Kobieta w ciąży ból
fot. Fotolia

Ciąża latem? Większe ryzyko cukrzycy ciążowej!

Najnowsze badania wykazały, że wysoka temperatura zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby. Może lepiej nie planować ciąży na lato… o ile się da!
Kobieta w ciąży ból
fot. Fotolia
Okazuje się, że oprócz zwyczajnych dolegliwości ciążowych, kobiety muszą liczyć się jeszcze z tym, że latem zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Jakie jest prawdopodobieństwo, że zachorujesz? Naukowcy z St. Michael's Hospital w Kanadzie, pod przewodnictwem dr Gillian Booth, przebadali blisko 400 tys. kobiet i wnioski są zaskakujące. Cukrzyca wystąpiła aż u 7,7% obserwowanych kobiet, które były w ciąży latem. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje się wysoką temperaturę. Ponieważ badanie wykonano u ciężarnych, zamieszkujących klimat umiarkowany – ryzyko zachorowania dotyczy również Polek. U kobiet, które miały prowadzoną ciążę zimą choroba wystąpiła u 4,6% kobiet.

Wystarczy 10 stopni więcej

Jak stwierdzono, ryzyko zachorowania wzrasta o 6% z każdym wzrostem temperatury o 10 stopni, co w naszym klimacie może zdarzyć się z dnia na dzień. W Polsce cukrzyca ciążowa dotyczy nawet 15 tysięcy ciężarnych. Wraz z ociepleniem klimatu oraz rosnącą w skali całego kraju liczbą porodów – występowanie choroby wprost proporcjonalnie również będzie częstsze.
Redakcja poleca: Jakie problemy ze zdrowiem dziedziczy się po rodzicach? Wyjaśnia prof. Ewa Bartnik, genetyk - film
Połowa genów dziecka pochodzi od matki, a połowa od ojca. Czy to oznacza, że jeśli jedno z rodziców na coś choruje, dziecko także będzie chore? Zapytaliśmy o to genetyka, prof. Ewę Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Brak objawów

Nie da się wykryć choroby na podstawie objawów, bo ich po prostu nie ma! Dopiero test glukozy wykazuje anomalie w związku z nietolerancją glukozy. Badanie jest zalecane i każda ciężarna powinna je wykonać między 24. – 28. tygodniem ciąży.

Badania zostały opublikowane przez "Canadian Medical Association Journal".

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj