8 tydzień ciąży
Fotolia

8 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

8 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju układu nerwowego zarodka. Być może twój brzuch lekko się już uwypuklił i stał się widoczny. W 8 tygodniu ciąży warto zrobić pierwsze USG, a wraz z końcem 8 tygodnia ryzyko poronienia spada.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


8 tydzień ciąży - który to miesiąc?

8 tydzień ciąży to koniec drugiego miesiąca ciąży. Do końca pierwszego trymestru pozostały jeszcze 4 tygodnie, a do porodu 32 tygodnie. To bliżej niż myślisz! Już w 8 tygodniu ciąży możesz sprawdzić, kiedy nastąpi poród: przybliżoną datę obliczysz na kalkulatorze porodu.

8 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki czy od zapłodnienia?

8 tydzień ciąży to 6 tydzień od zapłodnienia. Dla porządku lepiej jednak liczyć wiek ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To najwygodniejszy sposób liczenia tygodni ciąży, którym będzie posługiwał się lekarz. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy to na pewno 8 tydzień ciąży, skorzystaj z kalkulatora tygodnia ciąży.

8 tydzień ciąży - wielkość zarodka

W 8 tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy ma 20-30 mm średnicy, a wielkość zarodka to 15-18 mm. Mierzy się ją od czubka głowy po pośladki i oznacza skrótem CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa). W 8 tygodniu ciąży twoje dziecko rozmiarem przypomina więc dużą malinę. 

Jak rozwija się dziecko w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży pojawiają się stopy i kciuki, powstają zawiązki narządów wewnętrznych. Bardzo szybko rosną jelita dziecka i ponieważ przestają mieścić się w brzuchu, zostają wypchnięte poza niego – lekarze mówią na to fizjologiczna przepuklina pępkowa (omphalocele fizjologiczne). To całkiem normalne, później jelita wrócą na swoje miejsce. Tułów dziecka wydłuża się i w 8 tygodniu ciąży łatwo go już odróżnić od reszty ciała. Tworzy się chrzęstny szkielet dziecka, kręgosłup i żebra są na razie cienkie jak nitki. W 8 tygodniu ciąży rozpoczyna się też proces unerwiania ucha wewnętrznego. W okolicach szyi, po obu stronach, pojawia się maleńki krążek. Oznacza to, że ucho wewnętrzne odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi jest rozwinięte.

Pod koniec 8 tygodnia ciąży twoje dziecko:

 • znacznie urosło – mierzy teraz ok. 1,5 cm długości,
 • jest kompletnym, choć niedoskonałym i miniaturowym człowiekiem,
 • ma własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach,
 • wciąż jest w ruchu – pływa w wodach płodowych.

Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży zdecydowanie dłuższe są nogi i ramiona dziecka (dolne kończyny na razie są krótsze, ale potem te proporcje się zmienią). Na twarzy widać już oczy, koniuszek nosa, formują się uszy. Właśnie teraz, w 8 tygodniu ciąży, zaczynają także rosnąć powieki dziecka. Maluszek wykonuje spontaniczne ruchy, musisz jednak poczekać jeszcze kilka tygodni, zanim je poczujesz.

USG w 8 tygodniu ciąży - bicie serca

USG dopochwowe dobrze wykonać po raz pierwszy właśnie w 8 tygodniu ciąży. Trudno o lepszy moment, bo 8 tydzień ciąży to czas, gdy będziesz już mogła zobaczyć swoje dziecko. Wyraźnie usłyszysz też, jak bije jego maleńkie serce (robi to z zawrotną prędkością 150 uderzeń na minutę, dwa razy szybciej niż twoje!). Podczas pierwszej ciążowej wizyty u ginekologa powinnaś także otrzymać skierowanie na podstawowe badania. Lekarz założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie się widywać często, więc ważne, by był to specjalista, do którego masz zaufanie.

8 tydzień ciąży - zdjęcie USG

8 tydzień ciąży zdjęcie USG
Adobe Stock

Zarodek widoczny na zdjęciu USG w 8 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

Czy USG w ciąży jest bezpieczne?

Brak jest dowodów naukowych potwierdzających szkodliwość badania USG lub zły wpływ ultrasonografu na rozwijający się płód.  Mówi się jedynie o efekcie nieznacznego wzrostu temperatury w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. Dlatego badanie we wczesnej ciąży powinno trwać krótko. Poza tym fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania (np. wbrew obiegowym opiniom nie trzeba mieć przed USG pełnego pęcherza). A korzyści i informacje, których badanie dostarcza lekarzom, są nie do przecenienia.

8 tydzień ciąży - objawy

Brak objawów w 8 tygodniu ciąży zdarza się niezwykle rzadko. Jeżeli jesteś statystyczną mamą, to w 8 tygodniu ciąży najpewniej walczysz z takimi objawami jak poranne nudności i wymioty. Poza tym w 8 tygodniu ciąży:

 • piersi stają się większe i pełniejsze,
 • na biuście widać niebieskie żyłki,
 • otoczki brodawek stają się ciemniejsze,
 • częściej korzystasz z toalety,
 • doskwiera ci zgaga i zaparcia,
 • pojawia się nadwrażliwość na zapachy.

Jak zapobiegać zgadze w ciąży?

Zastanawiasz się co jeść, by nie cierpieć z powodu zgagi? Niektórym kobietom zgaga w ciąży zaczyna dokuczać bardzo wcześnie, nawet w 8 tygodniu ciąży. Staraj się jadać lekkie i niezbyt późne kolacje, pilnuj spożywania 5 małych posiłków dziennie i odpoczywaj w takiej pozycji, by przełyk znajdował się wyżej niż żołądek (spanie z „wysoką” poduszką). 

Jak zapobiegać zgadze w ciąży?
Mamotoja.pl

Brzuch w 8 tygodniu ciąży

Choć brzuch w 8 tygodniu ciąży wygląda całkiem zwyczajnie i jeszcze nie widać, że jesteś w ciąży, możesz już czuć dyskomfort i ból w podbrzuszu. Lekkie dolegliwości nie powinny cię niepokoić, bo zazwyczaj oznaczają:

 • ból więzadeł
 • wzdęcia i zaparcia
 • nacisk na pęcherz

Jak rośnie brzuch w 8 tygodniu ciąży?

Nie spodziewaj się jeszcze wypukłego, ciążowego brzuszka, możesz jednak zauważyć lekkie zaokrąglenie. W 8 tygodniu ciąży wynika ono z działania progesteronu (ciążowego hormonu), który zmniejsza perystaltykę jelit i powoduje... wzdęcia – typową ciążową dolegliwość.

Ciekawe! Kobiety w ciąży zwykle spodziewają się uwypuklenia w środkowej części brzucha, tymczasem na początku – już niedługo! – zaokrąglenie pojawi się niżej, nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się dziecko.

Plamienie i ryzyko poronienia w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży ryzyko poronienia maleje, choć nadal istnieje. Wczesne poronienie przed 12 tygodniem ciąży zwykle przechodzi niezauważenie, towarzyszy mu jedynie obfite krwawienie mylone z miesiączką oraz ból brzucha. Pamiętaj jednak, że w 8 tygodniu ciąży może pojawić się plamienie. Gdy jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy, to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Jednak za każdym razem, gdy zauważysz plamienie bądź krwawienie w ciąży, poproś o poradę lekarza. Zrób to jak najszybciej, jeśli:

 • krwawienie w ciąży jest obfite
 • krew ma kolor brunatny lub czekoladowy
 • krwawieniu towarzyszy silny ból brzucha

Uważaj na przeziębienie w ciąży! Ciąża zmienia nieco układ odpornościowy, przez co możesz być teraz bardziej narażona na różne infekcje. Nawet zwykłe przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne – nie lekceważ go! Infekcje są szczególnie groźne dla dziecka w pierwszym trymestrze ciąży (kiedy kształtują się narządy) i w trzecim trymestrze ciąży, kiedy infekcja może zostać przeniesiona na rodzące się dziecko. Poważne infekcje stanowią również zagrożenie dla dalszego przebiegu ciąży.

Pamiętaj o tym, by zbierać wspomnienia z tego cudownego okresu. Rób dużo zdjęć i przechowuj je w albumach lub ozdobnych kartach ciąży, prowadź pamiętnik ciążowy i karty wspomnień.

8 tydzień ciąży bliźniaczej

Dolegliwości w ciąży bliźniaczej będziesz odczuwać mocniej niż w ciąży pojedynczej. W 8 tygodniu ciąży silniej mogą dokuczać ci poranne nudności i wymioty. Warto wiedzieć, że dla dokładnej kontroli rozwoju bliźniąt wykonuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych lekarz musi zrobić USG mniej więcej raz w miesiącu. Przy bliźniętach jednojajowych będzie je wykonywał co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi wówczas do powikłań. Nie przejmuj się jednak na zapas. Pilnuj terminów wizyt lekarskich, a z pewnością wszystko potoczy się dobrze!

Zobacz także: