Nie bój się konfliktu!

Konflikt serologiczny występuje, gdy krew mamy i taty różni się czynnikiem Rh. Na szczęście jest na to sposób.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
Właściwie każdy człowiek powinien znać swoją grupę krwi. Ale dla przyszłej mamy jest to szczególnie istotne. Dlatego zaraz po stwierdzeniu ciąży pobiera się krew, by oznaczyć jej grupę. Chodzi o bezpieczeństwo kobiety, np. jeśli podczas ciąży lub porodu pojawiłaby się konieczność przeprowadzenia transfuzji krwi. Ale od tego może zależeć także przyszłe zdrowie dziecka.
Poznaj: Kalendarium badań w ciąży

Na czym polega problem?

Chodzi o czynnik Rh, który ma prawie 85 proc. osób (Rh+). Jeśli przyszła mama go nie ma (Rh–), a ojciec jest Rh+, grozi to powstaniem konfliktu serologicznego, bo dziecko zawsze dziedziczy grupę krwi po jednym z rodziców – w 60 proc. przypadków właśnie po ojcu. W takiej sytuacji organizm kobiety może podjąć próbę zwalczenia krwinek własnego dziecka. Uważa je za obce, dlatego że są inne niż jego własne.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.


Dziwne uczulenie

Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy krew maleństwa przedostanie się do krwiobiegu mamy. Może do tego dojść podczas wewnątrzmacicznych zabiegów diagnostycznych lub leczniczych. A także gdy odkleja się łożysko, w ostatnim etapie ciąży lub podczas porodu. Kiedy krwinki dziecka pojawią się w krwiobiegu mamy, jej organizm uczula się na nie i zaczyna produkować przeciwciała, aby je zwalczyć – czyli przygotowuje się do eliminacji intruza. Niedopuszczenie do powstania przeciwciał lub wczesne ich wykrycie jest bardzo ważne. Mogą one wywołać niedokrwistość (dziecko rodzi się blade z zaburzeniami oddychania), żółtaczkę, a czasem mieć poważniejsze skutki, np. uszkodzenie mózgu.
Poznaj: 6 pytań i odpowiedzi o żółtaczkę u noworodka!


Konieczna profilaktyka

  • Jeśli jesteś Rh–, a twój partner Rh+, powinnaś zostać objęta specjalnym nieodpłatnym programem profilaktycznym. Zapytaj o to swojego lekarza.
  • Obecność przeciwciał sprawdza się trzy razy – ok. 16., 28. i 36. tygodnia.
  • Gdy nie zostaną wykryte – w 28. tygodniu ciąży i po porodzie powinnaś otrzymać immunoglobulinę anty-D (niszczy krwinki Rh+, które przekazał ci maluszek). Dzięki temu organizm nie ma szans uczulić się na krwinki dziecka. Niemożliwe staje się też "zapamiętanie" tego uczulenia na przyszłość.
  • Pół roku po porodzie wskazana jest ponowna kontrola. Kobieta z ujemnym Rh powinna otrzymać immunoglobulinę także wtedy, gdy podczas ciąży miała krwawienie, poddawała się badaniom prenatalnym lub rozwijającemu się w jej łonie dziecku przeprowadzano jakiś zabieg. Immunoglobulinę należy też przyjąć, gdy doszło do poronienia lub przerwania ciąży.
Przeczytaj: Jakie badania zrobić po poronieniu?


Dlaczego to jest ważne?

Jeśli ty i ojciec dziecka macie inne Rh, wasze pierwsze dziecko ma szansę urodzić się zdrowe. W czasie pierwszej ciąży kobieta wytwarza bardzo mało przeciwciał, może też nie wytwarzać ich wcale. Ale wnikliwa obserwacja jest potrzebna. Przeciwciała w większych ilościach powstają podczas kolejnych ciąż. Dlatego działania profilaktyczne w dużej mierze służą zapewnieniu zdrowia kolejnym dzieciom. Po podaniu immunoglobuliny każda ciąża traktowana jest jako pierwsza i nie stwarza zagrożenia dla maluszka.


Zgoda w grupach

  • Konflikt serologiczny może powstać także w obrębie grup głównych, czyli A, B, O, jeśli przyszła mama ma grupę krwi O, a dziecko grupę A lub B.
  • Kobiety z grupą krwi O mają przeciwciała anty-A i anty-B. Tego typu niezgodność lekarze określają jako mniej niebezpieczną dla zdrowia maluszka. W ciągu 24 godzin po urodzeniu u dziecka mogą pojawić się objawy niedokrwistości lub żółtaczki.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy