia i zgaga

W 6 tygodniu ciąży możliwy jest brak wymienionych objawów, jednak nie zdarza się to często. Z reguły to czas, kiedy objawy ciąży dają o sobie znać.

Mdłości w 6 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży to także czas, w którym mdłości mogą stać się silniejsze i bardziej uporczywe. U niektórych kobiet pojawiają się nawet ostre wymioty (tzw. hyperemesis gravidarum). Jeśli bardzo często wymiotujesz albo nie jesteś w stanie przyjmować pokarmów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.


W 6 tygodniu ciąży (i później także!) nie wolno brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z nudnościami i wymiotami możesz za to radzić sobie domowymi sposobami: unikając silnych zapachów, dzieląc posiłki na małe porcje i jedząc... banany.

Co na mdłości w ciąży?
Lena Wojnowska

Nie zapominaj o suplementacji kwasu foliowego i witamin odpowiednich dla kobiet w pierwszym trymestrze. Apteki internetowe zazwyczaj oferują je w dobrych cenach:

6 tydzień ciąży - niepokojące objawy

W 6 tygodniu ciąży może niepokoić cię ból w podbrzuszu. Zwykle nie świadczy on o problemach z dzieckiem, poproś jednak o radę lekarza, jeśli:

 • ból nasila się, a dodatkowo wystąpiło plamienie, krwawienie i skurcze – to mogą być objawy rozpoczynającego się poronienia
 • ból jest połączony ze skurczami macicy – jeśli skurcze są regularne, może to zapowiadać utratę ciąży
 • ból jest nietypowy i nietypowo zlokalizowany – to może świadczyć o dolegliwościach niezwiązanych bezpośrednio z ciążą (np. o zapaleniu wyrostka), ale również zagrażających i mamie, i dziecku


Jeśli w 6 tygodniu ciąży poczujesz niepokojące bóle brzucha lub podbrzusza, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Podczas wizyty opowiedz o wszystkim co cię niepokoi. W 6 tygodniu ciąży możesz też porozmawiać z lekarzem na temat zwolnienia lekarskiego i rozwiać wątpliwości na temat zagrożenia ciąży. Możesz również dowiedzieć się kiedy wypada data porodu.

W ciąży często zdarzają się też infekcje pochwy. Trzeba je leczyć jak najszybciej! Zaniedbanie infekcji intymnych może prowadzić do problemów z ciążą. Choć twój odmienny stan sprzyja np. rozwojowi grzybicy, możesz jej skutecznie zapobiegać:

 • noś bieliznę tylko z naturalnych materiałów
 • często zmieniaj ręcznik, którym się wycierasz, i starannie susz go po każdym użyciu
 • do podmywania nie używaj mydła w kostce, z którego korzysta jeszcze ktoś inny

6 tydzień ciąży - jak o siebie dbać?

6 tydzień ciąży to początek bardzo ważnego dla dziecka okresu zarodkowego (potrwa on do 10 tygodnia ciąży). Zarodek jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych, dlatego:

 • przyjmuj kwas foliowy – to ważne dla dziecka. Początkowo kręgosłup płodu jest rynienką, w której znajduje się bardzo wrażliwy przewód nerwowy. Brak kwasu foliowego może sprawić, że przewód nie zamknie się i powstanie rozszczep kręgosłupa. Ten defekt (tzw. spina bifilda) może zagrażać życiu dziecka. Może też sprawić, że sygnały z mózgu nie dotrą do nóg, które pozostaną bezwładne. Lekarze zalecają przyjmowanie w ciąży 0,4 mg kwasu foliowego dziennie od czasu podjęcia decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko.
 • idź do lekarza – jeśli test ciążowy wyszedł pozytywnie, umów się do ginekologa. Lekarz da ci skierowanie na pierwsze ciążowe USG, które potwierdzi, że spodziewasz się dziecka. Pozwoli również wykluczyć ciążę pozamaciczną.
Prowadź zdrowy tryb życia – unikaj dymu tytoniowego (pamiętaj, że dziecku może zaszkodzić nawet bierne palenie!). Nie daj się namówić na lampkę czerwonego wina na poprawę morfologii (to mit, alkohol nie działa korzystnie na zdrowie ciężarnej!). Warto również ograniczyć picie kawy. A co jeść w 6. tygodniu ciąży? Wszystko na co masz ochotę, pod warunkiem, że nie będą to produkty nafaszerowane chemią. Naturalne źródła witamin i minerałów z pewnością wpłyną korzystnie na samopoczucie fizyczne i psychiczne, dlatego staraj się jak najczęściej sięgać po warzywa i owoce.

6 tydzień ciąży a ciąża mnoga

W 6 tygodniu ciąży lekarz może ci oznajmić, że spodziewasz się więcej niż jednego dziecka! W przypadku ciąży mnogiej już w 6 tygodniu udaje się zwykle rozpoznać, czy są to bliźnięta jedno- lub dwujajowe. Czasem zdarza się i tak, że dodatkowy pęcherzyk ulega wchłonięciu i na kolejnym USG już go nie widać.

Jeśli nosisz bliźnięta, to w 6 tygodniu ciąży możesz spodziewać się silniejszych mdłości i wymiotów. Przygotuj się też na częstsze wizyty u lekarza – ciąża mnoga nie oznacza komplikacji, ale wymaga pilniejszej obserwacji.

Zobacz także: