dziecko w 7 tygodniu ciąży
Fotolia

7 tydzień ciąży: co się dzieje u mamy i dziecka?

7 tydzień ciąży to czas, gdy wielkość zarodka przekracza 10 mm. Dziecko wyglądem coraz bardziej przypomina małego człowieka. W 7 tygodniu ciąży możesz już odczuwać uciążliwe objawy: silne mdłości, zmęczenie i częste parcie na pęcherz. Pora zadbać o dietę, aby uniknąć anemii ciężarnych.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


7 tydzień ciąży: który to miesiąc?

7 tydzień ciąży to połowa drugiego miesiąca ciąży. Masz za sobą półmetek pierwszego trymestru. Jest się z czego cieszyć, bo dla wielu ciężarnych pierwsze trzy miesiące ciąży są najtrudniejszym okresem. Nieprzyjemne objawy ciąży, takie jak chroniczna senność i mdłości, wkrótce się skończą.

Jeśli nie byłaś jeszcze u ginekologa na pierwszej wizycie ciążowej, najwyższy czas się na nią umówić. Lekarz potwierdzi prawidłowy rozwój ciąży, a ty zobaczysz zarodek na USG. Może nawet usłyszysz bicie serca dziecka. To będzie niezapomniane przeżycie. Lekarz określi, kiedy należy spodziewać się porodu. Datę narodzin dziecka możesz też ustalić sama, korzystając z naszego kalkulatora porodu.

7 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki czy od zapłodnienia?

Wiek ciąży liczy się według reguły Naegelego. Jeśli lekarz potwierdzi, że jesteś w 7 tygodniu ciąży, oznacza to, że jest to 7 tydzień ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. 7 tydzień ciąży od zapłodnienia to formalnie już 9 tydzień ciąży, a więc zupełnie inny etap rozwoju dziecka. Aby uniknąć nieporozumień, przyjmij ten pierwszy, medyczny sposób liczenia tygodni ciąży. W razie wątpliwości skorzystaj z kalkulatora tygodni ciąży.

7 tydzień ciąży - wielkość zarodka

W 7 tygodniu ciąży zarodek ma około 10 mm długości. Wielkością przypomina pestkę granatu. Dziecko rośnie teraz bardzo szybko. Codziennie jest większe o milimetr. Do końca 7 tygodnia ciąży może osiągnąć rozmiar nawet 20 mm. Na tym etapie ciąży mówimy o wielkości zarodka, a nie płodu - ludzki zarodek staje się płodem w 11. tygodniu ciąży.

USG w 7 tygodniu ciąży

W 7 tygodniu ciąży często wykonuje się pierwsze ciążowe USG. To idealny moment. Na tym etapie wyraźnie widać już zarodek. Możesz zobaczyć przebieg takiego badania na filmie z USG w 7 tygodniu ciąży.

Na USG można także usłyszeć, jak szybko bije serce dziecka. Uderza ono z częstotliwością 140-160 razy na minutę. To dość szybkie, ale całkowicie normalne i zdrowe tempo. 

Zdjęcie USG w 7 tygodniu ciąży

6. tydzień ciąży
Mamotoja.pl

Zdjęcie USG w 7 tygodniu ciąży

7 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W 7 tygodniu ciąży ciało dziecka powoli wydłuża się i prostuje. Coraz dłuższe stają się też ręce i nogi. Formują się palce u rąk, na których widnieją już pierwsze linie papilarne. Pod koniec drugiego miesiąca ciąży, czyli w 7-8 tygodniu, dziecko może już poruszać kończynami

Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży?

7 tydzień ciąży to czas szybkiego rozwoju i ogromnych zmian w wyglądzie dziecka. Wygląd dziecka znacząco się zmienia: zarodek przestaje przypominać kijankę i coraz bardziej upodabnia się do małego człowieka: 

 • wargi dziecka stają się wrażliwe na dotyk, ich drażnienie wywołuje ruchy tułowia,
 • pojawia się zarys nosa i zaczątki ust,
 • pączkuje mózg, tworząc wypustki zalążków nerwów wzrokowych,
 • po bokach głowy pojawiają się oczy w postaci dwóch czarnych plamek.

dziecko w 7 tygodniu ciąży
Fotolia

7 tydzień ciąży - objawy

W 7 tygodniu ciąży coraz trudniej o brak ciążowych objawów. Możesz coraz silniej odczuwać:

Być może dokuczają ci też zmiany nastroju i chwiejność emocjonalna. Nie martw się, w 7 tygodniu ciąży to całkiem normalne. Powodem dolegliwości jest burza hormonalna w twoim organizmie. Możesz temu zaradzić, dbając o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, rezygnując z picia kawy i nie zapominając o zbawiennym wpływie drzemek. 

Jak rośnie brzuch w 7 tygodniu ciąży?

7 tydzień ciąży to jeszcze nie czas na wymianę garderoby. Wielkość Brzucha nie zmienia się, a na wadze prawdopodobnie nic ci nie przybyło. Jeśli dokuczają ci nudności, być może nawet straciłaś kilka kilogramów. W 7 tygodniu ciąży twoja sylwetka powoli zaczyna się jednak zmieniać. W kolejnych tygodniach ciąży zauważysz, że talia jest nieco szersza. To wynik powiększającej się macicy (obecnie jest ona wielkości małej cytryny). 

Ciąża to nie tylko wzmożony apetyt na jedzenie, ale też głód wiedzy! Aby być na bieżąco z tym, co się dzieje w twoim ciele teraz i czego możesz spodziewać się po porodzie, zaopatrz się w odpowiednie książki (przecież czasami połączenie z internetem szwankuje!):

Ryzyko poronienia w 7 tygodniu ciąży

W 7 tygodniu ciąży ryzyko poronienia wciąż istnieje, ale jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma sensu się zamartwiać. To mit, że wysiłek fizyczny lub seks mogą wywołać poronienie we wczesnej ciąży. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie przemęczać się.

Plamienie w 7 tygodniu ciąży

Plamienie lub krwawienie najczęściej zdarza się na samym początku ciąży. Może także wystąpić w 7 tygodniu ciąży. Plamienie nie stanowi zagrożenia, gdy jest wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy lub zmianami hormonalnymi w czasie, gdy zwykle występowała menstruacja. Plamienie jest wówczas krótkie i słabe. W 7 tygodniu ciąży krwawienie może być niebezpieczne, gdy jest:

 • obfite,
 • brunatnoczerwone
 • towarzyszą mu bóle w podbrzuszu.

Wówczas istnieje ryzyko poronienia, ciąży pozamacicznej (ektopowej) lub ciąży zaśniadowej. ​

Dieta w 7 tygodniu ciąży

W 7 tygodniu ciąży trzeba dostarczać organizmowi składników odżywczych, których najbardziej potrzebuje dziecko w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Są to:

 • kwasy omega-3 – konieczne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i układu krwionośnego. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie i tran;
 • białko, czyli główny budulec mięśni i innych tkanek. Dostarczą ci go ryby oraz chude mięso (najlepiej drób i wołowina);
 • kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym, m.in. cewy nerwowej. Prawdziwą jego kopalnią są zielone warzywa liściaste;
 • witamina D, niezbędna do budowy szkieletu i dotlenienia organizmu. Obfitują w nią tran oraz tłuste ryby, zwłaszcza łosoś, tuńczyk, śledź, makrela i sardynki;
 • witamina E, chroniąca przed poronieniem. Najwięcej tego składnika odżywczego dostarczą dodawane do sałatek oleje roślinne;
 • węglowodany, które są podstawowym źródłem energii. Staraj się, aby były to głównie węglowodany złożone obecne w pieczywie razowym, makaronie, kaszach i brązowym ryżu.
 • żelazo – jego niedobór w ciąży może wywołać anemię. Jedz jak najwięcej czerwonych i zielonych warzyw. Do codziennej diety włącz też orzechy i kasze, szczególnie gryczaną i jaglaną.  

Dieta przeciwko anemii w ciąży

Anemia w ciąży początkowo nie daje żadnych objawów. Ale jeśli czujesz się nieustannie zmęczona i towarzyszą ci zawroty głowy – zrób morfologię. W przypadku zbyt niskiego poziomu hemoglobiny niezbędna będzie zmiana diety, a nawet przyjmowanie preparatów z żelazem.

Dieta na anemię w ciąży
Edipresse

7 tydzień ciąży a ciąża mnoga

Możliwe, że w 7 tygodniu ciąży masz już za sobą pierwsze badanie USG, po którym lekarz poinformował cię, że nosisz bliźniaki. Przygotuj się zatem do znacznie częstszych wizyt u ginekologa! Ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem, dlatego musisz być badana regularnie. Najpierw co 2-3 tygodnie, a w trzecim trymestrze nawet co tydzień. Czeka cię też więcej badań USG: w przypadku bliźniaków jednojajowych jedno na dwa tygodnie, a w przypadku dwujajowych jedno na cztery tygodnie.

Uwaga! Choć w 7 tygodniu ciąży lekarz może stwierdzić ciążę mnogą, to nadal jest zbyt wcześnie, by z całą pewnością planować poród bliźniaków. Zdarza się bowiem, że jeden zarodek zostaje z czasem wchłonięty. 

Zobacz także: